کد خبر: ۳۳۱۱۹ - تاریخ خبر: ۱۳:۷ - ۱۳۹۷/۶/۱۸

سرمایه‌گذاری سود سهام عدالت دریافت نشده متوفیان در صندوق‌های بورسی

سرمایه‌گذاری سود سهام عدالت دریافت نشده متوفیان در صندوق‌های بورسی

در جلسه اخیر شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ مصوب شد سود سهام عدالت مشمولان متوفی که وراث آنها پس از مهلت تعیین شده برای دریافت آن اقدام نکنند، در صندوق‌های پذیرفته شده در بورس سرمایه‌گذاری شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44قانون اساسی در جلسه اخیر خود به استناد ماده 42قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44قانون اساسی موارد زیر را تصویب کرد.

سرمایه‌گذاری سود سهام عدالت مشمولان در صندوق‌های بورسی

به منظور حفظ ارزش دارایی مشمولین سهام عدالت، سود سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر طرح توزیع سهام عدالت متعلق به آن دسته از مشمولین در قید حیات طرح که حداکثر در مهلت زمانی تا پایان مهر ماه سال 97برای ثبت شماره شبای بانکی خود به سامانه سهام عدالت مراجعه نکرده‌اند و تاییدیه شبای بانکی، اخذ نکرده باشند، بر اساس پیشنهاد سازمان خصوصی‌سازی و حسب تایید وزیر اقتصاد در قالب حساب بانکی با صندوق‌های پذیرفته شده در بورس سرمایه‌گذاری خواهد شد و سازمان خصوصی‌سازی موظف است اطلاع‌رسانی مناسب را در این ارتباط به عموم مشمولین سهام عدالت انجام دهد.

تعیین تکلیف سود و سهام عدالت مشمولین فوت شده

به گزارش ایبِنا، همچنین در این نشست اعضای شورایعالی اصل 44ضمن تایید کلیه اقدامات انجام یافته توسط سازمان خصوصی‌سازی به منظور شناسایی وراث قانونی مشمولین فوت شده طرح توزیع سهام عدالت در راستای تقسیم و انتقال سهام مشمولین مزبور به وراث قانونی آنان از طریق دفاتر پیشخوان دولت، مقرر شد فرآیند یاد شده کماکان ادامه یابد و سازمان خصوصی سازی گزارش لازم را به جلسه بعدی شورا ارائه کند تا در خصوص آن دسته از وراث قانونی که برای تعیین تکلیف وضعیت خود مراجعه نکرده اند تصمیم لازم اتخاذ شود.

وصول سود سهام عدالت

علاوه بر این در این جلسه سازمان خصوصی سازی مجاز شد در راستای تکلیف مربوط به وصول سود سهام عدالت و واریز آن به حساب مشمولین، تا زمان آزادسازی سهام یاد شده، علاوه بر مجوزهای قبلی صادر شده توسط این شورا برای حسن انجام این وظیفه با رعایت مهلت زمان 8ماهه قانونی مندرج در قانون تجارت، از ظرفیت ماده 48قانون محاسبات عمومی به منظور دریافت سود سهام شرکت های سرمایه پذیر طرح توزیع سهام عدالت استفاده کنند.

هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت پاداش می‌گیرند

همچنین در بند چهارم تصویب‌نامه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44قانون اساسی آمده است: شرکت‌های سرمایه‌پذیر طرح توزیع سهام عدالت مکلفند تا زمان آزادسازی این سهام نسبت به پرداخت قدرالسهم پاداش هیات مدیره این شرکت‌ها بابت طرح توزیع سهام عدالت به حساب اعلام شده از سوی سازمان خصوصی سازی اقدام کنند و این سازمان نیز موظف است ضمن تامین هزینه‌های آماده‌سازی و ساماندهی طرح توزیع سهام عدالت و انجام خدمات سهامداری مشمولین از این محل، نسبت به پرداخت حق‌السعی جبران خدمات مدیریت شرکت‌های سرمایه پذیر در چارچوبی که با پیشنهاد سازمان خصوصی سازی به تصویب وزیر اقتصاد می‌رسد اقدام کند. افزون بر این باقی مانده منابع مصرف نشده مذکور به حساب درآمد عمومی خزانه واریز می شود.

اصلاح یک تبصره

افزون بر این در این جلسه تبصره زیر به عنوان تبصره 2به ماده 5آیین نامه اجرایی نحوه واگذاری سهام ترجیحی موضوع مصوبه 20اسفند 87شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44قانون اساسی الحاق شد:

تبصره 2 – برای افرادی که پس از تاریخ یک فروردین ماه 96متقاضی دریافت سهام ترجیحی بوده و یا هستند، ماده فوق و تبصره ذیل آن لازم‌الرعایه نیست.

همچنین در بند آخر این تصویب‌نامه ذکر شده است که دبیرخانه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44قانون اساسی در وزارت اقتصاد (سازمان خصوصی سازی) مستقر می شود و وزیر اقتصاد می تواند مطابق قوانین و مقررات تمام یا بخشی از وظایف و اختیارات خود را در اجرای این قانون به رییس سازمان خصوصی سازی واگذر کند.‌ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل