کد خبر: ۵۷۱۱۹ - تاریخ خبر: ۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۸/۱۲

بازگشت خریداران حقیقی به بازار سهام
معامله‌گران خرد پس از دو هفته دوری، خالص خرید مثبتی را رقم زدند؛

بازگشت خریداران حقیقی به بازار سهام

بورس تهران هفته گذشته را با جوی مثبت و ثبت بازدهی ۳/ ۱درصدی به پایان برد و ریزش‌های متوالی از این بازار برچیده شد. همگام با این موضوع، شاهد بازگشت سهامداران خُرد در جبهه خرید پس از دو هفته دوری بودیم.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، به‌طوری‌که در دومین هفته کاری آبان ماه 166میلیارد تومان مالکیت سهام از معامله‌گران حقوقی به حقیقی منتقل شد. همچنین روند مزبور در معاملات نخستین روز کاری این هفته نیز با خالص خرید بیش از 41میلیارد تومانی سهامداران حقیقی دنبال شد. به‌این ترتیب می‌توان عنوان کرد که در مجموع 4روز معاملاتی اخیر، مالکیت سهام به ارزش بیش از 200میلیارد تومان به زمین بازی سهامداران خُرد منتقل شده است.جزئیات بیشتر از جابه‌جایی‌های صورت گرفته در بازار دیروز نشان می‌دهد بیشترین خرید ثبت شده از سوی سهامداران حقیقی در نماد ایران‌ ترانسفو بوده که با انتقال مالکیت25میلیارد و 600میلیون تومانی سهام به پرتفوی این گروه از بازیگران همراه شد. در ادامه این روند نیز حقیقی‌ها به جمع‌آوری سهام مس شهید باهنر تمایل نشان داده و در نهایت خالص خریدی معادل 6/ 7میلیارد تومان را در این نماد رقم زدند. در مقابل سهامداران عمده بیشترین خرید و بعضا حمایت را در نماد «کویر» داشتند. این موضوع با انتقال 5میلیارد و 400میلیون تومانی سهام به پرتفوی معامله‌گران حقوقی تولیدی فولاد سپید فراب کویر همراه شد.

  مشارکت حقوقی‌ها در سمت خرید

بررسی عملکرد بازیگران بورس در هفته گذشته نیز نشان می‌دهد در نخستین روز کاری و همزمان با آغاز یک هفته نیمه تعطیل، خرید و فروش‌های کم حجمی از سوی معامله‌گران بازار شکل گرفت. به‌طوری‌که همگام با ریزش 2300واحدی شاخص کل بورس، سهامداران حقوقی نیز در سمت خرید فعال‌تر شده و در نهایت خالص خرید 5/ 32میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. در این میان بخش عمده‌ای از خریدهای مزبور در نمادهای گروه بانکی بود. به‌طوری‌که بانک صادرات ایران با خرید 10میلیون سهم از سوی گروه مالی سپهرصادرات روبه‌رو شد. بانک پاسارگاد نیز خرید 10میلیون سهم از سوی آرمان گسترظفرمند را تجربه کرد. در نماد بانک پارسیان نیز دو سهامدار عمده یعنی گروه مالی پارسیان و سرمایه‌گذاری تدبیر به خرید سهم پرداخته و در مجموع حدود 3میلیون سهم را خریداری کردند. در همین راستا صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت نیز به‌عنوان حقوقی فعال در بانک ملت، به خرید 2میلیون و 700هزار سهم پرداخت.در میان نمادهای فلزی نیز خرید و فروش‌هایی از سوی سهامداران عمده شکل گرفت. در این میان مس‌ شهید باهنر با عرضه 400هزار سهم از سوی شرکت سرمایه‌‌گذاری صدرتامین مواجه شد. در همین راستا شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا نیز به‌عنوان سهامدار عمده در نماد فولاد مبارکه اصفهان به عرضه 6میلیون و 200هزار سهم پرداخت. ولی فولاد خوزستان از حمایت سهامدار عمده برخوردار شد. صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر به‌عنوان حقوقی فعال در «فخوز»، نیز به خریدهای خود ادامه داد و یک میلیون و 500هزار سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود.در میان نمادهای معدنی نیز توسعه‌معادن ‌و فلزات‌ شاهد خرید سهم از سوی دو حقوقی بود؛ شرکت توسعه معدنی وصنعتی صبانور و صندوق توسعه معادن وفلزات آرمان در مجموع بیش از یک میلیون سهم «ومعادن» را جمع آوری کردند. توسعه‌ معادن‌ روی‌ ایران‌ نیز دیگر نماد این گروه بود که خرید 60هزار سهم توسط شرکت سرمایه گذاری اندیشه محوران را تجربه کرد.

از سوی دیگر روند عرضه‌ها در نماد ماشین‌سازی اراک به مراتب سنگین‌تر بود. به‌طوری‌که 22میلیون سهم «فاراک» توسط شرکت سرمایه‌گذاری سایه گسترسرمایه به فروش رفت.  در میان نمادهای شیمیایی نیز پتروشیمی شازند با خرید یک میلیون سهم از سوی شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی روبه‌رو شد. در این گروه صنایع ‌شیمیایی ‌ایران نیز خرید و فروش‌هایی از سوی حقوقی‌ها را تجربه کرد؛ در حالی 8میلیون سهم شرکت از سوی شرکت بازرگانی وخدمات بندری ایران عرضه شد که 8میلیون و 300هزار سهم را صندوق سرمایه گذاری نمادصنعت و معدن خریداری کرد.در میان نمادهای پالایشی نیز خریدهایی هر چند اندک از سوی حقوقی‌ها شکل گرفت. به‌طوری‌که صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر بیش از 14میلیون سهم پالایش نفت بندرعباس را خریداری کرد. روندی مشابه در نماد پالایش نفت تبریز با خرید 400هزار سهم از سوی شرکت سرمایه‌گذاری هامون سپاهان شکل گرفت.
  «شیران» در کانون توجه حقیقی‌ها

معاملات روز دوشنبه گذشته در حالی با رشد بیش از 2500واحدی شاخص کل بورس دنبال شد که در این روز 92میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.بررسی جزئیات خرید و فروش‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که در این روز سهامداران خریدهای پرحجمی در نماد سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران داشتند. به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در این نماد به حدود 20میلیارد تومان رسید. در این میان حجم تقاضای بالای حقیقی‌ها در خرید سهام «شیران» سبب شد تا دو سهامدار عمده آن به عرضه سهم بپردازند. به‌طوری‌که 5میلیون و 200هزار سهم مزبور توسط شرکت رفاه اندیش سرمایه انسانی صنعت ومعدن و 100هزار سهم دیگر نیز از سوی صندوق سرمایه‌گذاری نماد صنعت و معدن به فروش رفت.

همچنین در این روز معامله‌گران خُرد به خرید سهام خودرویی نیز تمایل نشان دادند. به‌طوری‌که در صدر خریدهای این گروه، جمع‌آوری سهام دو لیدر گروه یعنی ایران‌خودرو و سایپا قرار داشت. بر این اساس خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «خساپا» به 2/ 5میلیارد تومان و در نماد «خودرو» نیز به بیش از 4میلیارد تومان رسید. در مقابل سهامداران عمده تمایل زیادی به جمع‌آوری سهام نوش مازندران نشان دادند که در نهایت بیش از 5/ 4میلیارد تومان از سهام«غنوش» را خریداری کردند. در این میان چهار سهامدار عمده به خرید سهم پرداختند. شرکت آروین تجارت ثمین و شرکت توسعه سرمایه الوند به‌همراه دو سهامدار حقیقی بالای یک درصدی «غنوش» در مجموع بیش از 2میلیون سهم «غنوش» را جمع‌آوری کردند.همچنین بانک ملت نیز در کانون توجه معامله‌گران حقوقی قرار داشت. به‌طوری‌که معادل3میلیارد و 500میلیون تومان سهام به پرتفوی سهامداران عمده «وبملت» منتقل شد. در این میان بخش عمده‌ای از خریدهای مزبور از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت صورت گرفت. به‌طوری‌که این حقوقی مطابق با روند روزهای اخیر به جمع‌آوری سهام مزبور پرداخت و 3میلیون سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود. البته در این گروه روند خریدها در نماد بانک صادرات با جمع‌آوری 10میلیون سهم توسط گروه مالی سپهر صادرات دنبال شد.
  خریدهای سنگین سهامداران خُرد در نماد «فولاد»

در حالی روز چهارشنبه گذشته شاهد رشد حدود 3700واحدی نماگر اصلی بازار سهام بودیم که در این میان به دنبال جو مثبت ایجاد شده، سهامداران خُرد نیز خریدهایی با حجم به مراتب بالاتری داشتند. این امر با ثبت خالص خرید بیش از 106میلیارد تومانی در کارنامه سهامداران حقیقی همراه شد.بررسی جزئیات این جابه‌جایی‌ها نشان می‌دهد که معامله‌گران حقیقی بیشترین خرید را در نماد فولاد مبارکه اصفهان داشتند و در نهایت مالکیت10میلیارد و 600میلیون تومان سهام به پرتفوی حقیقی‌های «فولاد» منتقل شد. در این میان 500هزار سهم «فولاد» را نیز شرکت توسعه سرمایه رفاه خریداری کرد. در این گروه فولاد کاوه جنوب کیش نیز شاهد خرید 500هزار سهم از سوی شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن بود. در همین راستا شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد نیز به‌عنوان سهامدار عمده در نماد فولاد خوزستان، بیش از یک میلیون و 600هزار سهم را به پرتفوی خود افزود. خرید 700هزار سهم ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ توسط شرکت سرمایه‌گذاری آتیه اندیشان مس نیز از دیگر تحرکات سهامداران عمده در نمادهای فلزی بود. در مقابل تولیدی فولاد سپید فراب کویر با عرضه بیش از 200هزار سهم از سوی سهامدار حقیقی که مالک 51/ 20درصدی سهام است، مواجه شد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل