کد خبر: ۳۳۷۰۳ - تاریخ خبر: ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۷/۲۲

۱۰۰ دلار در هر بشکه نفت
جدیدترین پیش بینی ها از قیمت طلای سیاه اعلام شد؛

۱۰۰ دلار در هر بشکه نفت

تحلیلگران می گویند که با فشارهای آمریکا بر بازار نفت، قیمت نفت به زودی به ۱۰۰ دلار در هر بشکه می رسد

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،تا حدود دو سال پیش، جهان اشباع از نفت بود؛ اما حالا شرکت کنندگان در بازار نفت بر روی قیمتی سرمایه گذاری می کنند که از سال 2014 تا کنون بی سابقه بوده است. چند سال پیش حتی نمی شد تصور کرد که قیمت جهای نفت خیلی زود به 100 دلار در هر بشکه برسد.

دلایل بسیار زیادی برای بالا رفتن قیمت نفت وجود دارد. طرح اعمال تحریم ها علیه ایران در ماه نوامبر، مشکلات عرضه نفت در ایالات متحده و ظرفیت آزاد کمتر از سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، همگی موجب شده شرکت کنندگان در بازار نفت خام شرط ببندند که قیمت طلای سیاه به 100 دلار در هر بشکه می رسد، قیمتی که از سال 2014 تا کنون دیده نشده است.

«راب تومل»، مدیر عامل و مدیر اوراق بهادار در شرکت سرمایه گذار انرژی «Tortoise» در این باره می گوید: در حال حاضر هیچ ضریب خطایی در بازارهای جهانی وجود ندارد؛ عرضه در بازارها کم شده است. ما دیگر غنی از نفت نیستیم.

همین سال 2016 بود که تولید بیش از مقدار مورد نیاز نفت در اوپک و افزایش تولید نفت «شیل» آمریکا، فراوانی نفت را موجب شد و قیمت نفت برنت جهانی و نفت خام را به زیر 30 دلار رساند.

افزایش تقاضای جهانی و سطح تولید نرمال موجب شد تا نفت برنت به 84 دلار در هر بکشه برسد که در چهار سال گذشته بی سابقه بوده است.

بیشترین فشار بر قیمت نفت از سوی واشنگتن است. در ماه می، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از توافق بین المللی هسته ای با ایران (برجام) خارج شد و تحریم ها علیه ایران را از سر گفت و از فروش نفت خام سومین عضو بزرگ اوپک جلوگیری کرد.

این تحریم ها روز 4 نوامبر اجرایی می شود و به گفته «تومل»، حدود 2 میلیون بشکه نفت خام ایران ممکن است از بازار حذف شود و این در زمانی است که دیگر اعضای اوپک مانند ونزوئلا تنها بخشی از آنچه را که می توانند، تولید می کنند. عربستان سعودی هم در تولید مقدار اضافی نفت که واشنگتن درخواست کرده محدود شده چرا که احتمالا نزدیک به همه ظرفیت خود را مورد استفاده قرار داده است.

تحلیلگران اقتصادی می گویند که فشارهای آمریکا می تواند حدود یک تن بشکه نفت را از بازار نفت حذف کند که جبران آن کار راحتی نیست.

تحلیلگران می گویند که حتی پای ردپای عربستان در ناپدید شدن «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی هم می تواند به موضوع نفت کشیده شود.

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل