کد خبر: ۳۵۷۹۶ - تاریخ خبر: ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۷/۲۸

سهم ۶۱ درصدی کالاهای واسطه‌ای از سبد واردات

سهم ۶۱ درصدی کالاهای واسطه‌ای از سبد واردات

۶۱ درصد از کل واردات انجام شده در نیمه نخست سال جاری مربوط به کالاهای واسطه‌ای و ۱۶.۸ درصد نیز مصرفی بود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،بررسی تفکیکی واردات کالا به کشور در نیمه نخست امسال حاکی از آن است که 61 درصد کل واردات انجام شده مربوط به کالاهای واسطه ای بوده و سهم کالاهای سرمایه ای از سبد وارداتی کشور در 6 ماهه اول سال، 14.7 درصد بوده است.

بر پایه این گزارش، 16.8 درصد کل واردات انجام شده مربوط به کالاهای مصرفی به وزن 1527 هزار تن و ارزش 3720 میلیون دلار بوده است. در عین حال، 7.5 درصد از کل واردات انجام شده در گروه های غیر از موارد یاد شده بود.

واردات انجام شده از اتحادیه اروپا در نیمه نخست امسال 4473 میلیون دلار ارزش داشته که نسبت به رقم 5493 میلیون دلار مدت مشابه سال گذشته، 19 درصد کاهش نشان می دهد. از طریق کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز 1181 هزار تن کالا به ارزش 2652 میلیون دلار کالا وارد کشور شده که به نسبت 4281 میلیون دلار سال گذشته، 38 درصد افت نشان می دهد.

ایران از طریق سازمان همکاری اقتصادی (اکو) 965 هزار تن کالا به ارزش 1352 میلیون دلار در نیمه نخست امسال واردات داشته که نسبت به 1891 میلیون دلار سال گذشته، 29 درصد کاهش یافت. همچنین میزان واردات انجام شده کشور از طریق کشورهای عضو همکاری جنوب شرق آسیا به ارز 912 میلیون دلار بوده که نسبت به رقم 1070 میلیون دلار سال گذشته، 15 درصد افت داشته است.

در عین حال، واردات انجام شده از طریق کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) به میزان 57 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته و از رقم 533 میلیون دلار به 835 میلیون دلار رسید. بنابراین در شرایطی که واردات ایران از طریق کشورهای اتحادیه اروپا، شورای همکاری خلیج فارس، سازمان همکاری اقتصادی و کشورهای عضو همکاری جنوب شرق آسیا بین 15 تا 38 درصد افت داشته، واردات از طریق کشورهای مستقل مشترک المنافع 57 درصد افزایش نشان می دهد.

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل