کد خبر: ۴۲۱۵۴ - تاریخ خبر: ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴

ایران با «بازار سایه» تحریم صادرات نفت را دور می زند
معاون ارزی بانک مرکزی:

ایران با «بازار سایه» تحریم صادرات نفت را دور می زند

معاون ارزی بانک مرکزی گفت: بانک ها در شرایط ویژه ارزی کشور با هم تعامل داشته باشند و به صورت یکپارچه و هماهنگ در راستای رونق بخشی به تجارت بین الملل کشور با تمام توان فعالیت کنند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، امیرحسین زمانی نیا عصر یکشنبه در سیزدهمین همایش سالانه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه در جنگ نابرابر اقتصادی قرار گرفته ایم، گفت: شرایط برای حفظ بازار نفت ساده نیست اما برخی مسایل ما را سورپرایز کرده است.

وی ادامه داد: «روزی نیست که 5 یا 6 خریدار جدی نفت به من مراجعه نکنند که البته به دلیل اینکه کارم فروش نفت نیست آنها را به امور بین الملل شرکت ملی نفت هدایت می کنم؛ ما بازارهای سایه ای یافته ایم که نمی خواهم درباره آنها توضیح دهم زیرا دشمنان از آن اطلاعات سواستفاده خواهند کرد.»
معاون امور بین الملل وزیر نفت افزود: در شرایط بدی قرار نداریم و با قدرت با تحریم ها مقابله می کنیم و در این جنگ موفق خواهیم شد.
وی همچنین افزود: برای صادرات فرآورده های نفتی فرصت های بسیاری وجود دارد که از همه آنها استفاده نشده است.
معاون وزیر نفت در امور بین الملل با بیان اینکه باید اتاق فکر صادرات فرآورده های نفتی تشکیل شود، افزود: برای صادرات این فرآورده ها باید به سراغ بازارهای جدید رفت.
وی افزود: در کشورهای همسایه مانند عراق، ترکیه و افغانستان فرصت های زیادی وجود دارد که صادرکنندگان می توانند از آنها استفاده کنند.
معاون وزیر نفت در امور بین الملل درباره سازوکار مبادله مالی با اروپا نیز گفت: «با تماس های روزانه، این موضوع را از اروپایی ها پیگیری می کنیم؛ اگر چه اروپایی ها با نفوذ آمریکا درگیرند اما در اروپا کسی نگفته که اجرای آن ناممکن است.»
وی ادامه داد: «به نظرم زمان زیادی نداریم تا این ساز و کار به نتیجه برسد.»
معاون وزیر نفت در امور بین الملل اظهار داشت: اگر این سازوکار به نتیجه برسد کمک کننده خواهد بود اما حلال همه مشکلات کشور به شمار نمی رود.
زمانی نیا افزود: راه اندازی این سازوکار به گسترش روابط تجاری و مالی با اروپا و دیگر شرکای تجاری کشور کمک خواهد کرد.
وی تاکید کرد: امیدواریم اروپا از فرصت هایی که وجود دارد استفاده کند.
معاون وزیر نفت در امور بین الملل اضافه کرد: اتحادیه اروپا به علت خروج آمریکا از معاهدات بین المللی به این نتیجه رسیده که لازم است در روابط با آمریکا مستقلانه تر عمل کند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل