کد خبر: ۲۶۷۴۰ - تاریخ خبر: ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۵/۲۲

رشد ۲۵ درصدی ارزش بورس‌های دنیا در ۲۰۱۸

رشد ۲۵ درصدی ارزش بورس‌های دنیا در ۲۰۱۸

دبیرخانه فدراسیون جهانی بورس ها (WFE) وضعیت اعضای فدراسیون را در شش ماهه اول سال جاری میلادی گزارش کرد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،با وجود شروع پُرتلاطم سال 2018 و رشد قابل ملاحظه ارزش بازار و شاخص های مختلف، مجموع ارزش بورس ها در پایان دوره کمی بیش از یک و نیم درصد نسبت به پایان سال 2017 کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، ارزش و حجم معاملات در مجموع بورس های عضو WFE در پایان شش ماهه نخست سال 2018 به ترتیب 25 و 14 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت و در مقابل عرضه های اولیه نزدیک به 10 درصد کاهش یافت.

ارزش بازار بورس های عضو فدراسیون

همچنین ارزش بازار بورس های عضو فدراسیون در پایان ژانویه 2018 و پیش از ورود به دوره اصلاح، به رقم بی سابقه 92 تریلیون دلار طی 5 سال گذشته رسید. همان طور که اشاره شد، روند رو به رشد ارزش بازار از فوریه 2018 معکوس گردید و در همان ماه نخست دو و نیم درصد «نزدیک به دو و نیم تریلیون دلار» از آن کاهش یافت.

تعداد عرضه های اولیه هم عمدتا به دلیل عملکرد ضعیف بورس های آسیایی در نیمه نخست سال 2018 با کاهش روبرو شد. بورس های چین «شانگهای و شن ژن حدود 74 درصد نسبت به نیمه نخست سال 2017 عرضه اولیه کمتری داشتند».

حجم معاملات اوراق مشتق

در بخش معاملات انواع ابزار هم بورس های عضو فدراسیون شاهد نوساناتی در دوره تحت بررسی بودند. حجم معاملات اوراق مشتق 17 درصد نسبت به نیمه نخست سال 2017 افزایش داشت. در این میان، حجم معاملات اختیار معامله سهام 18 درصد و حجم اوراق آتی معامله شده 74 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد کرد.

اوراق آتی مبتنی بر شاخص

حجم معاملات در سایر اوراق مشتق نظیر اوراق آتی مبتنی بر شاخص، اختیار معامله ارزی، اوراق آتی ارزی و انواع اختیار معاملات کالایی و همچنین اختیار معاملات نرخ بهره همگی افزایشی بودند و رشد هایی به ترتیب معادل 32، 35، 21، 5 و 3 درصد را نشان می دهند. تعداد صندوق های قابل معامله بورسی هم در نیمه نخست سال 2018 رشد 9 درصدی را تجربه کرد و ارزش معاملات آنها در مجموع بیش از 28 درصد افزایش یافت.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل