کد خبر: ۹۳۵۱ - تاریخ خبر: ۱۲:۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰

نگرانی اوپکی‌ها از تداوم رشد قیمت نفت

نگرانی اوپکی‌ها از تداوم رشد قیمت نفت

رشد قیمت نفت در سال جاری میلادی و رسیدن آن به بالاترین رقم در طی ۳ سال گذشته احتمالا باید موجب خوشحالی اوپکی ها شود، اما برخی در این سازمان نگران اند که این رشد قیمت موجب هجوم مجدد شرکت های نفت شیل آمریکا به بازار شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،  قیمت نفت برنت به لطف کاهش تولید های اوپک و روسیه به 69 دلار و 29 سنت رسیده که بالاترین رقم از دسامبر 2014 تاکنون است.

این افزایش می تواند یک خبر خوش برای کشورهای تولید کننده ای باشد که بخش عمده هزینه های خود را از درآمد نفت تامین می کنند، اما برخی در اوپک نگران اند که مبادا تداوم روند افزایش قیمت نفت موجب تحریک بیشتر شرکت های نفت شیل آمریکا به حضور بیشتر در بازار شود و با ایجاد مازاد عرضه مجدد افت قیمت ها و کاهش سهم اوپکی ها از بازار را به دنبال داشته باشد.

یک مقام یکی از کشورهای عضو اوپک در این باره گفت: ما از افزایش قیمت نفت هیجان زده هستیم و می خواهیم ببینیم که آیا این رشد قیمت در طی سال جاری تداوم خواهد داشت یا نه، زیرا این مطمئنا موجب تحریک اشتهای تولید کنندگان نفت شیل خواهد شد.»

وزیر نفت ایران نیز دیروز گفت که اعضای اوپک مشتاق افزایش قیمت ها نیستند زیرا چنین افزایش هایی موجب تشویق تولید بیشتر اوپک خواهد شد.

اوپک هیچ هدف گذاری قیمتی رسمی ای انجام نداده است. اما به گفته منابع آگاه عربستان، به عنوان مهمترین تولید کننده این سازمان به منظور فراهم شدن شرایط برای عرضه عمومی سهام شرکت آرامکو و همچنین کاهش شکاف بودجه ای اش می خواهد قیمت نفت بالای 60 دلار باقی بماند.

منابع آگاه در اوپک می گویند، عربستان یکی از مدافعان سرسخت افزایش قیمت هاستکه نشان دهنده تغییر موضع این کشور نسبت به مواضع معتدل گذشته اش است. مقامات سعودی تهدید افزایش تولید نفت شیل آمریکا را کم اهمیت خوانده اندارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل