کد خبر: ۲۵۵۲۶ - تاریخ خبر: ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۵/۹

تورم اقلام قابل تجارت؛ ۹.۸ درصد
جزییات تورم خرداد ماه؛

تورم اقلام قابل تجارت؛ ۹.۸ درصد

تورم اقلام قابل تجارت در خرداد ماه بر اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵ معادل ۹.۸ درصد و غیرقابل تجارت ۹.۱ درصد بوده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،در یک دسته‌بندی کلی می‌توان اقلام مصرفی در بخش خانوارهای هر کشور را به اقلام قابل تجارت و غیرقابل تجارت تقسیم کرد. اقلام قابل تجارت اقلامی هستند که می‌توانند در مکانی دیگر و دورتر از جایی که تولید شده‌اند، به فروش برسند، بنابراین این اقلام بالقوه دارای ویژگی صادرات یا واردات هستند. عمده کالاهای صنعتی و کشاورزی و نیز بخشی از خدمات، در دسته کالاهای قابل تجارت جای دارند و مسکن و نیز بخشی از خدمات در بخش تولیدات غیرقابل تجارت جای می‌گیرند. شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران مجموعه‌ای از اقلام قابل تجارت و غیرقابل تجارت را شامل می‌شود.

براساس اعلام بانک مرکزی شاخص کل بهای کالاهای مصرفی در خرداد ماه سال 97 نسبت به ماه گذشته و 4.3 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 13.7 درصد افزایش یافت. همچنین این شاخص در دوازده ماه منتهی به خرداد 97 نسبت به 12 ماه منتهی به خرداد 96 معادل 9.4 درصد رشد داشته است.

بر این اساس شاخص کل اقلام قابل تجارت در خرداد ماه سال 97 نسبت به اردیبهشت ماه 7.4 درصد و نسبت به خرداد سال گذشته 16.8 درصد افزایش یافت. تورم اقلام قابل تجارت در خرداد ماه بر اساس سال پایه 100=1395 معادل 9.8 درصد بوده است.

شاخص کل اقلام غیرقابل تجارت در خرداد ماه سال 97 نسبت به ماه قبل 1.7 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 11.1 درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین این شاخص در دوازده ماه منتهی به خرداد 97 نسبت به 12 ماه منتهی به خرداد 96 معادل 9.1 درصد رشد داشته است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل