کد خبر: ۲۴۲۲۷ - تاریخ خبر: ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۴/۲۳

علت تفاوت نرخ تورم در استان‌های مختلف چیست؟

علت تفاوت نرخ تورم در استان‌های مختلف چیست؟

در بررسی نرخ تورم ماهانه خردادماه تفاوت‌های جالب توجهی بین نرخ تورم استان‌های مختلف وجود داشت.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،اعلام نرخ تورم به تفکیک استان‌ها نشان داد بالاترین نرخ‌های تورم برای سه استان لرستان، کرمانشاه و ایلام به عنوان سه استان غربی کشور است. این آمار در حالی است که جمعیت این سه استان جزو فقیرترین و بیکارترین استان‌های کشور به حساب می‌آیند. با این حال این پرسش مطرح می‌شود که علت بالا بودن نرخ تورم در این مناطق دقیقا چیست؟

آمارهای تورم ماهانه خوراکی در مناطق شهری و روستایی برای خردادماه به ترتیب 4.1 و 4.6 و تورم ماهانه غیر خوراکی ها برای این مناطق به ترتیب 0.9 و 1.5 درصد است. همانطور که مشاهده می شود تورم ماهانه خوراکی‌ها در هر دو مناطق شهری و روستایی از تورم ماهانه غیرخوراکی‌ها بیشتر است.

از آنجایی که اقلام خوراکی در سبد غذایی خانوارهای با درآمد کمتر وزن بیشتری دارد، تغییر در قیمت این اقلام می‌تواند تاثیر بسیار بیشتری بر روی نرخ تورم این خانوارها داشته باشد. به همین نسبت در مناطق روستایی هم که هزینه‌های اصلی مربوط به خورد و خوراک است افزایش اقلام خوراکی در نهایت وزن بیشتری در احتساب میزان تورم ماهانه دارد.

هزینه‌ها در مناطق مختلف کشور و حتی بین مناطق شهری و روستایی متفاوت است. در مناطق فقیرنشین‌تر یا با بیشترین آمار بیکاری، بیشتر هزینه‌ها صرف کالاهای خوراکی می‌شود که به همین خاطر زمانی که تورم اقلام خوراکی بالا می‌رود روی تورم کل تاثیر بیشتری می‌گذارد، در حالی که در شهرهای بزرگتر یا پردرآمدتر این اقلام غیرخوراکی مانند آموزش، تفریحات، حمل‌ونقل و بهداشت و درمان است که روی شاخص‌های تورم اثرگذاری بیشتری دارد.

بررسی آمارهای مربوط به نرخ تورم برای خردادماه امسال (1397) نشان می‌دهد که سه استان کرمانشاه، لرستان و ایلام پیشتاز نرخ تورم در بین کل استان‌های کشور هستند. این استان‌ها به علاوه استان‌های همدان و چهارمحال و بختیاری صدرنشین جدول تورمی‌ها هستند.

آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نشان می‌دهند بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در کشور مربوط به استان ایلام (١٣,٩ درصد)، بیشترین نرخ تورم 12 ماهه و بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی مربوط به استان کرمانشاه به ترتیب  با ١١.٤ و ١٤.٣ درصد است و بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به استان لرستان با تورم ١١.٤درصدی است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل