کد خبر: ۳۳۴۲۲ - تاریخ خبر: ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۷/۵

شاخص فرابورس در قله جدید

شاخص فرابورس در قله جدید

نماگر فرابورس ایران در پایان معاملات روز گذشته با رشد بیش از ۵۸ واحدی (معادل ۹/ ۲ درصد) در سطح ۲۰۷۱ واحدی ایستاد تا این نماگر معاملات هفته جاری را با رشد بیش از ۴/ ۱۱درصدی به پایان برساند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به 9/ 88 درصد رسید. طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی 1276 میلیون ورقه بهادار به ارزش 886 میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند.

بیشترین افزایش قیمت در این روز به نماد معاملاتی شرکت‌های کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، بانک دی، معدنی کیمیایی زنجان گستران، افرانت و شیر پاستوریزه پگاه گلستان اختصاص پیدا کرد. بیشترین تاثیر مثبت بر آیفکس، دیروز بر دوش نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی زاگرس بود. این شرکت عصر سه‌شنبه گزارش ماهانه خود را روی سامانه کدال قرار داد. «زاگرس» در یک گزارش مناسب در شهریورماه موفق به فروش 714 میلیارد تومانی شد تا جمع فروش 6 ماهه این شرکت با وجود اورهال 57 روز، 63 درصد از مدت مشابه سال قبل بیشتر باشد. نکته بسیار خوب گزارش زاگرس بازگشت روند تولیدات شرکت به 300 هزار تن متانول است. زاگرس در ماه قبل به دلیل مشکلات فنی خط تولید تنها 172 هزار تن محصول تولید کرده بود و میانگین تولید سال 96 شرکت 258 هزارتن بوده است. از لحاظ مقداری نیز 242 هزار تن متانول فروخت که در ماه‌های قبل به ترتیب 218، 265، 228، 124 و 254 هزار تن بوده است. میانگین فروش سال 96 نیز برابر 258 هزار تن است.

میانگین نرخ تبدیل ارز برای فروش صادراتی در شهریورماه حدود 7500 تومان است. این گزارش یکی از مهم‌ترین‌ دلایل اقبال معامله‌گران به سهام پتروشیمی زاگرس در معاملات روز گذشته بود؛ به‌طوری‌که معاملات «زاگرس» در سقف مجاز قیمتی انجام پذیرفت و حتی برای ساعاتی با صف خرید مواجه شود. نماد معاملاتی شرکت ذوب‌آهن اصفهان نیز روز گذشته با تاثیر بیش از 9 واحدی خود، در میان نمادهای اثرگذار بر شاخص قرار گرفت. این نماد فرابورسی که طی 5 روز معاملاتی اخیر به دلیل تقاضای مناسب برای محصولاتش در بورس کالا، رشدهای پرشتابی را تجربه کرده است، در دقایق اولیه معاملات دیروز پس از ثبت رشد 5 درصدی، متوقف شد. در تحولات پیرامون این شرکت، «ذوب» روز گذشته در بورس کالا 5280 تن سبد تیرآهن 14 تا 18 نیز با قیمت پایه 31 هزار و 317 ریال عرضه کرد که با میانگین قیمت 39 هزار و 787 ریال (05/ 27 درصد بالاتر از پایه و 3/ 19درصد بیشتر از میانگین قیمت قبلی) معامله شد. همچنین دیروز دو سبد تیرآهن مخلوط با حجم 5280 تن و قیمت پایه 31 هزار و 317 ریال توسط «ذوب» در بورس کالا عرضه شد که هر دو 27 درصد بالاتر از قیمت پایه معامله شدند. سبد میلگرد مخلوط ذوب‌آهن نیز با حجم 5280 تن و با قیمت پایه 35 هزار و 69 ریال عرضه شد و با میانگین قیمت 41 هزار و 125 ریال (27/ 17درصد بالاتر از پایه) معامله شد.

فرابورس ایران روز چهار‌شنبه در مجموع شاهد تغییر مالکیت 113 میلیون و 700 هزار سهمی به ارزش 30 میلیارد و 450 میلیون تومان به نفع معامله‌گران حقیقی بود. در این میان نماد معاملاتی هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه بیشترین مشارکت معامله‌گران حقیقی را به خود دید. بررسی خالص تغییر مالکیت این شرکت طی روز معاملاتی گذشته حکایت از جابه‌جایی 20 میلیون و 300 هزار سهم «میدکو» به ارزش حدود 7 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی دارد. پس از «میدکو» نیز «دی» شاهد بیشترین تغییر مالکیت به نفع حقیقی‌ها به ارزش حدودی 5 میلیارد تومان بود.

در آن سوی بازار نماد معاملاتی شرکت نفت پاسارگاد شاهد بیشترین تغییر مالکیت سهام به نفع حقوقی‌ها بود. بر این اساس دیروز حدود 4 میلیون و 600 هزار سهم «شپاس» به ارزش 2 میلیارد و 700 میلیون تومان به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز دیروز افزون بر 5 میلیون ورقه به ارزش 425 میلیارد تومان در یک هزار و 300 نوبت معاملاتی مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین در این روز شاهد معامله حدود 914 هزار ورقه اسناد خزانه اسلامی در یک هزار و 140 نوبت معاملاتی به ارزش 74 میلیارد تومان بودیم. «اخزا»ها در این روز در محدوده قیمتی 57 تا 95 هزار تومان نوسان کردند. بیشترین رشد قیمت این اوراق در روز گذشته به «اخزا704» به میزان 21/ 1 درصد اختصاص پیدا کرد. بر این اساس روز گذشته، متوسط نرخ سود موثر 21 سررسید اسناد خزانه اسلامی موجود در بازار بدهی، با افزایش 1/ 0 واحد درصدی نسبت به روز سه‌شنبه، در سطح 5/ 28 درصد قرار گرفت.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل