کد خبر: ۳۷۳۶۸ - تاریخ خبر: ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۹/۵

بیمه بیکاری بگیران ۱۰درصد بیشتر شدند

بیمه بیکاری بگیران ۱۰درصد بیشتر شدند

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره تعداد مقرری بگیران گفت: تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۹۷ حدود ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،مطابق آمار ارائه شده از سوی سازمان تأمین اجتماعی تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال 96 نسبت به 95 حدود 8هزار و 845 نفر بیشتر شده است.

مطابق آمار این سازمان  تعداد دریافت کنندگان مقرری بیمه بیکاری در سال 96 در کل کشور 207  هزار و 621 نفر شامل 146 هزار و 705 مرد و 61 هزار و 201 زن بوده است. سال 95  نیز در کل کشور 198 هزار و 776 مورد شامل 146 هزار و 402 مرد و 52 هزار و 71 زن مقرری دریافت کرده‌اند.

مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری متناسب با سابقه بیمه پردازی است. براین اساس مدت زمان پرداخت مقرری برای افراد با سابقه بیمه پردازی 6 لغایت 24 ماه برای افراد مجرد 6 ماه و برای افراد متاهل 12 ماه است. افراد با سابقه 25 لغایت 120 ماه  نیز برای افراد مجرد 12ماه و برای افراد متاهل 18 ماه از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند.

در مورد بیمه شدگان دارای 121 لغایت 180ماه سابقه بیمه پردازی برای افراد مجرد 18 ماه و برای افراد متاهل 26 ماه؛ افراد دارای  181 لغایت 240 ماه برای افراد مجرد 26 ماه و برای افراد متاهل 36 ماه و افراد دارای 261ماه سابقه و بیشتر برای افراد مجرد 36 ماه و برای افراد متاهل 50 ماه، پرداخت مقرری بیمه بیکاری انجام می‌شود.

مبلغ مقرری پرداختی برای بیمه شده مجرد برابر با 55درصد متوسط دستمزد روزانه ضربدر 30 خواهد بود. برای افراد متاهل نیز به ازای هر یک از افراد تحت تکفل حداکثر تا 4 نفر 110درصد حداقل دستمزد زمان بیکاری اضافه می‌شود. در هر حال مقرری پرداختی از حداقل دستمزد کمتر و از 80 درصد متوسط مزد یا حقوق فرد بیشتر نخواهد بود.

درحالی تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال96 نسبت به 95 بیشتر شده است که این تعداد در سال97 هم روند صعودی داشته است. همزمان با نوسانات اقتصادی و رکود حاکم بر تولید بخش قابل توجهی از بنگاه های تولیدی تعطیل و یا با کمترین ظرفیت ممکن به کار خود ادامه می دهند . همین موضوع باعث شده است که کارفرمایان مربوط که مایل به تعدیل کامل نیروی کار خود نیستند، کارگران را به حالت تعلیق به مرخصی فرستاده و به سمت بیمه بیکاری هدایت کنند، تا هم کارگران منبع درآمد حداقلی داشته باشند و هم اینکه اگر شرایط رونق اقتصادی صورت گرفت، کارفرمایان امکان دعوت به کار مجدد از نیروی کار قبلی خود را داشته باشند.

کریم یاوری، مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، درباره تعداد مقرری بگیران در سال 97 گفت: تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری حدود 10 درصد نسبت به  مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه این تعداد مقرری بگیر ثابت نیست گفت: با رونق اقتصادی احتمال بازگشت به کار بخش زیادی از مقرری بگیران وجود دارد.  با توجه به رکود تولید، کارگران از کار خارج می شوند و زمانی که کار رونق پیدا کند مجدداً به کار باز می گردند.

یاوری  اظهار داشت: درحال حاضر تعداد مقرری بگیر در کل کشور 240 هزار نفر است. این رقم نسبت به سال گذشته حدود 10درصد افزایش یافته است.

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل