کد خبر: ۳۷۲۰۸ - تاریخ خبر: ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۸/۲۵

دولت در پیمان سپاری ارزی سختگیری نکند
عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس مطرح کرد:

دولت در پیمان سپاری ارزی سختگیری نکند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید دولت باید در رابستای افزایش صادرات کشور حرکت کند و در پیمان سپاری ارزی به صادرکنندگان سخت گیری نکند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، علی قربانی با اشاره به انتقادات صادرکنندگان به طرح کنونی پیمان سپاری ارزی اظهار داشت: طبق دستورالعملی که دولت ارائه کرده است، صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادارت خود را به سیستم نیما تحویل دهند که در روند تحویل ارز اشکالاتی وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: در وضعیت تحریمی، صادرات تولیدات کشور و ارز آوری می تواند نقش مهم و پررنگی در نجات شرایط اقتصادی داشته باشد، بنابراین نباید با محدود کردن صادرکنندگان این دریچه را بست و به فشار اقتصادی مردم اضافه کرد.
با این حساب دولت باید دست از سختگیری پیمان سپاری ارزی بردارد و اجازه دهد صادرکنندگان در این مسیر حرکت کننده و درآمد ارزی را بااختیار خود در کشور به ریال تبدیل کنند.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: در ابتدای پیمان سپاری ارزی، دولت درصدد بود که ارز صادراتی را با نرخ 4 هزار و 200 تومان خریداری کند این در حالی بود که صادرکنندگان باید ارز مورد نیاز خود را 8 هزار تومان تا 12 هزار تومان در بازار تهیه کند.

وی گفت: چنین رویه ای برای توسعه صادرات سم محسوب می شد به همین دلیل با فشار بخش های مختلف به دولت، در نهایت بازار ثانویه یا همان سامانه نیما راه اندازی شد تا ارز حاصل از صادرات در این سامانه بفروش برسد، هر چند که اعتقاد داریم نباید صادرکننده را برای فروش ارز مجبور کنند.

قربانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه بهترین کار برای دور زدن تحریم ها افزایش صادرات است، گفت: هر چه دلار به ریال تبدیل شود برای کشور مفید است، کشور چین به طور مصنوعی ارزش پول خود را پایین نگه داشته است تا میزان صادرات را افزایش دهد، بنابراین انتظار می رود که دولت در این شرایط اشتباه نکند.

این نماینده مجلس بیان داشت: باید به سمتی حرکت کرد که صادرکنندگان به راحتی ارز خود را در داخل کشور به ریال تبدیل کنند و افراد بیشتری به سمت صادرات بروند تا ذخایر ارزی کشور افزایش یابد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس تاکید کرد: با این حساب دولت باید دست از سختگیری پیمان سپاری ارزی بردارد و اجازه دهد صادرکنندگان در این مسیر حرکت کننده و درآمد ارزی را بااختیار خود در کشور به ریال تبدیل کنند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل