کد خبر: ۷۰۶۶۰ - تاریخ خبر: ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۴/۳۰

چین رقیب اوپک شد

چین رقیب اوپک شد

بخشی از نفت مخازن عظیم چین به بازار بین المللی راه پیدا کرده و معامله گران از این فرصت برای خرید نفت ارزان و فروش مجدد آن به پالایشگاههای منطقه ای استفاده کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،این محموله به میزان یک میلیون بشکه توسط شرکتهای بازرگانی از طریق بازار بورس شانگهای خریداری شده و از مخازن نفتی این بورس که در ساحل شرقی چین قرار دارند، بارگیری شده است. محموله های مذکور از این بنادر به خریداران بین المللی ارسال می شوند که معمولا محموله های نفت را از تولیدکنندگان خاورمیانه و آفریقایی خریداری می کنند.

اگرچه چین در بلندمدت هرگز نمی تواند با تولیدکننده ای مانند عربستان سعودی رقابت کند اما فروش نفت از سوی بزرگترین واردکننده نفت جهان نشان می دهد که احیای بازار نفت تا چه حد ضعیف و شکننده باقی مانده است. چین پس از سقوط قیمتها در آوریل، از فرصت خرید ارزان استفاده کرد و به پر کردن مخازن خود پرداخت. اکنون که قیمتها بالاتر رفته، روند خرید چین آهسته شده و بخشی از نفت خریداری شده دوباره سر از بازار درآورده است در حالی که اوپک و شرکایش آماده می شوند محدودیت عرضه خود را از ماه میلادی آینده تسهیل کنند.

این محموله نفت از 14 نقطه ای که به عنوان مناطق تحویل و ذخیره سازی برای قراردادهای معاملات نفت بازار بورس انرژی بین المللی شانگهای تعیین شده اند، می آید. این بازار تا 16 ژوییه مجموعا 39 میلیون بشکه گرید نفت ترش مدیوم در مخازن خود داشته که حجم آن نسبت به 20 آوریل بیش از 10 برابر بالاتر رفته است.

تحلیلگران و معامله گران به بلومبرگ گفتند: افزایش ذخایر روی قیمت معاملات نفت تاثیر گذاشته و خرید آنها را برای معامله گران جذاب کرده است. معامله گران تحویل فیزیکی معاملاتی که موعد انقضای آنها سررسیده را قبول کرده و نفت را به پالایشگاههای نزدیک می فروشند.

خرید یک محموله نفت سبک بصره از مخازن بازار بورس شانگهای برای یک پالایشگر شمال آسیا یک دلار در هر بشکه نسبت به خرید مستقیم از عراق ارزانتر تمام می شود. نفت سبک بصره نیمی از نفت موجود در مخازن این بازار را تشکیل می دهد.

به گفته منابع آگاه، دو پالایشگاه کره جنوبی حدود 500 هزار بشکه نفت عمان را از چین خریداری کرده اند. یکی از این محموله ها از بندر دونگ جیاکو خارج شده و به سمت یئوسو در حرکت است.

بازار بورس انرژی بین المللی شانگهای در مارس سال 2018 معاملات نفت به یوان را برای افزایش نفوذ یوان در معاملات جهانی و ایجاد یک شاخص قیمت برای نفت کیفیتی که پالایشگاههای چینی استفاده می کنند راه اندازی کرد و قصد تبدیل شدن به تامین کننده منطقه ای را نداشت.

با سقوط تقاضا برای نفت در بحبوحه شیوع پاندمی ویروس کرونا، معامله گران به دنبال هر جایی برای نگهداری نفت بدون مشتری هستند. طبق بیانیه بازار شانگهای، 27 میلیون بشکه نفت در شش ماه نخست سال 2020 به مخازن این بازار تحویل داده شده اند که این حجم 57 درصد از نفتی که از زمان آغاز به کار معاملات نفت به یوان در سال 2018 تحویل شده اند را تشکیل می دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت BP نخستین غول نفتی غربی بود که در ماه میلادی جاری به یکی از مخازن بازار بورس شانگهای نفت تحویل داد. چند روز بعد شرکت مرکوریا هم محموله ای برای قراردادهای اوت به همان محل فروخت. از ابتدای سال 2020 سرمایه گذاران خارجی در 16 درصد از حجم معاملات روزانه قراردادهای یوان سهم داشته اند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل