کد خبر: ۷۱۹۹۳ - تاریخ خبر: ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۷/۱۵

طرحی هوشمندانه و ارزان برای تولید بنزین و محصولات مواد پتروشیمی
جایگزینی نفت با گازهای طبیعی

طرحی هوشمندانه و ارزان برای تولید بنزین و محصولات مواد پتروشیمی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در صدد برآمدند تا با استفاده از طرحی هوشمندانه و روشی ارزان بنزین و محصولات حوزه پتروشیمی را با گاز طبیعی به تولید برسانند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،دکتر اسحاق مرادیان، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مطالعه بر روی انتخاب پذیری الفین‌های سبک در فرآیند MTO با استفاده از  نانوکاتالیست‌های کامپوزیتی ساپو تهیه شده توسط امواج ماوراء صوت»، گفت: تولید محصولات پتروشیمی و بنزین به وسیله نفت انجام می‌پذیرد و منابع نفتی بسیار گران قیمت و رو به کاهش هستند.

وی افزود: از طرفی منابع گازی کشورمان بسیار فراوان و ارزان قیمت هستند، از این رو تولید این محصولات به کمک گاز طبیعی به سبب جلوگیری از خام فروشی و تبدیل گاز طبیعی به محصولات با ارزش افزوده بالاتر بسیار با اهمیت است.

وی با بیان اینکه این طرح در مرحله آزمایشگاهی منجر به تولید محصولات پتروشیمی شده است، خاطر نشان کرد: معمولا یک کاتالیست برای تولید محصولات پتروشیمی در فرایند و تجهیزات به کار می‌رود که این کاتالیست برای اولین بار در دنیا با کمک مواد معدنی طبیعی و از معادن معدنی داخلی طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان اینکه استفاده از نفت در ساخت کاتالیست بسیار هزینه‌بر است، افزود: در این پروژه از گاز طبیعی بهره بردیم و این گاز را به روش MTO به الفین‌های سبک تبدیل کردیم.

وی ادامه داد: همچنین در این پروژه برای کاهش زمان واکنش ساخت و کاهش هزینه‌های مرسوم پالایشگاهی و استفاده از خواص نانویی مواد از امواج اولتراسونیک در مرحله طراحی و ساخت کاتالیستی استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه این پروژه قابلیت اجرا در پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های تولید بنزین را دارد، بیان کرد: این پروژه در دنیا فقط در چین به بهره‌برداری رسیده است و ایران با این تغییرات بوجود آمده می‌تواند در بخشی از کار به عنوان پیشرو و کشور اول دنیا باشد.

وی با اشاره به مزایای این پروژه گفت: ارزان قیمت بودن فرآیند، جلوگیری از خام فروشی، استفاده از گاز طبیعی و معادن معدنی کشور و تبدیل آن‌ها به محصولات با ارزش افزوده بالاتر، وجود ذخائر عظیم گازی و معادن زئولیتی فراوان و ارزان قیمت، افزایش صادرات و ارزآوری، پیشرو در تکنولوژی‌های جدید دنیا و ... از مزیت‌های این پروژه به شماره می‌رود.
خروجی‌های این طرح به صورت ثبت اختراع و 3 مقاله ISI با تاییدیه بنیاد نخبگان و ستاد فناوری نانو بوده است که منجر به قرارداد با پتروشیمی شده است.

وی افزود: در حال حاضر توانستیم قراردادی با مرکز پژوهش‌های پتروشیمی منعقد کنیم.

بر اساس اعلام دانشگاه امیرکبیر، استاد راهنما و اساتید مشاور این پروژه دکتر روئین حلاج، دکتر سیما عسکری از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر پریسا مقیم پور بیژنی از اعضای هیئت علمی  پژوهشگاه پتروشیمی بوده اند.
همچنین حمایت  کامل و قاطع دکتر خداداد غریب‌پور رئیس هیات عامل ایمیدرو و معاون وزیر صنعت،  معدن و تجارت به جهت جلوگیری از خام‌فروشی معادن شبه زئولیتی تحت نظر سازمان و بررسی و استفاده بدون محدودیت از این معادن همکاری لازم در این طرح را داشته‌اند.برچسب ها
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل