کد خبر: ۸۶۴۷ - تاریخ خبر: ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۹/۲۵

پرداخت سود سهام عدالت قطعی شد
رییس سازمان خصوصی سازی:

پرداخت سود سهام عدالت قطعی شد

رییس سازمان خصوصی سازی گفت: تعلق سود سهام عدالت به مشمولین قطعی است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، عبدالله پوری حسینی در خصوص سهام عدالت و نیز چالش های پیش روی آن در مسیر واگذاری‌ها تصریح کرد: در حال حاضر 49 شرکت داریم که بخشی از سهام آنها به مشمولین سهام عدالت تعلق یافته است.

رییس سازمان خصوصی سازی اضافه کرد: در بین این 49 شرکت بعضا شرکتی وجود دارد که یک درصد از سهام آن متعلق به مشمولین و در برخی دیگر از شرکت ها نیز 80 درصد سهام متعلق به مردم تشخیص داده شده است.

چالش اصلی

معاون وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: در حال حاضر چالش اصلی ما در این راستا رسیدن به جواب این پرسش است که چطور می توان 70 درصد سهام یک شرکت را توسط 49 میلیون نفر مدیریت کرد؟ و این که آیا می توان مجمع عمومی برای آن برپا نمود، به طوری که در آن اعمال رای شود؟

وی تصریح کرد: در کشور ما زیر ساخت های چنین عملیاتی وجود نداشته و طراحی نیز نشده ضمن اینکه تعداد شرکت هایی که سهام غیر مدیریتی آنها «کمتر از 17 درصد» به مردم داده شده کم و در مقابل تعداد شرکت هایی که سهام عدالت به آنها بطور مدیریتی و کنترلی تعلق گرفته زیاد است.

پوری حسینی با تاکید بر اینکه ساز و کاری به منظور اعمال مدیریت مستقیم مردم طراحی نشده اذعان کرد: به لحاظ فیزیکی و الکترونیکی تحقق چنین امری برای ما مقدور نیست اما هدف بزرگی که تا به امروز پیگیر آن بوده ایم واریز سود سهام به حساب تک تک مشمولین بوده است.

چگونگی واگذاری مدیریت سهام عدالت

رییس کل سازمان خصوصی سازی در ادامه اظهارداشت: در خصوص چگونگی واگذاری مدیریت سهام عدالت به اقشار مردم از ابتدا طرح وجود یک واسط در این میان مطرح بود و به عبارت دیگر خواهان آن بودیم که 49 شرکت فعلی را در شرکتی واسط قرار داده و سود سهام را به طور مساوی بین آنها تقسیم کنیم اما این که وجهه شرکت واسط چگونه باید باشد از دیرباز محل مناقشه بوده است.

وی تصریح کرد: تا به امروز راهکاری بدون نقص در خصوص شرکت واسط ارائه نشده البته 2 سال قبل گزارش پیش نویسی را خدمت هیئت دولت تقدیم کردیم که بعد از بررسی های مفصل در هیات وزیران به تصویب رسید ولی کماکان به قانون تبدیل نشده است.

معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: تعلق سود سهام به مشمولین قطعی است ولی ما همچنان با مصوبه سال 1389 هیات وزیران «مبنی بر اینکه دستگاه های اجرایی اعمال مدیریت کنند» پیش می رویم و اعتقاد داریم راه خوبی نیست ولی ناچار به ادامه آن هستیم.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل