کد خبر: ۲۴۲۰۳ - تاریخ خبر: ۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۴/۲۳

بازار ثانویه ارز و بیم و امید سهامداران

بازار ثانویه ارز و بیم و امید سهامداران

سومین هفته تیرماه در تهران بیش از ۳۰ مجمع سالانه برگزار شد که تمام آنها توانستند صورت‌های مالی خود را به تصویب برسانند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،در مجامع هفته گذشته از سوالات سهامداران می‌شد بیم و امید آنها را نسبت به تاثیر راه‌اندازی بازار ثانویه ارز روی شرکت‌های صادرات محور بورس دید. گرچه بیشتر این شرکت‌ها در رده صادرکنندگان محصولات فلزی و پتروشیمی بودند که فعلا شامل این بازار نمی‌شوند. حتی شرکت‌های دیگر مانند دارویی‌ها و لبنیاتی‌ها نیز با توجه به ملاحظات سهامدار عمده دولتی یا شبه دولتی نمی‌توانستند پاسخ صریحی به این پرسش بدهند. گزیده‌ای از نتایج مجامع هفته گذشته در ادامه خواهد آمد که خوانندگان می‌توانند متن کامل گزارش‌ها را با دسترسی کاملا آزاد و بدون پرداخت هزینه در سایت «دنیای بورس» بخوانند.

جم: در مجمع «پتروشیمی جم» 160 تومان از سود 188 تومانی سال 1396 تقسیم شد. برتری دادن «قانون تجارت» به «استاندارد حسابداری» در گرفتن ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول از سوی مدیریت مالی شرکت، حاشیه‌‌هایی را ایجاد کرد که نهایتا سهامدار عمده رضایت داد تا این ذخیره بیش از 370 میلیارد تومانی برگشت داده شود.

زشگزا: «شیر و گوشت زاگرس شهرکرد» در مجمع سالانه خود 39 تومان از سود حدود 40 تومانی را تقسیم کرد. درباره افزایش نرخ شیر و نتیجه جلسات اخیر در این مورد، پرسش‌های متعددی از سوی سهامداران مطرح شد.

کاوه: مجمع «فولاد کاوه جنوب کیش» توزیع 5/ 14 تومان از سود 8/ 22 تومانی را برای سال 1396 تصویب کرد. مدیرعامل درباره وضعیت پیشرفت پروژه‌های فولادسازی، گندله‌سازی، تامین آب و پروژه زیرساخت به سهامداران توضیحاتی ارائه کرد.

دفارا: «داروسازی فارابی» که برای اولین بار مجمع خود را به جای اصفهان در تهران برگزار می‌کرد، با توجه به زیان بیش از 170 تومانی به‌ازای هر سهم، سودی برای تقسیم نداشت. اما مدیرعامل جدید که قبلا یکی از شرکت‌های غیربورسی «تیپیکو» را از زیاندهی نجات داده بود، از عملکرد یک‌ماهه خود و برنامه‌های آتی گفت.

خگستر: مجمع سالانه «گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو» امسال شاهد پوشش زیان تلفیقی سنواتی بود، اما سود انباشته تلفیقی کم، اجازه نداد بیشتر از 10 درصد سود اصلی شرکت یعنی 4 تومان تقسیم شود. روالی که در چند سال اخیر سهامداران «خگستر» به آن عادت کرده‌اند.

ساراب: مجمع شرکت «سیمان داراب» به توزیع 10 تومان از سود حدود 15 تومانی سال 1396 رای داد. مدیرعامل توضیحات مفصلی درباره اقدامات در دست اجرا توسط انجمن صنفی و برخی از شرکت‌های تولیدکننده، برای ساماندهی به صادرات سیمان از بنادر جنوبی کشور ارائه داد.

تجار: شرکت «گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان» در سال 1396 توانست با سود 17 ریالی، زیان انباشته قبلی خود را تبدیل به سود انباشته کند، اما مقدار آن از دید مدیران مجمع چندان قابل‌توجه نبود که سودی تقسیم کنند. در این مجمع ویژگی‌های پروژه تجاری این شرکت که قرار است در مرکز شهر تهران اجرا شود، تشریح شد. فعالیت اصلی شرکت یعنی فروش اقساطی کالا هم فعلا زیر سایه مشکلات ارزی کم فروغ شده است.

ونفت: 15 تومان از سود 25 تومانی «سرمایه‌گذاری صنعت نفت» تقسیم و درباره وضعیت ادامه پروژه بزرگ ذخیره‌سازی نفت خام قشم یا جایگزینی آن با پروژه‌ای دیگر صحبت شد.

فملی: مجمع شرکت «ملی صنایع مس ایران» که استقبال بی‌سابقه سهامداران از آن، سبب بی‌نظمی و تاخیر در حضور برخی از سهامداران شد، از سود 49 تومانی سال 1396 مبلغ 15 تومان را به صورت نقدی و 20 تومان را نسیه (برای افزایش سرمایه آتی) به سهامداران تقدیم کرد.

پلاسک: در مجمع «پلاسکوکار سایپا» سود 7 ریالی سال 1396 مقدار ناچیزی از زیان انباشته سنواتی حدود (37) تومانی به ازای هر سهم را کم کرد. مدیرعامل اما اقدامات خود را در 4 سال اخیر که سبب افزایش فروش شرکت از کمتر از 100 میلیارد تومان به بیش از 500 میلیارد تومان شده، بیان کرد.

دماوند: سهامداران «تولید نیروی برق دماوند» شاهد تقسیم سود نقدی 90 تومانی از سود 100 تومانی سال 1396 در روزهایی که قطع برق مشکلاتی را برای هموطنان ایجاد کرده، بودند.

ومعادن:‌ در مجمع «سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات» 20 تومان از سود 2/ 34 تومانی تقسیم شد. «ومعادن» که همیشه مجمع خود را در آخرین روز تیرماه برگزار می‌‌کرد، امسال با توجه به تثبیت فولاد مبارکه (فولاد) به‌عنوان سهامدار عمده جدید، مجمع خود را دو هفته زودتر برگزار کرد تا فولاد مبارکه بتواند این سود 20 تومانی را در مجمع سالانه خود شناسایی کند.

شخارک: «پتروشیمی خارک» که یکی از قدیمی‌‌ترین پتروشیمی‌های کشور محسوب می‌شود که همیشه سود خوبی به سهامداران داده، در مجمع امسال خود 380 تومان از سود بیش از 480 تومانی را تقسیم کرد.

خنصیر: «مهندسی نصیر ماشین» 10 تومان از سود حدود 20 تومانی را تقسیم کرد.

خاذین: «سایپا آذین» باوجود سود 32 ریالی سال 1396 به‌خاطر زیان انباشته حدود یک چهارم سرمایه خود، نتوانست سود نقدی به سهامداران بدهد.

مداران: مجمع «داده پردازی ایران» تمام سود 5/ 32 تومانی محقق شده خود در سال 1396 را به صورت نقدی به سهامداران داد.

کبافق: در مجمع «معادن بافق» 50 تومان از سود بیش از 280 تومانی تقسیم شد.

تکنو: شرکت «مهندسی تکنوتار» زیان حدود 20 تومانی را به زیان سال‌های قبل خود افزود.

فزرین: در مجمع «زرین معدن آسیا» 40 تومان از سود 106 تومانی تقسیم شد.

دبالک: شرکت «تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک» 3/ 3 تومان سود در سال 1396 ساخت اما زیان انباشته اجازه تقسیم سود نداد.

افرا: در مجمع شرکت انفورماتیکی «افرانت» 2 تومان از سود 7/ 14 تومانی تقسیم شد.

شکبیر: «پتروشیمی امیرکبیر» 134 تومان از سود حدود 141 تومانی خود را تقسیم کرد.

پدرخش: «تولیدی و صنعتی درخشان تهران» 23 ریال از سود 65 ریالی را بین سهامداران توزیع کرد.

ختور: «رادیاتور ایران» یکی از بی‌حاشیه‌ترین قطعه سازهای سایپا که در تمام سال‌های اخیر سود مناسبی به سهامداران داده، امسال هم 35 تومان از سود بیش از 46 تومانی را نقدی توزیع کرد.

فپنتا: «صنعتی سپنتا» 108 تومان سود تقسیم کرد که تنها 6 ریال کمتر از سود ساخته شده برای هر سهم در سال 1396 بود.

فنوال: «گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم» از سود 8 تومانی سال 1396 مبلغ 2 تومان را تقسیم کرد.

دلقما: در مجمع «دارویی و بهداشتی لقمان» 15 تومان از سود 3/ 28 تومانی تقسیم شد.

خزامیا: «زامیاد» (2/ 16) تومان به زیان انباشته قبلی اضافه کرد.

پرداخت: «به پرداخت ملت» با وجود پیشنهاد هیات‌مدیره برای افزایش سرمایه بیش از 100 درصدی، در مجمع فوق‌العاده تنها با 53 درصد افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت کرد.

سقاین: سرمایه «سیمان قاین» در مجمع فوق‌العاده افزایشی 370 درصدی (7/ 3 برابر) به خود دید که 88 درصد آن از محل سود انباشته و 282 درصد آن از محل مطالبات و آورده نقدی تامین می‌شود.

مجامع «پتروشیمی اصفهان» (شصفها) در اصفهان، «ماشین سازی نیرومحرکه» در قزوین، «صنایع فولاد آلیاژی یزد» در اشکذر یزد و «سیمان خواف» (سخواف) در خواف به حدنصاب نرسید. در شیراز «کارخانجات مخابرات ایران» (لکما) سود قابل‌تقسیم نداشت، اما تصمیم گرفت برای خروج از شمول ماده 141 فرآیند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را شروع کند. در شهر اراک «کمباین‌سازی ایران» سود 6 تومانی خود را صرف پوشش بخشی از زیان انباشته کرد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل