کد خبر: ۶۹۸۳۰ - تاریخ خبر: ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۳/۲۱

صندوقهای قابل معامله پالایشی و فلزی در راه بازار سرمایه
عرضه دو ETF جدید دولتی در تابستان امسال

صندوقهای قابل معامله پالایشی و فلزی در راه بازار سرمایه

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به عرضه دو etf جدید دولتی در نیمه اول امسال، گفت: تا آخر این هفته وضعیت اولین ETF واگذار شده به مردم مشخص خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،طی روزهای آینده وضعیت اولین ETF واگذار شده به حدود 3.5 میلیون نفر با نام دارا یکم مشخص خواهد شد. در همین راستا عباس معمار نژاد در پاسخ به این سوال که چه زمانی واحد‌های خریداری شده صندوق واسطه‌گری مالی یکم قابل معامله می‌شوند، گفت: تا آخر این هفته وضعیت etf‌های واگذار شده به مردم مشخص می‌شود و از اول تیر ماه این واحد‌های سرمایه‌گذاری از طریق بورس قابل معامله و خرید و فروش می‌شوند.

طبق اعلام معاون وزیر اقتصاد قرار است در نیمه اول امسال دو ETF دیگر به نام‌های صندوق واسطه‌گری پالایشی مرکب از باقیمانده سهام دولت در 4 پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان و صندوق واسطه‌گری فلزی (شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت فولاد مبارکه، ملی مس ایران، ایران‌خودرو و سایپا) با تخفیف 20 تا 30 درصدی به همه دارندگان کدملی ایرانی واگذار شود. این اقدامات در راستای واگذاری تصدی‌های دولتی به مردم و گسترش فرهنگ سهامداری و مالکیت در بین مردم و از طرفی تأمین مالی دولت از طریق بورس انجام می‌شود.

گفتنی است،  بیش از سه میلیون و چهار صد و هشتاد ویک میلیون (3481000) نفر با سرمایه گذاری بیش از 5886 میلیارد تومان از آحاد مردم در پذیره نویسی  صندوق واسطه گری مالی یکم مشارکت نمودند که بیانگر تشکیل بزرگترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در کشور از نظر ارزش سرمایه گذاری و تعداد سهامداران است.

باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات به علاوه باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز و بیمه اتکایی امین جمعاً به ارزش 23 هزار میلیارد تومان برآورد شده بود که قرار بود این سهام در قالب صندوق واسطه‌گری مالی یکم و با تخفیف 20 تا 30 درصدی به عموم مردم واگذار شود که در اولین تجربه از واگذاری اینگونه واحد‌ها حدود 3.5 میلیون نفر از شهروندان ایرانی مشارکت کردند و هنوز کار تسویه و اختصاص واحد‌ها به خریداران به طور کامل انجام نشده و قرار است از اول تیرماه 99 این واحد‌های صندوق واسطه‌گری مالی در پرتفوی دارایی‌های افراد قرار گیرد و افراد بتوانند دارایی‌های خود را از طریق بورس خرید و فروش کنند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل