کد خبر: ۶۱۴۲۴ - تاریخ خبر: ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۵

سرمایه‌گذاری ۵.۲ میلیارد دلاری خارجی در مناطق آزاد

سرمایه‌گذاری ۵.۲ میلیارد دلاری خارجی در مناطق آزاد

مدیر توسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد گفت: از سال ۹۲ تا ۹۸ در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ۸۱ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری داخلی و ۵.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما با بیان اینکه قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال 87 به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیفتاد، افزود: هیچ کدام از کالاهایی که از سرزمین مادر وارد مناطق آزاد شد صادرات تلقی نشد.

خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد؛ بنابراین راه شفافیت فعالیت های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست.

وی با بیان اینکه 945 هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه ساکن هستند و این مناطق 4 دهم مساحت کشور را تشکیل می دهد گفت: تولید کنندگان در مناطق ازاد وقتی باید برای ورود کالاهای داخلی به این مناطق 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بدهند ترجیح می دهند کالاهای مورد نیاز خود را از خارج از کشور تامین کنند. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد.

وی افزود: از سال 92 تا 98 در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور 81 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی و 5.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی انجام شده است. خرمالی گفت: این مناطق در 6 ساله اخیر 129 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته اند.

مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال 96 نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می توانند وارد کنند 528 میلیون دلار بوده است. وی گفت: برای شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و واردات به این مناطق ثبت سفارش می کنیم.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل