کد خبر: ۵۳۳۸ - تاریخ خبر: ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۴/۲

 الحاق به اروسیا به نفع ایران است / حل مشکلات زیر ساختی راز توسعه اقتصادی
نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه بررسی کرد:

الحاق به اروسیا به نفع ایران است / حل مشکلات زیر ساختی راز توسعه اقتصادی

هادی تیزهوش تابان گفت: عضویت ایران به مجموعه اقتصادی اروسیا یک دست آورد موفقیت آمیز و مراودات اقتصادی ایران با ۵ عضو مجموعه اروسیا نقطه پرتابی صعودی را برای ایران به وجود می آورد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،

نایب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در گفت و گو با اگزیم نیوز در رابطه با عضویت ایران در مجمع اقتصادی اوراسیا گفت: نقطه قوت کشور ما ارتباط قوی با کشور های همسایه است که به همین منظور می تواند بخش عظیمی از کالاهای تولیدی خود را به این کشور ها صادر کند.

هادی تیزهوش تابان ادامه داد: باتوجه به مشکلات و تعرفه های زیادی که وجود دارد اگر ایران عنصر ثابت اوراسیا و یا حتی به عنوان مهمان هم عضو شود می تواند بازار فروش خوبی را برای خود فراهم کند.

به گفته وی، عضویت ایران به مجموعه اقتصادی اوراسیا یک دست آورد موفقیت آمیز است که می تواند تمرکز خود را در کالاهای صادراتی به ویژه در بخش مرکبات و مواد غذایی تقویت کند و رونق اقتصادی جامعه را هم متحول کند.

تیزهوش تابان اضافه کرد: اوراسیا تعرفه صادرات و واردات مشخصی دارد که ایران در قید اینکه به مجمع آنها بپیوندد باید از این تعرفه ها تبعیت کند و همچنین می تواند از امتیاز های ویژه این مجموعه هم بهره مند شود که در ارزیابی کلی به نفع ایران است.

وی تصریح کرد: الحاق ایران به مجموعه اقتصادی اوراسیا موجب می شود بهای تمام شده کالا در کشور ما ارزان تر شود اما باید توجه داشت که تعرفه های واردات و صادرات اوراسیا بسیار اندک است و بر این اساس احتمالا صادرات برخی از کالا های ایرانی به پنج کشور عضو لغو شود.

تیزهوش تابان ادامه داد: جاذبه های گردشگری یکی از منابع تامین ارز است که ایران و دیگر کشور ها مناطقی را برای جذب جهانگرد دارند که علاوه بر ارز آوری به معرفی فرهنگ و ایجاد ارتباطی دوستانه هم کمک می کند.

وی افزود: ایران جاذبه های گردشگری بسیاری را به علت قدمت زیاد در خود دارد که اگر دولت مردان شرایط خوبی را برای رفاه گردشگران فراهم کنند نسبت به دیگر کشور های عضو بیشترین رجوع کننده را پیدا می کند.

وی در ادامه سخنان خود به سختی های زیر ساختی گردشگری ایران اشاره کرد و افزود: مشکلاتی ریشه ای در امر گردشگری وجود دارد که سازوکارهای دیگر بخش ها را مانند بازار داخلی دچار مشکل می کند و ایران ضمن لزوم ایجاد زیرساخت های مناسب و تلاش برای دست یابی به استاندارد ها باید مراودات خود را با دیگر ملل هم گسترش دهد.

تیزهوش تابان گفت: پرواز های آسمان ایران محدود به چند شهر خاص است که این فرصت های تجاری را هم محدود کرده است و پیشنهاد می شود فرودگاه های بیشتری ایجاد شود.

به گفته این مقام مسئول، مشکلات تنها به پروازها ها ختم نمی شود و گستردگی بیشتری دارد که از نمونه آنها موضوع حمل و نقل و اخذ ویزا است و تا زمانی که مشکلات زیر ساختی حل نشود مشکلات توسعه اقتصادی کشور ما همچنان پا برجا است و آمار و ارقام همچنان ناچیز باقی می ماند.

وی در پاسخ به خبرنگار اگزیم نیوز در رابطه با اینکه چه چاره ای باید اندیشید تا تجربه ارتباط ضعیف ایران با روسیه تکرار نشود گفت: ایران در رابطه با روسیه ضعیف عمل نکرد بلکه ورود به روسیه و قوانین آن ها بسیار سخت است. ایران باید به تجار قوانین را آموزش بدهد و مشکلات گمرکی را حل و نرخ تعرفه را کاهش دهد و اگر این اقدامات انجام شود علاوه بر اینکه تجربه روسیه دیگر تکرار نمی شود بلکه بسیاری از مشکلات دیگری که در قالب این موضوعات پنهان شده بود هم حل می شود.

تیزهوش تابان به سختی های بانکی هم اشاره کرد و گفت: شبکه بانکی پله ای بالاتر از مشکل را تجربه می کند، صرافی ها کمک حال این معضل بوده اما باز شدن ال سی برای تجار امری بسیار حیاتی است و امنیت تجاری را محکم می کند.

وی با بیان اینکه مجموعه اوراسیا کمک چندانی به جذب سرمایه گذار نمی کند گفت: جذب سرمایه گذار به سادگی تصور عوام امکان پذیر نیست و باید پیش نیاز های سرمایه گذاری در ایران ایجاد شود و هیچ سرمایه داری بدون اطمینان اقدام به چنین عملی نمی کنند.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه گفت: باتوجه به اینکه زیرساخت های سرمایه گذاری در داخل ضعف دارد می توان بر کاشت فرازمینی تمرکز کنیم و میان کشور های عضو اروسیا روسیه به دلیل شالوده های اولیه و تشابه سیاست اقتصادی بهترین گزینه ی ایجاد ارتباط و نقطه پرتابی برای استفاده از توانمندی های متقابل است.

منبع: اگزیم نیوزارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل