کد خبر: ۷۱۵۹۶ - تاریخ خبر: ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۶/۲۴

کسب رتبه نخست ایران در اکتشافات نفت و گاز سال ۲۰۱۹ جهان

کسب رتبه نخست ایران در اکتشافات نفت و گاز سال ۲۰۱۹ جهان

شرکت ملی نفت ایران از نظر مجموع حجم اکتشافات نفت و گاز در سال ۲۰۱۹، با کشف ۴.۹۷۳ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت‌های نفت ملی و بین‌المللی به خود اختصاص داد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در نامه‌ای به مسعود کرباسیان، مدیرعامل این شرکت، اعلام کرد: «با کمال مسرت اعلام می‌شود بنا بر گزارش مؤسسه بین‌المللی وود مکنزی درخصوص اکتشافات منابع هیدروکربنی جهان در سال 2019 میلادی، شرکت ملی نفت ایران در جایگاه نخست کشف نفت و گاز در جهان قرار گرفته است».

براساس گزارش موسسه معتبر بین‌المللی وود مکنزی که با عنوان «اکتشافات جهانی 2019 - استمرار سودآوری» منتشر شده است، شرکت ملی نفت ایران در سال 2019 میلادی از نظر مجموع حجم اکتشافات انجام‌شده (نفت و گاز) با کشف 4.973 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت‌های نفت ملی و بین‌المللی به خود اختصاص داده است. این رقم معادل 31 درصد از مجموع حجم هیدروکربن کشف شده دنیا در سال 2019 میلادی است.

در این گزارش کشف میدان ارم با ذخیره قابل برداشت معادل 2.7 میلیارد بشکه (معادل 20 درصد کل گاز کشف شده در جهان) و میدان نام‌آوران با ذخیره قابل برداشت 2.3 میلیارد بشکه (معادل 10.5 درصد از کل نفت کشف شده در جهان) به ترتیب جایگاه‌های اول و سوم اکتشافات صورت گرفته در جهان در سال 2019 میلادی را به خود اختصاص داده‌اند.

طبق اعلام وزارت نفت، در بخش دیگری از این گزارش آمده است: میزان اکتشافات جهانی در سال 2019 میلادی معادل 21.2 میلیارد بشکه قابل برداشت بوده است که این میزان حدود 2 برابر سال 2018 و بیشترین مقدار بعد از سال 2015 میلادی بوده است، همچنین در سال 2019 در سراسر جهان حدود 600 چاه اکتشافی، حفاری و تکمیل شده که منتج به کشف حدود 220 میدان هیدروکربنی شده است. در این دوره زمانی دو چاه اکتشافی و توصیفی در ایران حفاری و تکمیل شده است.

بر مبنای این گزارش، بسیاری از اکتشاف‌های عمده انجام‌شده در سال 2019 به گاز دست یافته است، به گونه‌ای که دوسوم از اکتشاف‌های هیدروکربنی انجام شده در سال 2019 یعنی معادل 10.8 میلیارد بشکه با 82 تی‌سی‌اف از اکتشاف‌های انجام‌شده مربوط به گاز بوده است. 9 اکتشاف بزرگ در سال 2019 در کشورهای ایران، روسیه، موریتانی، قبرس، سورینام آفریقای جنوبی و مالزی اتفاق افتاده و 20 کشف بزرگ اول، معادل 75 درصد حجم هیدروکربن کشف‌شده در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. 13 کشف از 20 کشف بزرگ دنیا در سال 2019 میلادی نیز ذخیره قابل برداشتی کمتر از 500 میلیون بشکه دارند.

شرکت ملی نفت ایران با مجموه 4.97 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع، با اختلاف قابل توجه با شرکت گازپروم روسیه (رتبه دوم با 3.18 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع)، شرکت نفت بریتانیایی BP (رتبه سوم با 1.4 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن) و شرکت اکسون موبیل ایالات متحده (رتبه چهارم با 0.9 میلیارد بشکه معادل هیدروکربن)، در رتبه اول قرار گرفته است. در این رتبه‌بندی بین 15 شرکت برتر، شرکت فرانسوی توتال رتبه ششم، شرکت ایتالیایی انی رتبه هشتم و شرکت چندملیتی شل رتبه سیزدهم را اتخاذ کرده است.

هندی در پایان این گزارش، در نامه به کرباسیان از تلاش همه همکاران خود در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، قدردانی کرده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل