کد خبر: ۷۰۷۹۶ - تاریخ خبر: ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۵/۶

سرمایه‌گذاری بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریالی در بخش معدن
دو ماهه ۱۳۹۹ ثبت شد؛

سرمایه‌گذاری بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریالی در بخش معدن

دو ماهه امسال تعداد ۹۰ فقره پروانه بهره‌برداری با مجوز سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار و ۸۴.۳ میلیارد ریال در بخش معدن و صنایع معدنی صادر شد که از نظر تعداد سهم ۱۲.۷ درصد و مجوز سرمایه‌گذاری هم ۲۵.۷ درصد کل را به خود اختصاص داد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، برپایه جداول آماری وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت، در دو ماهه امسال بخش معدن وصنایع معدنی در قالب پروانه‌های بهره‌برداری مجوز اشتغال یک هزار و ۹۶۸ نفر را اخذ کرد که ۱۶.۵ درصد از کل را به خود اختصاص داد.

آمارهای مورد بررسی گویای آن است در دو ماهه ۱۳۹۹ در مجموع وزارت صنعت تعداد ۷۰۴ فقره پروانه بهره‌برداری صادر کرد که مجوز سرمایه‌گذاری آنها ۵۰ هزار و ۷۷۴.۸ میلیارد ریال و مجوز اشتغال آنها نیز بالغ بر ۱۱ هزار و ۸۹۳ نفر است.

استخراج کانه های فلزی

وزارت صنعت در این آمار افزوده است در دو ماهه نخست امسال تعداد دو فقره پروانه بهره‌برداری با مجوز سرمایه‌گذاری یکهزار و ۹۳۲.۹ میلیارد ریال در زمینه استخراج کانه‌های فلزی صادر شد.

برپایه داده‌های مورد بررسی مجوز پروانه‌های بهره‌برداری استخراج کانه‌های فلزی موجب اشتغال ۲۰۵ نفر را فراهم ساخته است. 

استخراج سایر معادن

همچنین در دوره مورد بررسی تعداد ۱۰ فقره پروانه بهره‌برداری در زمینه استخراج سایر معادن با مجوز سرمایه‌گذاری ۲۹۰.۸ میلیارد ریال و مجوز اشتغال ۹۹ نفر صادر شد.

عملکرد دو ماهه نخست پارسال گویای آن است که تعداد ۲۱ فقره پروانه بهره‌برداری با مجوز سرمایه‌گذاری ۶۲۶.۲ میلیارد ریال و اشتغال ۱۹۵ نفر در زمینه استخراج سایر معادن صادر شده بود که امسال نسبت به پارسال از نظر تعداد پروانه بهره‌برداری ۵۲.۴ درصد، مجوز سرمایه‌گذاری  ۵۳.۶ درصد و مجوز اشتغال هم ۴۹.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

سایر محصولات کانی غیرفلزی

براساس آمارهای وزارت صنعت در دو ماهه ابتدایی امسال تعداد ۵۶ فقره پروانه بهره‌برداری در زمینه سایر محصولات کانی غیر فلزی صادر شد که مجوز سرمایه گذاری به میزان پنج هزار و ۲۹۸ میلیارد ریال را به دنبال داشت و مجوز اشتغال یک هزار و ۱۲۰ نفر را موجب شد.

دو ماهه نخست ۹۸ تعداد ۷۶ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده بود، مجوز سرمایه‌گذاری آن نیز سه هزار و ۵۰.۴ میلیارد ریال بود و برای اشتغال ۹۶۷ نفر هم مجوز گرفته بودند، مقایسه امار امسال نسبت به پارسال از نظر تعداد پروانه بهره‌برداری کاهش ۲۶.۳ درصدی دارد، اما از نظر مجوز سرمایه‌گذاری ۷۳.۷ درصد افزایش یافته و در زمینه میزان اشتغال نیز رشد ۱۵.۸ درصدی دارد.

ساخت فلزات اساسی 

شمار پروانه‌های بهره‌برداری در زمینه ساخت فلزات اساسی در دو ماهه ۹۹ بالغ بر ۲۲ فقره با مجوز سرمایه‌گذاری پنج هزار و ۵۶۲.۶ میلیارد ریال و مجوز اشتغال ۵۴۴ نفر را بدنبال داشت و در دوره مشابه سال گذشته تعداد ۳۱ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده بود و مجوز سرمایه‌گذاری نیز بالغ بر سه هزار و ۱۷۷.۸ میلیارد ریال و اشتغال ۸۵۹ نفر را سبب شد.

ارزیابی دوره عملکردی امسال نسبت به پارسال از نظر تعداد مجوز بهره‌برداری کاهش ۲۹ درصدی دارد، اما از لحاظ مجوز سرمایه‌گذاری رشد ۷۵ درصدی یافت و از نظر مجوز اشتغال نیز کاهش ۳۶.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا، ایران با کشف ۶۸ نوع ماده معدنی از نظر تنوع در جهان جایگاه دهم را دارد و با شناسایی حدود ۵۷ میلیارد تن ذخیره معدنی که حدود ۳۷ میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی است، در جایگاه پانزدهم قرار دارد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل