کد خبر: ۵۲۶۲۱ - تاریخ خبر: ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۴/۵

کارنامه «نیما» در سال جدید
همگرایی نرخ نیمایی با بازار آزاد؛

کارنامه «نیما» در سال جدید

اکنون سامانه نیما برای رانت‌جویان، جذابیت سابق را ندارد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید که نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد به شدت نزدیک شده و تفاوت چشمگیری در این زمینه وجود ندارد. آنگونه که عبدالناصر همتی ظرف روزهای گذشته اعلام کرده، بازار آزاد برای معاملات اسکناس، نرخ‌های حدود 13 هزار تومانی را برای هر اسکناس دلار به خود می‌بیند و در سامانه نیما هم، این نرخ بر اساس آخرین اطلاعات، 11 هزار تومان است.

وی البته به این نکته هم اشاره می‌کند که اگر قرار باشد پولی از خارج کشور جابجا شده و به دست فروشنده یا صادرکننده برسد، چیزی حدود 15 تا 20 درصد هزینه جابجایی خواهد داشت. البته آنگونه که همتی می‌گوید، دولت خود تلاش دارد که تا حدی که ممکن است نرخ ارز را کاهش دهد و بنابراین عمق بخشی به بازار نیما می‌تواند زمینه‌ساز کاهش نرخ در بازار آزاد هم باشد.

سخنان رئیس کل بانک مرکزی را البته فعالان بازار ارز نیز تائید کرده و معتقدند بر همین اساس اکنون سامانه نیما برای رانت‌جویان جذابیت سابق را ندارد.

کارنامه «نیما» در سال جدید

آنگونه که آمار رسمی از سامانه نیما نشان می‌دهد، میزان فروش ارز در سامانه نیما در فروردین امسال حدود یک میلیارد و 270 میلیون یورو و در اردیبهشت امسال دو میلیارد و 161 میلیون یورو بوده است؛ ضمن اینکه از اول تا 28 خرداد امسال نیز یک میلیارد و 133 میلیون یورو در سامانه نیما به فروش رسیده است.

عملکرد سامانه نیما در سه ماهه ابتدای سال 98

ماه میزان فروش ارز در سامانه نیما
فروردین یک میلیارد و 270 میلیون یورو
اردیبهشت دو میلیارد و 161 میلیون یورو
1 تا 28 خرداد یک میلیارد و 133 میلیون یورو


بر اساس گزارش‌های رسمی از سامانه نیما، بیشترین معاملات ارز در سامانه نیما از ابتدای امسال تا 28 خرداد مربوط به روزهای 11 و 18 اردیبهشت بود که در هر کدام 140 میلیون حواله یورو به فروش رسیده؛ ضمن اینکه در 26 فروردین نیز 136 میلیون یورو ارز در سامانه نیما برای فروش عرضه شد.

بیشترین میزان فروش ارز در خرداد امسال نیز به 8 خردادماه اختصاص داشته که بر اساس آن، در آن روز 110 میلیون یورو به فروش رسید. از سوی دیگر، پایین‌ترین میزان فروش ارز نیمایی از ابتدای امسال تاکنون مربوط به 6 اردیبهشت است که در آن هیچ معامله‌ای انجام نشده است.

بر اساس گزارش عملکرد سامانه نیما، کمترین حجم فروش ارز نیمایی در خرداد امسال نیز در دوم این ماه ثبت شد که طی آن دو میلیون یورو به مشتریان واگذار شده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل