کد خبر: ۶۹۵۲۵ - تاریخ خبر: ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۳/۲

حذف رانت و انحصار در بازارها به کمک بورس کالا/ قیمت دستوری حاصلی جز رانت ندارد

حذف رانت و انحصار در بازارها به کمک بورس کالا/ قیمت دستوری حاصلی جز رانت ندارد

فریال مستوفی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تمرکز معاملات کالاها در بورس کالای ایران به معنای تعدیل ساختاری و آزادی اقتصادی و حرکت به سمت اقتصاد بازار محور است به طوری که مکانیسم بورس کالا می تواند باعث حذف رانت و انحصار در حوزه مبادلات کالا و کلیت اقتصاد شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، فریال مستوفی اظهار داشت: واقعی شدن قیمت ها و لزوم کنار رفتن واسطه ها از بازارها معضلی است که متاسفانه در کشور شاهد آن هستیم و فعالان اقتصادی از این موضوع بسیار دلخور و دلگیر هستند زیرا امروز سود اصلی نصیب واسطه ها می شود در صورتیکه زحمت کار به عهده تولید کنندگان است.

وی افزود: این در حالی است که می توان با افزایش جذابیت بازارهای مالی بورس کالا همچون قراردادهای آتی و گواهی سپرده کالایی، واسطه ها را به سمت این بازارها سوق داد تا تولید کشور و محصولات مهم و اساسی از ورود واسطه ها در امان باشد.

وی به کارکردهای بورس کالا در اقتصاد اشاره کرد و ادامه داد: هدف اصلی از راه اندازی بورس کالای ایران، اصلاح ساختارهای سنتی در اقتصاد و اجرای سیاست های خصوصی سازی و آزادی اقتصادی بوده است، به طوریکه می توان گفت با تاسیس این بورس حرکت به سمت اقتصاد بازار محور در ایران آغاز شد.

وی تاکید کرد: بنابراین بورس کالا تعدیل ساختاری، سیاست های خصوصی سازی و آزادی اقتصادی و حرکت به سمت اقتصاد بازار محور است زیرا این بورس می تواند ایجاد شفافیت کرده و باعث حذف رانت و انحصار در حوزه مبادلات کالا شود.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: از دیگر مسائلی که در این سال ها برای اقتصاد و تولید کشور معضل ایجاد کرده، قیمت های دستوری است این در حالی است که اصولا در علم اقتصاد قیمت باید توسط عرضه و تقاضا مشخص شود چون اگر نرخ دستوری باشد، دردسرهای زیادی از جمله رانت در بخش های دیگر به وجود می آورد.

وی در پایان تاکید کرد: به اعتقاد من اگر عمده محصولات در بورس کالا عرضه شود، امکان مانیتورینگ مبادلات برای همه ایجاد می شود و بسیاری از مشکلات کنونی خاتمه می یابد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل