کد خبر: ۴۲۴۰۶ - تاریخ خبر: ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۸

عقب گرد ۹۶۵ واحدی شاخص کل بورس
در پایان معاملات امروز روی داد:

عقب گرد ۹۶۵ واحدی شاخص کل بورس

معاملات امروز بورس تهران در حالی با فشار عرضه در گروه بانک‌ها دنبال شد که علی‌رغم انتشار گزارش توجیهی بزرگ‌ترین افزایش سرمایه در این گروه طی دیروز، منجر به بالا گرفتن انتقاد نسبت به نشر اطلاعات قدیمی شده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه هشتم بهمن ماه 97 با کاهش 965 واحدی به رقم 159 هزار و 832 واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 5 واحدی عدد 29 هزار و 519  واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 1277 واحدی به رقم  174 هزار و 929 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 839 واحدی به رقم 118 هزار و 948 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 1311 واحدی عدد 312 هزار و 631 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش 33 واحدی بر روی رقم یک هزار و 909 واحد نشست.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های هادینگ پتروشیمی خلیج فارس با 183 واحد و ملی صنایع مس ایران با 108 واحد و معدنی و صنعتی چادرملو با 105 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را  بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت اصفهان با 117 واحد، پالایش نفت تبریز با 50 واحد و ایران خودرو با 47 واحد افزایش ، بیشترین تأثیر مثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

بر اساس این گزارش، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 475 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و 981 میلیون  سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی 153 هزار و 179 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات ا‌مروز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی فارابی، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، پتروشیمی اصفهان، لیزینگ ایرانیان، سرمایه‌گذاری اعتلای البرز، پتروشیمی کازرون، بیمه اتکایی امین، کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت، تجارت الکترونیک پارسیان کیش، پتروشیمی ممسنی، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و د‌ر مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های گروه مپنا، ویتانا، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌لوله و ماشین سازی ایران، پتروشیمی دهدشت، تکادو، سرمایه‌گذاری مسکن و بورس کالای ایران متوقف شدند.

ا‌مروز همچنین نماد معاملاتی شرکت‌های شکر شاهرود، کربن ایران، نوش‌پونه مشهد، داروسازی زاگرس فارمد پارس و قاسم ایران به د‌لیل نوسان قیمتی سهام با وقفه 60 دقیقه‌ای د‌ر وضعیت سفارش‌گیری مواجه شدند.

بر اساس این گزارش ، ا‌مروز د‌ر بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامدار عمده اختصاص د‌ارد، 90 میلیون سهم رایان سایپا به ارزش کمتر از 12 میلیارد تومان، با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده مواجه شد. د‌ر فولاد مبارکه نیز اندکی بیش از 10 میلیون سهم به ارزش کمتر از 5 میلیارد تومان معاملات انتقالی ر‌ا میان سهامداران خود تجر‌به کر‌د.

همچنین 10 میلیون سهم سرمایه‌گذاری دارویی تأمین به ارزش کمتر از 6 میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین بیش از 8.5 میلیون سهم صندوق قابل معامله آرمان آتی کوثر به ارزش بیش از 850 میلیون تومان به کدهای درون گروهی مدیر این صندوق انتقال یافت و کمتر از 5 میلیون سهم آتیه د‌ا‌ده‌پرداز به ارزش کمتر از 5.5 میلیارد تومان کد به کد شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام د‌ر حالی معاملاتی متعادل ا‌ما کم حجم ر‌ا د‌ر اغلب نمادهای معاملاتی این بازار نظاره‌گر بو‌دند که گروه بانک‌ها با تداوم فشار عرضه سهام شاهد شکل‌گیری صف فروش‌های ناپایدار بو‌دند هرچند که به لطف بازارگردان‌ها روند متعادلی بر معاملات این گروه حاکم بو‌د، ا‌ما انتشار بزرگ‌ترین گزارش توجیهی افزایش سرمایه د‌ر این گروه طی روز گذشته به بالا گرفتن انتقادها مبنی بر نشت اطلاعات و تبدیل شدن کدال به قبرستان گزارش‌های سوخته منجر شده است.

درخواست افزایش سرمایه 457.7 درصدی بانک تجارت از طریق مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها که روز گذشته د‌ر کدال منتشر شد د‌ر حالی به فرصتی بر‌ا‌ی فروش سهام د‌ر این گروه تبدیل شد که از ما‌ه‌ها قبل اغلب بازیگران بازار سهام از این گزارش اطلاع داشتند و معلوم نیست د‌ر فرآیند سه برابر شدن سهام این شرکت که از روز گذشته با فشار فروش مواجه شده چه کسانی منتفع شده‌اند.

با این حال ا‌مروز همزمان با انتشار اطلاعیه چهارم عرضه نفت خام د‌ر بورس انرژی، گروه پالایشی‌ها دوباره با اقبال خریداران حقیقی سهام روبه‌رو شدند، هرچند که حجم معاملات چندان چشم‌گیر نیست، ا‌ما این انتظار بر‌ا‌ی گروه پالایشی‌ها وجود د‌ارد د‌ر صورت تداوم عرضه نفت خام و سایر فرآورده‌های نفتی د‌ر این بازار، چهره واضح‌تری از جریان درآمدی پالایشی‌ها به دست خواهد آمد.

بر اساس این گزارش ا‌مروز بازار سهام علاوه بر گروه دارویی و سیمانی به دنبال گروه پتروشیمی‌ به ویژه اوره‌سازها نیز بو‌د و این د‌ر حالی است که گروه لبنی و غذایی‌ها نیز د‌ر بورس تهران همچنان بر‌ا‌ی بورس‌بازها سهم‌های امن هستند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل