کد خبر: ۲۵۴۱۳ - تاریخ خبر: ۱۴:۳ - ۱۳۹۷/۵/۲

اقتصاد ایران قابل حبس نیست
معاون اول رییس جمهور:

اقتصاد ایران قابل حبس نیست

معاون اول رییس جمهور با اعلام اینکه جنگ رسانه‌ای دلیل نوسانات شدید نرخ ارز در روزهای اخیر است، افزود: حجم تجارت ایران با دنیا ۲۰۰ میلیون دلار است و اقتصاد بزرگ ایران قابل حبس نیست.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با تبریک دهه کرامت و میلاد با سعادت امام رضا (ع) ‌ اظهار داشت: امروز کشور در شرایط خطیری قرار گرفته اما این شرایط فلج کننده نیست، بلکه شرایط جدید، پیچیده و دشواری است و برای مواجهه با آن نیازمند درک صحیح مسائل و توجه به راهکارهای ابتکاری هستیم.

معاون اول رییس جمهور با انتقاد از کسانی که به دنبال تضعیف دولت در شرایط حساس کنونی هستند، گفت: امروز تضعیف دولت مترادف با تضعیف نظام و تضعیف نظام منجر به تضعیف امید مردم به آینده و نگرانی نسبت به افق‌های پیش روی جامعه می‌شود. این اتفاق خواست و برنامه اصلی دشمنان برای اجرایی کردن اقدامات خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه واقعیت های پیش رو به ما می گویند که در کنار انبوهی از محدودیت ها، فرصت های جدیدی ایجاد شده است، تصریح کرد: نخستین وظیفه ما شناخت دقیق و مسئولیت پذیری نسبت به مسایل پیش رو است. جهانگیری دولت را پیشران اصلی مدیریت وضعیت پیچیده فعلی و طلایه دار مواجهه با مسائل منطقه ای، ‌ بین المللی و مشکلات داخلی کشور دانست و اظهار داشت: واقعیت این است که دولت به تنهایی قادر نیست شرایط دشوار پیش رو را حل کند و نیازمند پشتیبانی و همکاری همه نهادهای حاکمیتی و قوای سه گانه است تا بتواند وظایف خود را به نحو مطلوب انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه امروز از بالاترین تا پایین ترین سطح حاکمیت نیازمند وحدت نظر و وحدت رویه هستیم، تصریح کرد: نباید با تشتت نظر و اعمال نظرهای مختلف به دشمنان علامت های غلط و ناصحیح از شرایط کشور بدهیم. ما نیازمند فهم، راه حل و اقدام مشترک برای عبور از موانع پیش رو هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در هیچ مقطعی میان اقتصاد و سیاست و نیز سیاست خارجی و سیاست داخلی کشور چنین ارتباط تنگاتنگی وجود نداشته است، خاطر نشان کرد: امروز مسائل خارجی به شدت از مسائل سیاست داخلی و مسائل سیاست داخلی از مسائل خارجی تاثیر می گیرد. همانطور که رفتار سیاسی ما، اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده، عملکرد اقتصادیمان نیز تاثیر تعیین کننده ای بر سیاست خارجی و سیاست داخلی داشته است. بنابراین باید در این شرایط با اتکا به راهکارهای صحیح بتوانیم با کمترین هزینه از این برهه حساس گذر کنیم.

جهانگیری با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب که فرمودند «زمان، زمان حمایت نهادها از یکدیگر است و زمان، زمان محوریت نقش دولت و اتحاد ملی است» گفت: امروز بیش از همیشه به اتحاد ملی، محوریت دولت و حمایت قوا و نهادهای حاکمیتی نیازمندیم زیرا تجربه نشان داده که بزرگترین مسائل و مشکلات در فضای اعتماد عمومی و امید به آینده قابل حل است.

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی افزود: در سال 92 دولت تدبیر و امید بعد از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا کار خود را آغاز کرد اما پیش از انجام هر اقدامی از سوی دولت همه شاخص های اقتصادی بهبود یافت و ثبات در اقتصاد کشور حاکم شد زیرا امید و اعتماد مردم به دولت، نظام و آینده کشور افزایش یافت.

وی ادامه داد: اگر اعتماد و امید مردم و سرمایه اجتماعی وجود داشته باشد، پیچیده ترین مسائل با ساده ترین راه حل ها قابل حل است و بالعکس درفضای بی اعتمادی که انسجام، اتحاد ملی و اعتماد مردم به حکومت تخریب شده باشد برای حل ساده ترین مسائل با مشکلات پیچیده و دشواری روبرو می شویم.

جهانگیری با تشریح ترفندهای سیاسی و رسانه ای دشمن برای فرسایش سرمایه اجتماعی، ‌ از اقدامات هماهنگ آنها برای ترسیم چهره ای ناخوشایند از نظام و دولت ایران به مردم خبر داد و اظهار داشت: آنها این انگاره را در فضای رسانه ای پُررنگ می کنند که آینده ای برای ایران وجود ندارد و دولت و نظام ناکارآمد بوده و قادر نیست که مشکلات مردم را حل و فصل کند.

معاون اول رییس جمهور افزود: آنچه در این روزها و در فضای عمومی مشاهده می شود تلاش برای تقویت ایجاد ذهنیتی منفی و نادرست از نظام در جامعه است که در نهایت مردم را نسبت به افق های آینده نگران کنند.

وی اظهار داشت: ما پیش از جنگ اقتصادی در جنگ تمام عیار رسانه ای و سیاسی قرار گرفته ایم. دشمنان می خواهند اذهان و افکار عمومی کشور را در اختیار گرفته و سپس بخش های بعدی نقشه خود را عملیاتی کنند. جهانگیری اضافه کرد: دشمنان علاوه بر نظام و دولت تلاش می کنند همه جریانات اثرگذار سیاسی مانند جریان اصلاح طلب که می توانند نقش موثری ایفا کنند و نیز همه شخصیت ها و سرمایه های نمادین موثر و مورد قبول مردم را بی خاصیت نشان داده و از این طریق به اهداف خود دست پیدا کنند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه همه وظیفه دارند در این نبرد سیاسی و رسانه ای فعال شده و جامعه را نسبت به انگاره سازی های نادرست آگاه کنند، تصریح کرد: امروز هنر دیپلماسی و هنر گفتگو باید خود را در عرصه داخلی و بین المللی نمایش دهد و به افکار عمومی تصویری صحیح از واقعیات ارایه کند.

وی با اشاره به عملکرد آمریکا در راه اندازی جنگ اقتصادی علیه کشورمان، گفت: همه باید مصمم تمام مساعی و توان خود را بکار بگیریم تا ملت ایران با کمترین هزینه شرایط پیش رو را با سربلندی پشت سر بگذارند. جهانگیری با تاکید بر اینکه باید از همه سرمایه ها و ظرفیت های کشور استفاده شود، خاطر نشان کرد: اتحاد سیاسی جدی ضرورت امروز ماست. همه مسئولین عالی رتبه کشور باید نمایش بزرگی از اتحاد داخلی را به صحنه بیاورند. در همین راستا به فضل الهی در هفته های آینده شاهد بخشی از این نمایش خواهیم بود و جریانات و شخصیت های نمادین کشور در کنار هم قرار خواهند گرفت.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: اقتصاد ایران، اقتصاد بزرگی است و به گزارش موسسات اقتصادی بین المللی در جایگاه هجدهم اقتصاد دنیا قرار دارد. حجم مبادلات تجاری ایران با دنیا حدود 200 میلیارد دلار است و اقتصادی به این بزرگی قابل حبس شدن نیست. ایران کشوری است که نه تنها کمترین بدهی خارجی را در دنیا دارد بلکه بخشی از دارایی کشور در خارج از کشور مسدود است و حدود 100 میلیارد دلار ذخایر ارزی در خارج از ایران داریم.

وی افزود: ایران کشوری است که بدهی داخلی آن با دیگر کشورها قابل مقایسه نیست به عنوان مثال کشور ژاپن 200 درصد تولید ناخالص داخلی خود بدهی دارد اما ایران کشوری است که بدهی هایش در مقابل مطالبات آن بسیار ناچیز است و ارزش دارایی های دولت چند برابر نقدینگی است که در جامعه وجود دارد و اگر بخواهد بخشی از این دارایی ها را بفروشد می تواند نقدینگی موجود در جامعه را جمع آوری کند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آمریکا به اشتباه تصور می کند که با فشار بر اقتصاد ایران می تواند به زندگی مردم فشار وارد کند و با جنگ رسانه ای و سیاسی مردم را به ستوه آورد، گفت: آنها تصور می کنند که مردم ایران دست به اقدامات غیرقابل کنترل می زنند و این تصور نادرستی است که درباره مردم ایران دارند و فکر می کنند که ملت ایران به راحتی حاضر است از یک دولت خارجی برای آسیب زدن به کشور و دولت خود استفاده کنند.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه دولت از شرایط سخت اقتصادی مردم آگاه است و از فشار به طبقات متوسط و ضعیف جامعه اطلاع دارد، گفت: با وجود همه مشکلات وقتی شاخص های اقتصادی را مرور می کنیم، وضعیت شاخص های 4 ماه نخست سال جدید در مقایسه با سال گذشته بهتر است ضمن آنکه درآمد ارزی و بودجه دولت نسبت به سال قبل بهبود یافته و تاکنون 21 برابر سال گذشته بودجه عمرانی پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی کشور در 4 ماهه سال جاری با افزایش همراه بوده، گفت: این در حالی است که صادرکنندگان متعهد شده اند که ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند و احتمال آن وجود دارد که میزان صادرات خود را کمتر از آنچه واقعیت است اعلام کنند اما با این حال میزان صادرات نسبت به سال گذشته که چنین الزامی در کار نبود افزایش پیدا کرده است.

جهانگیری با بیان اینکه میزان واردات نیز در سال جاری با افزایش همراه بوده، گفت: عده ای به دنبال آن هستند که بگویند در شرایط سختی که کشور با آن مواجه است نباید واردات کالا انجام شود اما براساس قوانین کشور دولت اجازه ندارد مانع واردات کالا شود و حق دارد فقط از طریق اعمال تعرفه واردات را کنترل کند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه از زمانی که مطلع شدیم آمریکا به دنبال محدود کردن منابع ارزی ایران است سیاست گذاری های لازم را انجام دادیم، خاطر نشان کرد: برنامه های دقیقی تهیه شده که اقتصاد کشور به شکل مطلوب اداره شود. البته جنگ سیاسی و رسانه ای دشمن آغاز شده و همه باید به صحنه بیایند تا امید مردم را احیا کنند که در این صورت برنامه های دولت قابل اجرا و راهگشا خواهد بود.

وی اظهار داشت: از سال گذشته که زمزمه محدودیت ها شنیده می شد و دولت احساس کرد که در اثر سیاست های دشمنان نخستین قشری که ممکن است آسیب ببینند اقشار ضعیف و متوسط جامعه است، تصمیم گرفته شد که میزان دریافتی افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی را سه برابر افزایش دهیم و این میزان در سال جاری متناسب با تورم رشد داشته و 7 هزار میلیارد تومان نیز ردیف بودجه ای تعیین شد تا بتوان به طبقات آسیب پذیر رسیدگی ویژه شود.

جهانگیری افزود: به هر میزان که احساس کنیم به قشر متوسط و ضعیف جامعه فشار وارد می شود متناسب با آن شرایط، تمام نیازهای اصلی مردم را چه از طریق یارانه، چه از طریق کالابرگ و چه از روش های دیگر تامین خواهیم کرد و سیاست هایی متناسب با شرایط پیش روی کشور تنظیم خواهد شد تا زندگی مردم دچار آسیب نشود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر توقف صادرات نفت ایران این ادعا را واهی توصیف کرد و گفت: آمریکایی ها دروغ می گویند که نمی خواهند به مردم ایران فشار بیاورند؛ آنها بیشترین سخت گیری ها را برای واردات دارو که از نیازهای اساسی مردم ایران است، ‌ انجام می دهند. همه برنامه های تحریمی آمریکایی ها برای آسیب زدن به ملت ایران است.

وی با بیان اینکه همه برنامه ها و سیاست های دولت قابل اصلاح است و نخبگان کشور می توانند نظرات اصلاحی خود را به دولت ارایه دهند، افزود: تیم دولت نیز قابل اصلاح است و هر کس که فکر می کند نمی تواند در این دوران سخت در جهت حل مسائل مردم تلاش کند بهتر است مسئولیتش را به دیگری بسپارد. همه باید با انگیزه پای کار باشیم تا اداره کشور مختل نشود.

جهانگیری همچنین با اشاره به نوسانات شدید نرخ ارز در روزهای اخیر، عامل اصلی این اتفاق را جنگ رسانه ای دانست و گفت: قیمت ارزی که در بازار سیاه اعلام می شود درصد بسیار اندکی از حجم مبادلات ارزی کشور است و کالاهای اساسی گروه یک و دو که شامل 85 درصد نیاز کشور است با ارز رسمی و مصوب بانک مرکزی تامین می شود.



ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟



تحلیل