کد خبر: ۳۶۹۰۰ - تاریخ خبر: ۱۵:۶ - ۱۳۹۷/۸/۵

بورس هفته را منفی آغاز کرد

بورس هفته را منفی آغاز کرد

امروز عوامل متعددی دست به دست هم دادند تا قیمت‌ها در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران کاهشی باشد. نگرانی معامله‌گران و ابهامات از وضعیت ورود ارز به کشور می‌تواند از دلایل ریشه‌ای کاهش قیمت‌ها باشد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، امروز با باز شدن معاملات بورس اوراق بهادار تهران قیمت‌ها در بسیاری از گروه‌های شاخص‌ساز روند نزولی را تجربه کرد و تا پایان ساعات معاملاتی این روند کاهشی نیز با شیب آرامی ادامه یافت. به طوری که در نهایت شاخص کل بازده نقدی و قیمت بورس اوراق بهادار تهران 2218 واحد کاهش یافت و به رقم 178 هزار و 841 واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز در حرکتی هم‌جهت با نماگر هسته‌ای 371 واحد افت کرد.

در روزهای معاملاتی گذشته نیز قیمت‌ها در بورس تهران روند کاهشی را طی کرد. البته در شش ماهه ابتدای امسال بسیاری از سهام بازده بسیار مناسبی را به معامله‌گران بورسی دادند؛ به طوری که اگر بر تک‌سهم‌ها روی گروه‌های خاص تمرکز کنیم، متوجه می‌شویم که قیمت تعدادی از سهام نسبت به ابتدای سال چندین برابر شده است.

علت افزایش قیمت سهام‌ در شش ماهه گذشته افزایش فزاینده قیمت دلار و یورو در این مدت بود، چراکه در ابتدای امسال قیمت دلار در حول و حوش 4000 تومان می‌چرخید اما امروز قیمت این ارز خارجی چندین برابر شده است و بسیاری از شرکت‌های بورسی، شرکت‌های صادرات محورند و با افزایش قیمت ارز قیمت سهام‌شان (به تومان) افزایش می‌یابد.

البته طی روزهای اخیر با توجه به نزدیک شدن به 13 آبان و نگرانی‌های معامله‌گران بازار سهام از شدت تحریم‌ها ریسک‌های سیستماتیک بازار افزایش یافته و معاملات با حاشیه ریسک بالایی صورت می‌گیرد. طی هفته‌های گذشته نیز دیده شد برخی از حقوقی‌ها عرضه‌های سنگینی داشتند که به منفی شدن بازار دامن می‌زد.

پتروشیمی پارس، سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین و پالایش نفت بندرعباس سه نمادی بودند که امروز بیشترین تاثیر کاهنده را روی شاخص‌های بازار سهام داشتند. این سه نماد هر یک به ترتیب 264، 235 و 224 واحد تاثیر کاهنده روی شاخص کل داشتند اما صنایع پتروشیمی خلیج فارس، از معدود نمادها در گروه محصولات شیمیایی بود که شاهد رشد قیمت بالایی بود و تا پنج درصد در قیمت پایانی افزایش نشان داد و به تنهایی 526 واحد تاثیر مثبت روی نماگرهای بازار سرمایه داشت. پس از این نماد، نماد شرکت پتروشیمی شازند و شرکت ارتباطات سیار ایران هر یک به ترتیب 50 و 44 واحد تاثیر افزاینده روی شاخص داشتند.

احتمالا با توجه به اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی، فردا معالمه‌گران بازار شاهد عرضه این محصول در بورس انرژی خواهد بود. این می‌تواند روی تصمیم سهامداران در خرید و فروش سهم‌های پالایشی - پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی تاثیرگذار باشد.

امروز فرآورده‌های نفتی شاهد افت یکدست قیمت‌ها بودند؛ به طوری که در برخی از نمادها سهام‌داران بار دیگر در صف‌های فروش ایستادند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز بسیاری از سهم‌ها کاهش قیمت را تجربه کردند و معدود سهم‌هایی بودند که مقداری در قیمت پایانی رشد را دیده باشند. سایپا، زامیاد، گروه بهمن، سرمایه‌گذاری رنا و مهندسی نصیر ماشین از سهم‌هایی بودند که رشد قیمت را تجربه کردند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم 856 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات 2.2 میلیان سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.

شاخص کل فرابورس نیز با 47 واحد کاهش امروز بار دیگر به کانال 2000 واحدی نزدیک شد و ارزش معاملات این بازار رقم 372 میلیارد تومانی را تجربه کرد و حجم معاملات به رقم 674 میلیون سهم و اوراق مالی رسید.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل