کد خبر: ۳۲۰۰۸ - تاریخ خبر: ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۶/۱۱

جنگ تجاری، رشد قیمت نفت در نتیجه تحریم ایران را تعدیل می‌کند

جنگ تجاری، رشد قیمت نفت در نتیجه تحریم ایران را تعدیل می‌کند

با توجه به نگرانی ها از تاثیر تنش های تجاری بر کاهش تقاضا برای نفت، تحلیلگران نفتی پیش بینی خود از قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ را برای اولین بار در طی حدود یک سال گذشته کاهش داده اند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، نتایج نظرسنجی جدید رویترز نشان می دهد با توجه به نگرانی ها از تاثیر تنش های تجاری بر کاهش تقاضا برای نفت، تحلیلگران نفتی پیش بینی خود از قیمت نفت در سال 2018 را برای اولین بار در طی حدود یک سال گذشته کاهش داده اند، هرچند که کاهش عرضه به ویژه از جانب ایران احتمالا موجب محدود شدن کاهش قیمت ها خواهد شد.

بر اساس تحقیق صورت گرفته از 45 اقتصاددان و تحلیلگر، قیمت متوسط هر بشکه نفت برنت در سال 2018 میلادی 72 دلار و 71 سنت پیش بینی شده که 16 سنت کمتر از رقم پیش بینی شده در نظر سنجی ماه گذشته و بالاتر از رقم متوسط 71 دلار و 96 سنتی پیش بینی شده در کل نظرسنجی های سال جاری میلادی است. همچنین این تحلیلگران پیش بینی کرده اند که قیمت نفت در سال آینده میلادی به 72 دلار و 58 سنت برسد.

بر اساس این گزارش، قیمت متوسط هر بشکه نفت برنت 67 دلار و 13 سنت پیش بینی شده در حالی که این رقم در ماه گذشته 67 دلار و 32 سنت پیش بینی شده بود.

هری تچیلینگوئیریان، رئیس بخش استراتژی بازار کالاهای خام در بانک بی ان پی پاریبا گفت: «رقم نهایی کاهش صادرات نفت ایران احتمالا به اندازه کاهش صادرات این کشور در جریان تحریم های سال های 2012 تا 2015 و یا حتی بیشتر از آن خواهد بود.» وی افزود، عرضه نفت کشورهایی نظیر ونزوئلا، لیبی و آنگولا هم با ریسک مواجه است.

اما این نگرانی در میان تحلیلگران وجود دارد که اختلافات تجاری بین المللی موجب تضعیف رشد اقتصادی شود و بر تقاضای خریداران آسیایی برای نفت تاثیر بگذارد.

کارستن فریچ، تحلیلگر ارشد کومرز بانک در این باره گفت: «تنش های تجاری و همچنین سرایت بحران ارزی ترکیه به سایر کشورها ممکن است رشد تقاضای آسیا برای خرید نفت را کندتر کند...کند شدن رشد تقاضا موجب آسان تر شدن جایگزینی نفت سایر کشورها با نفت ایران خواهد شد.»ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل