کد خبر: ۴۲۳۵۴ - تاریخ خبر: ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۶

هوشمندسازی تجارت هدف اصلی گمرک در سال ۲۰۱۹ است

هوشمندسازی تجارت هدف اصلی گمرک در سال ۲۰۱۹ است

رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد: «هوشمند سازی تجارت» هم راستا با خط مشی اعلامی سازمان جهانی گمرک، به عنوان هدف اصلی گمرک ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،26 ژانویه روز جهانی گمرک نام دارد که در این ارتباط سازمان جهانی گمرک همه ساله شعاری را برای ترسیم دورنما و اهداف گمرک در کشورهای عضو انتخاب می کند؛ دبیرکل سازمان جهانی گمرک برای سال جاری میلادی شعار «مرزهای هوشمند برای تجارت، سفر و حمل‌ و نقل بدون وقفه» را انتخاب کرده است تا دور تازه‌ای از اقدام ها و فعالیت‌های گمرکی برای افزایش نقش و تاثیرگذاری عملکرد آن در تسهیل تجارت، مراقبت از مرزهای اقتصادی و به‌ کارگیری تکنولوژی‌های جدید آغاز ‌شود.

در همین پیوند «مهدی میراشرفی» رئیس کل گمرک ایران روز شنبه در پیامی اعلام کرد: در راستای تحقق شعار سال 2019 باید اقدام هایی را در خصوص هوشمند سازی تجارت انجام داد که بهره گیری از ابزارهای کنترلی غیر مزاحم و غیر فیزیکی بهترین توصیه برای عملیاتی کردن شعار سازمان جهانی گمرک است.
وی افزود: در کنار مکانیزاسیون رویه ها و بکارگیری سامانه های الکترونیکی، نصب تراشه های آر.اف.ای.دی «RFID» روی کانتینرها، توسعه تجهیزات موقعیت یاب جی.پی.اس (GPS)، اسکنرها ، دستگاههای ایکس ری، دوربین هایاو.سی.آر (OCR) و کراس چک کردن اطلاعات می توانند در هوشمند سازی تجارت با استفاده از ابزارهای غیر مزاحم کمک کنند.
میر اشرفی ادامه داد: گمرک جمهوری اسلامی ایران مدت‌ها پیش از اعلام شعار جدید سازمان جهانی گمرک و تاکید بر عملی ساختن آن توسط گمرکات عضو، برنامه‌های زیادی را درباره تسهیل و تسریع مبادلات مرزی با استفاده از شیوه‌های مدرن گمرکی مانند ایجاد دروازه‌های مشترک مرزی (هم فیزیکی و هم مجازی)، تبادل اطلاعات الکترونیکی به صورت مجازی با گمرکات هم‌مرز، نصب و بهره‌برداری از تجهیزات و ابزارهای پیشرفته کنترلی و بازرسی نظیر ایکس‌ری‌ها، نصب وسایل ردیابی خودکار روی حامل‌های ترانزیتی اجرایی کرده و همکاری نزدیکی با گمرکات کشورهای همسایه دارد.
رئیس کل گمرک خاطرنشان ساخت: علاوه بر این، با هدف افزایش امنیت محموله‌های تجاری و مقابله با اشکال مختلف قاچاق مواد مخدر و کالا گام‌های بلندی برداشته است و در نظر دارد در آینده سطح این همکاری‌ها و مشارکت‌ها را افزایش دهد.
وی گفت: هدف اصلی انتخاب و اعلام این شعار از سوی سازمان جهانی گمرک، ایجاد تغییر و تحول در بهبود شیوه‌های خدمات‌دهی گمرکی به جامعه تجاری به ویژه کنترل های غیر مزاحم متناسب با پیشرفت‌های فناوری و حرکت رو به جلوی گمرکات در فراهم‌سازی بسترهای مناسب برای تسهیل و توسعه تجارت بین‌المللی و همچنین ایفای نقش پررنگ‌‌ تر در راستای زنجیره تامین کالاهاست.
میراشرفی شرایط کنونی در بخش اقتصاد را بسیار حساس خواند و بر لزوم تلاش روزافزون کارکنان گمرک در راستای تحقق اولویت های اقتصادی امروز کشور شامل تقویت ارزش پول ملی، کاهش تورم و کمک به سیاست ها جهت جذب سرمایه گذاری خارجی تاکید کرد.
رئیس کل گمرک ادامه داد: با توجه به شرایط حساس کنونی، مسئولیت فرد فرد کارکنان گمرک ایران برای انجام وظایف و ایفای مأموریت خطیر صیانت از مرزهای اقتصادی از هر زمان دیگری سنگین‌تر و حساس‌تر است و این تلاش ها در جهت کمک به شرایط اقتصادی کشور ملموس‌تر و محسوس‌تر خواهد بود.
وی افزود: انتظار می رود کارکنان گمرک در سراسر کشور به‌خصوص گمرکات مهم و مرزی همچون گذشته در انجام سریع تشریفات ترخیص کالاهای ضروری مورد نیاز مردم و همچنین مواد اولیه و قطعات و ماشین‌آلات خطوط تولید و نیز صادرات کالا به عنوان شریان حیاتی اقتصادی کشور از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.
میراشرفی خواستار تلاش شبانه روزی کارکنان گمرک برای تحقق اولویت های اقتصادی امروز کشور در راستای تقویت ارزش پول ملی، کاهش تورم و کمک به سیاست ها جهت جذب سرمایه گذاری خارجی شد.

 برچسب ها
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل