تولید نفت کشورهای غیراوپک تا سال ۲۰۲۰ افت می کند

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، موسسه وود مکنزی ضمن این پیش‎بینی، اعلام کرده است که در حالی که بیشترین نرخ کاهش سالانه تولید مخازن متعارف مربوط به دهه گذشته هفت درصد و معادل دو میلیون و 400 هزار بشکه در روز بوده است، این مقدار در سال 2014 به 3,6 درصد و در سال 2015 با کاهش قابل ملاحظه قیمت نفت، به 5.1 درصد رسید و از آن پس ثابت مانده است.

طبق گفته‌های یکی از مدیران تحقیقاتی وود مکنزی، ثبات در مقدار تولید نفت باوجود پایین بودن قیمت آن در سال‎های اخیر، به دلیل افزایش بازدهی تولید و سرمایه‎گذاری هوشمند از طرف شرکت‎های عملیاتی بوده است.

تولید از ماسه‎های نفتی کانادا و منابع نفتی آب‎های عمیق در برزیل نیز تاثیری بسزا در جبران کاهش جهانی مقدار تولید نفت خواهد داشت، به طوری‌که پیش‎بینی می‎شود در سال 2020، تنها تولید از ماسه‎سنگ‎های نفتی افت تولید جهانی به مقدار 0,6 درصد را جبران خواهد کرد؛ همچنین پیشرفت فناوری‎های نو از قبیل حفاری افقی، شکست هیدرولیکی، اعمال روش‎های نو ازدیاد برداشت و افزایش تزریق دی‎اکسیدکربن به‌ویژه در آمریکا، کانادا و روسیه سهمی بسزا در ثبات مقدار کاهش تولید نفت داشته است.

با این حال، بر اساس پیش‎بینی این موسسه، مقدار کاهش تولید نفت سالانه کشورهای غیراوپک پس از 2020، به 6 درصد می‎رسد و ترغیب سرمایه‎گذاران به انجام سرمایه‎گذاری‎های بیشتر برای تولید بیشتر نفت و کاهش شکاف میان عرضه و تقاضا، نیازمند افزایش قیمت جهانی نفت خواهد بود.

باید به این نکته توجه کرد که تغییر یک درصدی نرخ کاهش جهانی، سالانه به کاهش/افزایش تولید 2 میلیون بشکه نفت در روز تا سال 2021 منجر خواهد شد.