کد خبر: ۶۹۷۹۲ - تاریخ خبر: ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۳/۱۹

صادرات در حال برگشت به مسیر رشد
سرپرست وزارت صمت:

صادرات در حال برگشت به مسیر رشد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پس از شیوع ویروس کرونا، تجارت در تمامی کشورهای دنیا دچار وقفه شده است، گفت: صادرات در حال بازگشت به مسیر رشد است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،حسین مدرس خیابانی با بیان اینکه توسعه صادرات و کنترل واردات، یکی از راهبردهای 4گانه وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: در شرایط کنونی با توجه به وضعیت درآمدهای نفتی و قیمت فروش نفت در بازارهای جهانی، اتکای تأمین نیازهای ارزی کشور به درآمدهای صادراتی بیشتر شده و موضوع صادرات غیرنفتی، امروز دیگر یک انتخاب و کار تشریفاتی به شمار نمی‌رود، بلکه یک اجبار است و باید به سمت رشد و توسعه آن حرکت کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: تأمین نیازهای ارزی کشور از محل درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی امروز یک ضرورت به شمار می‎‌رود و جهش تولید که به عنوان شعار سال از سوی مقام معظم رهبری انتخاب شده نیز، مسیری به جز صادرات ندارد؛ بنابراین هم اکنون صادرات غیرنفتی مورد حمایت همه‌جانبه همه بخش‌های مختلف کشور قرار گرفته است.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و اثرگذاری آن بر صادرات غیرنفتی کشور گفت: با توجه به بسته بودن مرزها و پروتکل‌های بهداشتی که بازارهای هدف صادراتی پیش روی صادرکنندگان ایران قرار دادند، صادرات کشور با کاهش مواجه شده است؛ به خصوص اینکه کل تجارت دنیا بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی نهادهای بین‌المللی تا 32 درصد کاهش را هم تجربه کرده است.

به گفته مدرس خیابانی، علاوه بر تاثیر کرونا بر تجارت بین‌المللی  کشور، کاهش قیمت فرآورده‌های نفتی و مواد پتروشیمی، بسته بودن مرزها، محدودیت تردد و حمل نقل از عوامل تاثیرگذار دیگر بر روی تجارت بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به لزوم توسعه صادرات غیرنفتی، آیا می‌توان در ماه‌های آتی روند مثبتی را شاهد بود، گفت: شرایط اکنون رو به بهبود است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل