کد خبر: ۷۰۱۷۸ - تاریخ خبر: ۱۳:۶ - ۱۳۹۹/۴/۸

وضعیت تورم در ۳ دهه گذشته
رییس اتاق بازرگانی تهران بررسی کرد:

وضعیت تورم در ۳ دهه گذشته

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به مشکلاتی که در اقتصاد ایران وجود داشته مدیریت برخی شاخص‌ها دشوار شده است و در ۲۹ سال گذشته تنها در یک سال تورم تک‌رقمی بوده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،مسعود خوانساری در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: برآوردها از نرخ تورم در اقتصاد ما نشان می‌دهد که در 28 سال گذشته نرخ تورم دو رقمی بوده و در 10 سال آن این نرخ بیش از 20 درصد ثبت شده است. این در حالی است که میانگین آمار جهانی 2.5 درصد بوده است.

رییس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در سال 1374 نرخ تورم در اقتصاد ایران به 48 درصد رسید و رکوردشکن شد. در سال 1397 و 1398 نیز نرخ تورم بسیار بالا رفت و در سه ماهه ابتدایی امسال نیز به نظر نرخی میان 28 تا 30 درصد خواهد بود.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های نهادهای بین‌المللی از رشد اقتصادی جهان و ایران در سال جاری میلادی تشریح کرد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که رشد اقتصادی جهان در سال جاری حدودا منفی پنج درصد خواهد بود. این در حالی است که رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه منفی هشت درصد اعلام شده است. در رابطه با ایران نیز صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی منفی شش درصد و بانک جهانی منفی 5.3 درصد را پیش‌بینی کرده‌اند.

خوانساری به رشد منفی اقتصاد ایران در سال‌های گذشته نیز پرداخت و اظهار کرد: ما در سال 1397 رشد منفی 5.4 و در سال 1398 رشد منفی 6.5 درصد را ثبت کردیم که در صورت تحقق پیش‌بینی رشد منفی در سال جاری، اقتصاد ایران در همین دوره کوتاه 16 درصد کوچک خواهد شد.

رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان این‌که شاخص سرمایه‌ گذاری در اقتصاد ایران بسیار کاهش یافته است، اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که حدفاصل سال‌های 1390 تا 1398 ارزش افزوده صنعت منفی بوده و سرمایه‌ گذاری در حوزه ماشین‌آلات نیز در هفت فصل گذشته منفی بوده است که این موضوع رکود در بخش‌های مهمی از تولید را نشان می‌دهد.

خوانساری اضافه کرد: نرخ رشد سرمایه نسبت به استهلاک نیز از سال 1384 تا سال 1396 نزولی بود اما در دو سال اخیر منفی شده است و این موضوع نشان می‌دهد که استهلاک سرمایه از سرمایه‌ گذاری‌های جدید در ایران بیشتر است و همین مساله کار را دشوار خواهد کرد.

وی با اشاره به رشد نقدینگی و پایه پولی در اقتصاد ایران گفت: آخرین آمار منتشر شده از نقدینگی در خردادماه امسال نشان می‌دهد که میزان آن به 2625 هزار میلیارد تومان رسیده است و احتمالا این روند در ماه‌های پیش‌رو نیز ادامه خواهد داشت. پایه پولی ما در سال گذشته ماهانه 2.4 درصد رشد داشته و اگر این روند ادامه پیدا کند ما با مشکلاتی همچون کسری بودجه مواجه خواهیم شد.


برچسب ها
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل