کد خبر: ۸۹۸۰ - تاریخ خبر: ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۶

ترویج رفتار عقلایی در بازار با حذف پیش بینی سود
کارشناس بازار سهام :

ترویج رفتار عقلایی در بازار با حذف پیش بینی سود

حذف پیش بینی سود از گزارش های مالی شرکت ها مزایای بسیاری برای سرمایه گذاران و بخش کلان بازار سهام دارد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سهام با تاکید بر مطلب فوق گفت: در ابلاغیه جدید سازمان بورس، ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مکلفند گزارش تفسیری مدیریت را همراه با صورت‌های مالی میان دوره­ای 3، 6 و 9 ماه و صورت­های مالی سالانه، تهیه و افشا کنند. همچنین شرکت‌های مذکور باید اظهارنظر حسابرس خود نسبت به گزارش تفسیری مدیریت، که همراه صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای 6 ماهه و سالانه ارائه می‌شود را نیز ارائه کنند.

وی افزود: این گزارش حاوی تحلیل مدیریت از وضعیت جاری شرکت و همچنین برآورد از وضعیت آینده شرکت خواهد بود. در این گزارش اثر رویدادهای مهم بر وضعیت مالی شرکت نیز تحلیل خواهد شد. در عین حال شرکت‌ها ملزم به ارائه عددی به‌عنوان پیش‌بینی درآمد هر سهم نیستند.

وی در ادامه بیان کرد: طی دو سال اخیر شاهد موارد محدودی از اثر تعدیلات EPS بر قیمت سهام شرکت ها بوده ایم. این موضوع نشان می دهد تحلیلگران و فعالان بازار با اطلاعات بنیادی منتشر شده از سوی شرکت ها شرایط سهم را می سنجند و پیش بینی سود در تصمیمات آن ها اثر قابل توجهی ندارد.

آقابزرگی همچنین بیان کرد: در سایر بورس های بزرگ دنیا نیز ، نوسان قیمت ها ربط چندانی به اولین پیش بینی سود ندارد، بلکه آن ها خلاصه ای از گزارش های کمی و کیفی و کارهای اجرایی شرکت در فواصل منظم و اطلاعات با اهمیت را مد نظر قرار می دهند.

وی ادامه داد: مزیت این موضوع این است که مقاطع خاصی که از نگاه برخی نقطه رشد یا افت قیمت سهم است از بین می رود، و افراد وضعیت جاری و عملیاتی شرکت را مدنظر قرار می دهند و قیمت جایگاه خود را پیدا می کند.

این کارشناس دومین مزیت حذف EPS از صورت های مالی شرکت ها را کاهش هیجانات کاذب در بازار و پدیده موج سواری دانست و گفت: پیش تر شاهد بودیم که قبل از اعلام اولین پیش بینی سود، مدیران ارشد شرکت ها با مطرح کردن چشم انداز مثبت در خصوص تعدیل سود، فضای هیجانی را برای سهام ایجاد می کردند. این موضوع در بسیاری موارد نوسان گیری سهامداران را افزایش می داد و باعث می شد قیمت سهم وارد فاز حبابی شود.

وی در پایان گفت: چنانچه نهاد ناظر در دیگر بخش ها مانند بازگشایی و توقف نمادها سخت گیری های لازم را داشته باشد شاهد روزهای روشنی در حوزه شفافیت در بازار سرمایه خواهیم بود.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل