کد خبر: ۷۴۷۸۴ - تاریخ خبر: ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۸/۲۶

تورم ژاپن به منفی دو درصد رسید!

تورم ژاپن به منفی دو درصد رسید!

نرخ تورم سومین اقتصاد بزرگ جهان به منفی ۲.۱ درصد رسید.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،متوسط نرخ تورم ژاپن در 12 ماه منتهی به اکتبر با 1.4 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی 2.1 رسید که این رقم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده در این کشور طی پنج ماه اخیر بوده است.

در بین بخش‌های مختلف، پتروشیمی با تورم منفی 16.2 درصدی بیشترین تاثیر را در نزولی شدن نرخ تورم داشته است و پس از این بخش نیز آب و برق با تورم مفی 3.1 درصدی و فولاد با تورم منفی 2.8 درصد قرار دارند. از سوی دیگر نیز بیشترین تورم مربوط به ارتباطات با منفی 0.2 درصد بوده است و پس از این بخش، آموزش با منفی 0.3 درصد قرار دارند.

بانک مرکزی ژاپن با توجه به نرخ تورم پایین و کمبود نیروی کار در دوراهی سختی برای تعیین مسیر آینده سیاست‌های پولی خود قرار گرفته است. سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی ژاپن در حال حاضر بزرگ‌ترین بسته محرک در بین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اکنون برخی از اقتصاددانان با انتقاد از این سیاست خواستار تغییر رویه کنونی این کشور شده‌اند.

هم‌چنین هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در 12 ماه منتهی به اکتبر با 0.2 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی 1.5 درصد رسیده که یکی از پایین‌ترین سطوح ثبت شده در طول 10 ماه اخیر بوده است. متوسط نرخ تورم ژاپن در بازه زمانی 1958 تا 2020 معادل 2.83 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 1974 با 24.9 درصد  و کمترین تورم ثبت شده مربوط به اکتبر 2009 با منفی 2.5 درصد بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ماه اکتبر با 0.4 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی 0.9 درصد رسیده است.

بانک مرکزی ژاپن دستیابی به تورم دو درصدی را هدف‌گذاری کرده که در از تحقق چنین هدفی در طول سه سال اخیر ناکام مانده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل