کد خبر: ۶۰۸۴۱ - تاریخ خبر: ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳

۲۷ میلیارد دلار کالا از ایران صادر شد
رئیس سازمان توسعه تجارت:

۲۷ میلیارد دلار کالا از ایران صادر شد

رئیس سازمان توسعه تجارت کشورگفت: با وجود تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی ۲۷ میلیارد دلار آمار صادرات کشور در هشت‌ماهه نخست سال جاری بوده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،حمید زادبوم ظهر امروز در همایش روز ملی صادرات که در سالن امام علی(ع) اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان برگزار شد، اظهار داشت: با وجود تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی 27 میلیارد دلار آمار صادرات و 28.3 میلیارد دلار آمار واردات کشور در هشت‌ماهه نخست سال جاری بوده که این رقم شگفت‌آور است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: این میزان صادرات زمانی ارزشمند می‌شود که ارز به کشور بازگردد و باید گفت بیش از 70 درصد صادرکنندگان ارز خود را به کشور آورده‌اند.

وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد صادرات کشور کالاهای واسطه‌ای است، ادامه داد: طراحی تحریم‌کنندگان به‌گونه‌ای است که ارز به کشور برنگردد، اما علیرغم همه مشکلات صادرکنندگان باید به‌نظام ارزی کشور کمک کنند تا چرخه اقتصاد بچرخد.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت کشور مدت تعهد ارزی برخی کالاها به‌صورت امانی بوده و ایفای تعهد ارزی باید برای برخی کالاها افزایش یابد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به قانون جدید مالیات بر ارزش‌افزوده در سال 98 و 99  گفت: بر اساس این قانون، برای کسانی که تا 70 درصد تعهد خود را انجام دهند ارزش‌افزوده را به آن‌ها برمی‌گردانیم و درصورتی‌که این رقم زیر 70 درصد باشد به همان میزان تعهد انجام‌شده ارزش‌افزوده به او برگردانده می‌شود.

زادبوم عدم ثبات مقررات صادرات را مورداشاره قرار داد و ابراز کرد: سال 97 شرایط ویژه و سختی بود اما این تلاطم را در سال 98 نمی‌بینیم، ما به دنبال بازگرداندن آرامش در زمینه مقررات صادراتی هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد: برای سال 99 کارگروهی تشکیل دادیم که در این کارگروه در ارتباط با ده کالا تصمیم‌گیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه 15 کشور همسایه  هدف صادرات است، گفت: 1160 میلیارد دلار واردات این کشورهاست که با توجه به واردات آن‌ها و صادرات ما حدود 100 میلیارد دلار پتانسیل وجود دارد به این معنی که نباید نگران تولید بود و باید تولید را متناسب با این کشورها انجام داد.

زادبوم با بیان اینکه بالاترین پتانسیل صادرات کشور مربوط به دو کشور پاکستان و ترکیه است، ادامه داد: امیدواریم مدیران دولتی به صادرکنندگان توجه بیشتری داشته باشند و کارهای آن‌ها را سریع‌تر راه بیاندازند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل