کد خبر: ۶۱۰۰۱ - تاریخ خبر: ۱۴:۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳

محبوب‌ترین کالاهای بازار چین در ۲۰۱۹

محبوب‌ترین کالاهای بازار چین در ۲۰۱۹

سنگ آهن و فولاد بهترین عملکرد را در بازار کالای چین در سال ۲۰۱۹ نشان دادند در حالی که روغنهای خوراکی هم رشد خوبی را تجربه کردند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، البته تحلیلگران هشدار دادند که کاهش تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین ممکن است روندهای فعلی را در بازار چین معکوس کند.

انتظار می‌رود در سال 2020 مس درخشش خوبی داشته باشد زیرا امضای فاز اول توافق تجاری میان واشنگتن و پکن، به بخش تولید چین رونق خواهد بخشید. همچنین بازار سویا هم از احیای جمعیت دامهای این کشور سود خواهد برد.

سنگ آهن در بازار بورس کالای دالیان در ژوییه به رکورد بالایی صعود کرد و سال 2019 را با 140 درصد افزایش قیمت به پایان برد. مفتول در بازار معاملات آتی شانگهای 64 درصد و میلگرد یک سوم رشد قیمت داشتند.

کمبود عرضه سنگ آهن و هزینه دولت روی زیرساخت به منظور پشتیبانی از رشد اقتصادی که به دلیل مناقشه تجاری با آمریکا ضعیف شده بود، به رشد قیمت‌ها کمک کرد اما این باور وجود دارد که روند صعودی این بخش به پایان رسیده است.

جودی سو، محقق کالا در بانک سیتی در این باره گفت: اختلالات عرضه تا حدود زیادی پایان یافته و برزیل و استرالیا تولیدشان را بالا برده‌اند. همچنین انتظار می‌رود بازار املاک چین در سال 2020 افول پیدا کند و باعث کمتر شدن تقاضا برای فولاد شود.

نیکل شانگهای امسال 36 درصد رشد کرده که به دلیل ممنوعیت صادرات سنگ نیکل از سوی اندونزی از اول ژانویه سال 2020 بوده است اما سایر فلزات پایه از مناقشه تجاری آمریکا و چین و کندی رشد اقتصاد جهانی آسیب دیدند.

با این همه تحلیلگران انتظار دارند مس در بازار شانگ‌های در سال 2020 رشد کند زیرا توافق تجاری که تحت آن تعرفه های واردات کاهش پیدا می‌کند، فعالیت بخش تولید را رونق خواهد بخشید.

پروتئین

روغنهای خوراکی در صدر کالاهای کشاورزی در سال 2019 قرار گرفتند که ناشی از کندی روند آسیاب دانه‌های روغنی به دلیل شیوع بیماری مرگبار تب خوکی آفریقایی و کاهش جمعیت خوک‌ها بود.

چین معمولا دانه‌های سویا را برای آسیاب کردن به منظور تولید خوراک دام وارد می‌کند که محصول جانبی آن روغن سویاست. تقاضای کمتر برای خوراک دام، باعث کاهش تولید این روغن شد و قیمت‌های آن را یک پنجم در بازار دالیان بالا برد. روغن پالم و کلزا در بازار بورس کالای ژنگ ژو هم تقریبا یک پنجم رشد قیمت داشتند.

انتظار می رود چین در سال آینده میزان بیشتر دانه‌ سویا وارد کند زیرا پرورش خوک‌ها را افزایش می‌دهد و در نتیجه تولید روغن سویا افزایش پیدا کرده و قیمت روغن‌های خوراکی را پایین خواهد برد.

قیمت پنبه در ژنگ ژو که در سال 2019 به دلیل کاهش تقاضا برای پوشاک در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین کاهش چشمگیری پیدا کرد هم می‌تواند از بهبود روابط تجاری دو کشور سود ببرد.

انرژی

چین در سال 2019 موقعیت خود را به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان تحکیم کرد اما قراردادهای آتی در بازار بورس انرژی بین‌المللی شانگهای هنوز آن طور که باید و شاید نفوذ چندانی در قیمت گذاری پیدا نکرده‌اند و معاملات بر پایه شاخص وست تگزاس اینترمدیت امسال یک سوم و بر پایه نفت برنت یک پنجم رشد کردند.

بر اساس گزارش رویترز، انتظار می‌رود قیمتهای نفت در سال 2020 به دلیل عرضه بالا به خصوص از سوی آمریکا که محدودیت عرضه توسط اوپک را جبران می‌کند، در بازه محدودی بمانند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل