کد خبر: ۲۴۲۰۱ - تاریخ خبر: ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۴/۲۲

اُفت روزانه ۷۶۰ هزار بشکه ای نفت اوپک در تقاضای جهانی

اُفت روزانه ۷۶۰ هزار بشکه ای نفت اوپک در تقاضای جهانی

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرد ،جهان در سال آینده متقاضی ۳۲.۱۸ میلیون بشکه در روز نفت اوپک خواهد شد که ۷۶۰ هزار بشکه در روز کمتر از سال میلادی جاری است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، اوپک در گزارش ماهانه خود نخستین پیش‌بینی سال 2019 را ارایه و اعلام کرد که جهان در سال آینده متقاضی 32.18 میلیون بشکه در روز نفت اوپک خواهد شد که 760 هزار بشکه در روز کمتر از سال میلادی جاری است.

کاهش تقاضا برای نفت اوپک به معنای آن است که فشار کمتری روی تولیدکنندگانی مانند عربستان سعودی برای جبران کاهش تولید کشورهایی مانند ونزوئلا و لیبی و کاهش احتمالی صادرات ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا وجود خواهد داشت.

اوپک که متشکل از 15 عضو است، در این گزارش اعلام کرد به دنبال رشد قوی که امسال دیده شد، انتظار می رود توسعه بازار نفت در سال 2019 اندکی ملایم‌تر شود و اقتصاد جهان و تقاضای جهانی برای نفت کمتر از آنچه پیش‌بینی شده بود رشد خواهد کرد.

قیمت نفت امسال برای نخستین بار از سال 2014 تحت تاثیر توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که عرضه به بازار را محدود کرد، به بالای 80 دلار در هر بشکه صعود کرد و سبب شد دونالد ترامپ - رییس جمهور آمریکا - عربستان سعودی و اوپک را برای افزایش تولید به منظور کنترل رشد قیمت‌ها تحت فشار قرار دهد.

کشورهای اوپک و غیراوپک در نشستی که ماه میلادی گذشته برگزار شد، با بازگشت به پایبندی 100 درصدی به توافق کاهش تولید و افزایش تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز موافقت کردند. سقوط تولید ونزوئلا و کاهش تولید بیش از سهمیه توافق شده از سوی سایر کشورها، سطح پایبندی به پیمان نفتی را به بالای 160 درصد رسانده بود.

روند رشد قوی تقاضا که به اوپک برای متعادل کردن بازار نفت کمک کرد در سال آینده ضعیف خواهد شد. اوپک انتظار دارد در سال آینده تقاضای جهان برای نفت 1.45 میلیون بشکه در روز رشد کند که کمتر از 1.65 میلیون بشکه در روز در سال 2018 خواهد بود.

با این حال اوپک در گزارش خود خاطرنشان کرد اگر عملکرد اقتصاد جهان بهتر از حد انتظار باشد، به رشد بالاتر تقاضا برای نفت منجر می‌شود و اوپک عرضه کافی برای حمایت از ثبات بازار نفت دارد.

افزایش تولید ماهانه اوپک
طبق آمار منابع ثانویه، تولید نفت اوپک در ژوئن 173 هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافت و به 32.33 میلیون بشکه در روز رسید که به دلیل تولید بالاتر عربستان سعودی بود.

بر مبنای محاسبات رویترز، این آمار به معنای آن است که سطح پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید به 130 درصد کاهش یافته است و اعضای اوپک همچنان بیش از میزانی که وعده داده بودند، عرضه خود را محدود نگه داشته اند.

بالا رفتن قیمت‌های نفت که بدنبال اجرای توافق کاهش تولید اوپک روی داد، باعث رشد عرضه رقیب و جهش تولید نفت شیل آمریکا شد. اوپک انتظار دارد عرضه غیراوپک در سال میلادی آینده 2.1 میلیون بشکه در روز رشد کند که بالاتر از رشد  پیش‌بینی شده برای تقاضای جهانی خواهد بود.

رشد عرضه در سال آینده عمدتا توسط آمریکا، برزیل و کانادا هدایت می‌شود اما اوپک بر این باور است که رشد عرضه شیل آمریکا در نیمه دوم سال 2018 و در سال 2019 به دلیل محدودیتهای زیرساختی، آهسته خواهد شد.برچسب ها
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل