کد خبر: ۴۴۷۷۸ - تاریخ خبر: ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱

ماجرای مالیات حقوق کارکنان در سال آینده

ماجرای مالیات حقوق کارکنان در سال آینده

در کنار افزایش ۴۵۰ هزار تومانی سقف معافیت در هر ماه، نحوه پرداخت نیز تغییر کرده و پلکانی شده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، بعد از آنکه دولت لایحه بودجه را به مجلس ارائه و در تبصره (6) شرایط معافیت‌های مالیاتی حقوق کارکنان را تعیین کرد، در نهایت با انجام بررسی‌ها در کمیسیون تلفیق و همچنین صحن علنی مجلس شرایط معافیت حقوقی متفاوت از لایحه به تصویب رسید.

آنچه دولت در بند (الف) تبصره (6) لایحه بودجه پیش‌بینی کرده بود از این حکایت داشت که حقوق کارکنان در هر ماه تا سقف دو میلیون و 300 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف باشد و به عبارتی کارکنانی که مجموع درآمد سالانه آنها به 27 میلیون و 600 تومان می‌رسید نیازی به پرداخت مالیات نداشتند، اما آنچه در مجلس مصوب شد افزایش سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان بود؛ به طوری که سقف معافیت مالیاتی حقوق در هر ماه تا 450 هزار تومان نسبت به سال جاری افزایش پیدا کرد.

در این شرایط سقف معافیت مالیاتی حقوق از دو میلیون و 300 هزار تومان در هر ماه به دو میلیون و 750 هزار تومان افزایش پیدا کرد و کلیه کارکنانی که دریافت حقوق آنها در طول سال به 33 میلیون تومان می‌رسد در سال آینده از پرداخت مالیات معاف شدند.

مالیات پلکانی هم به حقوق رسید

اما دیگر تغییر مهمی که در پرداخت مالیات حقوق اتفاق افتاد به نحوه اخذ مالیات برمی‌گردد که به صورت پلکانی تعیین شده است.

دولت در لایحه بودجه این گونه پیش‌بینی کرده بود که نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق‌العاده و کارانه مازاد بر مبلغ تعیین شده برای سقف معافیت مالیاتی، تا پنج برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد آن 20 درصد باشد. همچنین میزان معافیت مالیاتی اشخاص سالانه مبلغ 21 میلیون و 600 هزار تومان تعیین شده بود.

اما در نتیجه تصمیمی که نمایندگان مجلس برای معافیت مالیاتی حقوق گرفتند و آن را پلکانی تعیین کردند، قرار شد تا مالیات بین 10 تا 35 درصد به صورت پلکانی از حقوق کارکنانی که مازاد بر سقف معافیت مالیاتی (دو میلیون و 700 هزار تومان در ماه) دریافتی دارند، کسر شود.

نحوه دریافت مالیات از حقوق در روش پلکانی از این قرار است که نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق‌العاده و کارانه مازاد بر مبلغ معاف شده، تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد شد.

همچنین نسبت به مازاد 1.5 برابر تا 2.5 برابر مازاد معافیت مالیاتی مشمول مالیات سالانه 15 درصد، نسبت به مازاد 2.5 برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه 20 درصد، نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات 25 درصد و در نهایت دریافتی نسبت به مازاد شش برابر تا 35 درصد مالیات پرداخت خواهد کرد.

در نتیجه تغییرات اعمال شده در روند پرداخت مالیات حقوق، میزان معافیت مالیاتی اشخاص (مالیات کسبه و مشاغل) سالانه تا 25 میلیون و 800 هزار تومان تعیین شد که 200 هزار تومان نسبت به سال جاری افزایش دارد.

نحوه اخذ مالیات از حقوق کارکنان در حالی مصوب شده که همچنان نحوه افزایش حقوق کارکنان و درصد آن در صحن علنی مورد بحث و بررسی و تصویب قرار نگرفته است. این در شرایطی است که دولت در لایحه پیشنهاد افزایش 20 درصدی را مطرح کرده بود و البته در کمیسیون تلفیق نیز مصوب شد ولی مخالفان آن معتقدند که باید میزان افزایش حقوق متناسب با تورم موجود تغییر کرده و از سوی دیگر در رابطه با پرداخت یکسان و پلکانی آن نیز چالش‌هایی وجود دارد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل