کد خبر: ۳۸۶۲۴ - تاریخ خبر: ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۹/۲۱

ارزش ۱۵ قلم عمده کالا‌های صادراتی ۱۳ میلیارد دلار شد
بررسی آمار تجارت خارجی؛

ارزش ۱۵ قلم عمده کالا‌های صادراتی ۱۳ میلیارد دلار شد

بررسی آمار تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد که مجموع ۱۵ قلم عمده کالا‌های صادراتی در هشت ماهه سال‌جاری به ۱۳ میلیارد و ۸۹۸ میلیون دلار می‌رسد که ۴۴ و ۱۳ صدم درصد از سهم ارزشی کل صادرات را به خود اختصاص داده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ و ۵۰ صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، بررسی آمار تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد که مجموع 15 قلم عمده کالا‌های صادراتی در هشت ماهه سال‌جاری به 13 میلیارد و 898 میلیون دلار می‌رسد که 44 و 13 صدم درصد از سهم ارزشی کل صادرات را به خود اختصاص داده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 و 50 صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ بنابراین گزارش 15 قلم عمده کالای صادراتی کشور به ترتیب شامل میعانات گازی، پروپان مایع شده، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها بجز بنزین، متانول، گاز طبیعی مایع شده، پلی‌اتیلن گرید فیلم با وزن مخصوص کمتر از 94 درصد، سایر فرآورده‌های غیر مذکور دارای 70 درصد وزنی یا بیشتر نفت یا روغن‌های معدنی قیری، اوره حتی به صورت محلول در آب، بوتان مایع شده، پلی‌اتیلن گریدفیلم با وزن مخصوص 94 درصد یا بیشتر. اتیلن گلیکول، محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد غیرممزوج، سایر گاز‌های نفتی و هیدروکربور‌های گاز شکل مایع شده، قیر نفت، سکو‌های شناور یا غوطه‌ور حفاری یا استخراج؛ بنابراین گزارش میعانات گازی درصدر اقلام عمده صادراتی کشور جای دارد به طوری که در هشت ماهه سال‌جاری بیش از 2 میلیارد و 776 میلیون دلار صادر شده و 8 و 81 صدم درصد سهم ارزشی کل صادرات ایران را شامل می‌شود. پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و 339 میلیون دلار دومین رتبه کالای صادراتی در طی مدت مذکور بوده که 4 و 25 صدم درصد سهم ارزشی از کل صادرات ایران را دارد و با رشد قابل توجه 71 و 63 صدم درصد همراه بوده است.

سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین در رتبه سوم اقلام عمده صادراتی ایران قرار دارد، ارزش صادرات این محصول به بیش از یک میلیارد و 100 میلیون دلار رسیده و سهم 3 و 50 صدم درصدی از مجموع اقلام عمده صادراتی را طی این مدت به خود اختصاص داده است و به میزان 11 و 96 صدم درصد افزایش یافته است. پس از آن متانول با ارزش یک میلیارد و 67 میلیون دلار و با سهم ارزشی 3 و 39 صدم درصدی است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ارزشی 63 و 31 صدم درصدی داشته است.

گاز طبیعی مایع شده با افزایش 118 و 62 صدم درصدی پنجمین کالای صادراتی است که به میزان 986 میلیون دلار به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است و سهم 3 و 13 صدم درصدی از کل صادرات ایران را داراست.

پلی اتیلن گریدفیلم با وزن مخصوص کمتر از 94 درصد با ارزش 863 میلیون دلاری و سهم ارزشی 2 و 74 صدم درصدی و با افزایش 8 و 88 صدم درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در رتبه ششم جای گرفته و پس از آن سایر فرآورده‌های غیرمذکور دارای 70 درصد وزنی یا بیشتر نفت یا روغن‌های معدنی قیری از اقلام عمده کالا‌های صادراتی به‌شمار می‌رود و به میزان بیش از 787 میلیون دلار صادر شده و سهم ارزشی 2 و 50 صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران را داشته است.

اوره حتی به صورت محلول در آب هشتمین کالای صادراتی است با ارزش 722 میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال 96 به میزان 59 و 55 صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد و همچنین 2 و 29 صدم درصد از سهم ارزشی کل مجموع صادرات هشت ماهه سال‌جاری را دارد.

نهمین کالای صادراتی بوتان مایع شده با ارزش 702 میلیون دلار که با افزایش 39 و 11 صدم درصدی روبه‌رو بوده و سهم آن از کل صادرات 2 و 23 صدم درصد است.

دهمین کالای صادراتی ایران که سهم 2 و 20 صدم درصدی از کل صادرات را دارد به پلی اتیلن گریدفیلم با وزن مخصوص 94 درصد یا بیشتر اختصاص دارد که به ارزش 692 میلیون دلار صادر شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 44 و 23 صدم درصد افزایش یافته است.

اتیلن گلیکول با ارزش 626 میلیون دلار در رتبه یازدهم اقلام عمده صادراتی قرار گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال 96 به میزان 51 و 30 صدم درصد افزایش داشته و سهم 1 و 99 صدم درصدی از مجموع صادرات را دارد.
محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد غیرممزوج با ارزش 604 میلیون دلار با افزایش 261 و 8 صدم درصدی نسبت به مدت مشابه سال 96 دوازدهمین کالای صادراتی است که سهم ارزشی 1 و 92 صدم درصدی دارد پس از آن سایر گاز‌های نفتی و هیدروکربور‌های گازی شکل مایع شده به ارزش 570 میلیون دلار و سهم ارزشی 1 و 81 صدم درصد از کل صادرات ایران را شامل شده است و بیانگر افزایش 46 و 5 صدم درصدی نسبت به مدت مشابه سال 96 است.

قیر نفت در رتبه چهاردهم اقلام عمده صادراتی جای دارد و به میزان 561 میلیون دلار صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 18 و 57 صدم درصدی داشته و 1 و 78 صدم درصد از سهم ارزشی مجموع صادرات در هشت ماهه سال‌جاری را شامل می‌شود.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل