کد خبر: ۶۵۳۸۵ - تاریخ خبر: ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به ۲.۵ میلیارد دلار رسید
سخنگوی گمرک اعلام کرد:

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به ۲.۵ میلیارد دلار رسید

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: در طی ۱۱ ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع یک میلیارد و۲۴۴میلیون و۵۳۶ هزارو ۲۱۰ دلار بوده است که این مقدار در مدت مشابه سال ۹۷، با میزان ۵۵۰ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۹ دلار، رشد ۱۰۵ درصدی را به همراه داشته است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در خصوص اهمیت تجارت با اتحادیه اوراسیا گفت: مجموعه کشورهای اوراسیا شاخص‌های اقتصادی قابل توجهی دارد بطوریکه رتبه اول استخراج نفت با دارایی 14.5 درصد از منابع کل جهان، رتبه اول تولید گاز جهان با 20.2 درصد از سهم جهانی، رتبه چهارم تولید انرژی برق با 4.9 درصد از سهم جهان، رتبه سوم طول خط آهن مشتمل بر8درصد از جهان، رتبه چهارم تولید آهن با 4.7 درصد از جهان، رتبه پنجم تولید فولاد جهان را دارا است و با تولید ناخالص ملی 4.7تریلیون دلار،   مساحتی بالغ بر 20 میلیون کیلومتر مربع را دارا است وجمعیتی بالغ بر 184 میلیون نفردر آن  زندگی می کنند، لذا تجارت خارجی ایران با این مجموعه بزرگ می تواند بسیار با اهمیت باشد. سه کشور عضو اتحادیه اوراسیا از قبیل روسیه، قزاقستان و ارمنستان همسایه ایران با مرزهای دریایی(روسیه و قزاقستان) و زمینی (ارمنستان) هستند و سالانه بیش از 400 میلیارد دلار واردات دارند که عمده این واردات مربوط به روسیه است.

لطیفی در خصوص شرکای اصلی تجاری اتحادیه اوراسیا و سهم ایران، اظهار کرد: اصلی ترین کشورهای عمده صادر کننده به اوراسیا شامل چین، آلمان، امریکا، فرانسه، ایتالیا وترکیه هستند و همچنین کشورهای عمده وارد کننده از اوراسیا در حال حاضر کشورهای هلند، چین، آلمان، ترکیه، ایتالیا، سوئیس وانگلستان هستند، در این میان سهم  ایران از تجارت با مجموعه کشورهای اوراسیا  طی 11 ماهه سال 98، بالغ بر دو میلیارد و448 میلیون و915 هزار 236 دلار است که این میزان در مدت زمان مشابه در سال 97 بالغ بر یک میلیارد و 833 میلیون و491 هزارو479 دلار بوده است که طی یکسال گذشته این میزان تجارت از حیث ارزش حدود 40 درصد افزایش را نشان می دهد.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: در طی 11 ماه سال 1398، میزان صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در مجموع یک میلیارد و244 میلیون و536 هزار و 210 دلار بوده است که این مقدار در مدت زمان مشابه سال 1397، به میزان 550 میلیون و410 هزارو 9 دلار بوده است که رشدی بالغ بر 105 درصد داشته است.

وی افزود: بیشترین مقصد صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا، فدراسیون روسیه با 387 میلیون 721 هزارو45 دلار وپس از آن کشورهای ارمنستان و قزاقستان بودند. همچنین عمده ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا را  سیب تازه، گاز طبیعی مایع شده، پسته، کیوی، خیار وخیارشور، انگورخشک شده و پرتقال تشکیل می دهند.

بنا بر اعلام گمرک، لطیفی با اشاره به حجم واردات کالا از اوراسیا گفت: حجم واردات ایران از اوراسیا طی 11 ماهه سال 1398 بالغ بر 2 میلیون و811 هزار و228 تن است که این حجم کالا در مدت زمان مشابه بالغ بر یک میلیون و204 هزارو 379 تن کالا بوده است.

وی افزود، ارزش این حجم کالای وارداتی یک میلیارد و204 میلیون و379 هزارو 26 دلار است که این میزان در مدت زمان مشابه در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و283 میلیون و81 هزارو470 دلار بوده است که از این حیث اندکی کاهش در واردات داشته‌ایم. همچنین عمده کالاهای وارداتی کشور از اوراسیا مشتمل بر، جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، مخلوط های گندم وگوشت بوده است.

لطیفی همچنین با اشاره به موافقت نامه موقت تجارت آزاد بین ایران و کشورهای اوراسیا گفت: بر اساس این موافقت نامه که از آبان ماه سال جاری اجرایی شده است، 380 ردیف کد تعرفه کالاهای قابل مبادله تحت موافقتنامه مذکور مورد توافق قرار گرفته است.

وی افزود : تجارت با این اتحادیه فضای جدیدی برای تجار، تولید کنندکان و فعالان اقتصادی کشور فراهم کرده که باید بیشترین بهره را برای توسعه صادرات از این اتحادیه برد. هم اکنون پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا هستند اما این اتحادیه با بیش از 40 کشور و سازمان بین المللی برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده است. همچنین تبادل آسان و روان تر کالا بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا موجب افزایش سرمایه گذاری متقابل می شود.

وی خاطر نشان کرد: تبادل کالا بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از سوی فعالان بخش خصوصی در این شرایط خاص تحریمی،   جای مباهات و تقدیر دارد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل