کد خبر: ۵۷۰۹۴ - تاریخ خبر: ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۸/۳

هزینه‌های زندگی چقدر بیشتر شد؟

هزینه‌های زندگی چقدر بیشتر شد؟

در مهرماه روند روبه رشد تورم متوقف شد، اما در همین شرایط خانوارهای ایرانی به طور میانگین بیش از ۲۸ درصد برای خرید کالا و خدمات خود نسبت به مهرماه سال گذشته هزینه کردند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،اعلام وضعیت تورم در مهرماه از سوی مرکز آمار از این حکایت داشت که بعد از حدود 16 ماه افزایش تورم سالانه، این شاخص معکوس و کاهشی شده است؛ به طوری که نرخ تورم از 42.7 در شهریورماه به 42 درصد رسید.

تورم نقطه به نقطه که بیانگر تغییر وضعیت شاخص کالا و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل است، در مهرماه به 28.3 درصد رسید که نشان می‌دهد خانوارها به طور میانگین 28.3 درصد بیشتر از مهرماه سال 1397 برای خرید مجموعه‌ای از کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

البته تورم نقطه به نقطه از چند ماه قبل روند کاهشی در پیش گرفته و افزایش هزینه‌ها نسبت به سال گذشته کاهشی بود که البته این به معنای ارزان شدن نیست و تنها از سرعت رشد کمتر شده است.

اما در بین کالا و خدمات مصرفی مردم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نسبت به مهرماه سال گذشته 33.6 درصد افزایش قیمت داشته‌ است و در سایر بخش‌ها همچنان گوشت قرمز، ماکیان و ماهی‌ها دارای بیشترین تورم هستند، در حال حاضر برای خرید گوشت قرمز و مجموعه این گروه نسبت به مهرماه سال گذشته، 54 درصد هزینه‌ها افزایش دارد.

چای، قهوه و کاکوئو گروه دیگر کالا و خدمات هستند که 55.6 درصد تورم نقطه به نقطه برای آن گزارش شده است.

از سوی دیگر مبلمان و لوازم خانگی نیز که در سال 1397 افزایش قیمت قابل توجهی داشت و در بین آمارهای تورمی نیز همواره در رده‌های بالا قرار می‌گرفت، در مهرماه امسال تورم 42 درصدی برای آن گزارش شده است که نشان می‌دهد نسبت به سال گذشته تا این حد هزینه‌ها در این بخش افزایش دارد.

اما در بین کالاها و خدمات برخی در مقایسه با مهرماه سال گذشته افزایش کمتری دارند، از جمله سبزیجات و میوه‌ها که با حدود 15 تا 16 درصد، کمترین افزایش هزینه را داشتند.

در این بین گروه دخانیات تورم منفی داشته و نشان می‌دهد هزینه تامین دخانیات نسبت به مهرماه سال گذشته 0.7 کمتر شده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل