کد خبر: ۸۸۷۲ - تاریخ خبر: ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۳

درآمدهای نفتی ایران ۵۷ درصد افزایش یافت

درآمدهای نفتی ایران ۵۷ درصد افزایش یافت

افزایش درآمدهای نفتی ایران، طرح سواپ نفتی در ونزوئلا، ۵ برابر شدن تولید برق خورشیدی در کره جنوبی و توقف رشد اقتصادی کانادا در پی کاهش تولید نفت مهمترین عناوین خبرهای جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته بود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان به نقل از آمارهای بانک مرکزی ایران اعلام کرد که درآمدهای نفتی ایران شاهد 56.8 درصد رشد سالانه در هفت ماه نخست سال مالی جاری (1396) بوده است.

دولت در این مدت، 469 تریلیون و 300 میلیارد ریال (117 میلیارد و 500 میلیون دلار) درآمد از محل فروش نفت و فرآورده های نفتی کسب کرد که 69.6 درصد بیش از مدت مشابه پارسال بود.
ایران 93 تریلیون و 100 میلیارد ریال درآمد نیز از صادرات فرآورده های نفتی و میعانات گازی به دست آورد که 42 درصد بیشتر از سال گذشته است.

**ونزوئلا و ترافیگورا سوآپ نفتی انجام می دهند
به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت دولتی نفت ونزوئلا «پی دی وی اس ای» و شرکت بین المللی تجارت نفت «ترافیگورا» در حال مذاکره برای سوآپ نفت و فرآورده های نفتی هستند.
به موجب این توافق احتمالی، قرار است بیش از 10 درصد از نفت ونزوئلا با سوخت و فرآورده های نفتی ترافیگورا مبادله شود.
در پی تحریم نفتی ونزوئلا از سوی آمریکا و کافی نبودن نقدینگی این کشور برای خرید سوخت مصرف داخل، این کشور آمریکای جنوبی تصمیم به سوآپ نفت و فرآورده های نفتی گرفته است.

**کره جنوبی تولید برق خورشیدی را 5 برابر می کند
به گزارش رویترز، کره جنوبی اعلام کرد که قصد دارد، تولید برق از انرژی خورشیدی را تا سال 2030 میلادی به پنج برابر میزان کنونی برساند و سهم این منبع تجدیدپذیر را در سبد انرژی خود، افزایش دهد.
کره جنوبی که در زمینه استفاده از انرژی هسته ای نیز پنجمین کشور بزرگ در جهان به شمار می رود، دارای 24 رآکتور هسته ای است و یک سوم نیازهای برق خود را از این طریق تامین می کند.
کره جنوبی قصد دارد تا سال 2030 میلادی یک پنجم کل برق مصرفی خود را از طریق انرژی خورشیدی تامین کند که این میزان هفت درصد بالاتر از سال گذشته میلادی است.

**توقف رشد اقتصادی کانادا در پی کاهش تولید نفت
به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، اقتصاد کانادا در ماه اکتبر (مهر - آبان)، در پی کاهش تولید نفت، به طور غیرقابل انتظاری از رشد بازماند و سه ماه نهایی 2017 غیرمطلوبی را برای این کشور رقم زد.
تولید ناخالص داخلی کانادا نسبت به ماه سپتامبر (شهریور - مهر) بدون تغییر باقی ماند که تحلیلگران علت آن را 3.5 درصد کاهش تولید نفت ذکر کردند.
این در حالیست که کارشناسان رقم 2 دهم درصد رشد اقتصادی را برای این کشور پیش بینی کرده بودند.

** بازار نفت زودتر از موعد متوازن می شود
به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس با خوش بینی به سرعت ایجاد توازن در بازارهای جهانی نفت پیش بینی می کند که این امر زودتر از انتظار بسیاری از کارشناسان، بانک ها و حتی خود سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تحقق یابد.
این بانک آمریکایی انتظار دارد مازاد عرضه نفت تا اواسط 2018 میلادی از بین برود و اعضای اوپک و غیراوپک، زودتر از مهلت تعیین شده از توافق کاهش تولید خارج شوند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل