کد خبر: ۲۴۱۰۶ - تاریخ خبر: ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۴/۱۷

بازار سکه و ارز نیاز به شفافیت دارد
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس :

بازار سکه و ارز نیاز به شفافیت دارد

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: ما در زمینه بازار سکه و ارز به شفاف سازی نیاز داریم. حجم بالای نقدیندگی در کشور باید مدیریت شود وگرنه هر روز به یک حوزه سرایت شده و منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،علی بختیار با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به رئیس جمهور به منظور تهیه  گزارش از بازار سکه و ارز بیان کرد: در بازار سکه و ارز نیاز به شفافیت داریم. امروز ما در  کشور با حجم زیاد نقدینگی که حدود 1600 میلیون تومان است مواجه هستیم که باید مدیریت شود. اگر این نقدینگی به این شکل سرگردان باقی بماند هر روز به یک سمت کشیده شده و ایجاد گرانی می‌کند.

وی در ادامه گفت: یک روز این نقدیندگی به بازار خودرو می‌رود و روز دیگر به بازار موبایل و آنها را به ابزار تجارت تبدیل می‌کند. در کشورهای توسعه یافته این منابع را به سمت تولید سوق می‌دهند اما ما به جای هدایت این منابع به بازار تولید به سمت سکه و طلا فرستاده‌ایم آن  هم به شکلی نامناسب به طوری که فرد سکه را یک میلیون 400 هزار تومان خریداری می‌کند و در بازار سه میلیون تومان می‌فروشد و در یک شب سرمایه فرد دو برابر می‌شود.

بختیار تصریح کرد:  می بینیم که فردی امروز 38 هزار سکه یا 5000 یا 20 هزار سکه خریداری می‌کند در حالی که اصلا به آن نیازی ندارد.  وقتی فردی  صاحب دو تن طلا در کشور باشد عدم وجود سیاستگذاری مناسب و راهبردهایی صحیح امری بارز است. بانک مرکزی امروز به  جد دچار مشکلاتی است که منجر به هم ریختگی اقتصاد کشور شده است. با پیش فروش سکه خیلی‌ها حتی منابع خود را از تولید بیرون کشیده و سکه خریداری کرده‌اند. این دقیقا خلاف جهتی است که بانک مرکزی باید حرکت کند.

وی افزود: وظیفه بانک مرکزی، رگولاتوری و نظارت بر بانک‌هاست. بانک مرکزی باید اگر بانکی تخلف کرد به آن تذکر دهد نه اینکه خودش کار بانکی انجام دهد و در توزیع ارز و سکه دست داشته باشد. ما بازار بورس را داریم که می‌توانیم در آن اینگونه فعالیت‌ها را انجام دهیم.

بختیار در پایان گفت: ضروری است که گزارشی شفاف و صریح در این زمینه تهیه شود و در این گزارش باید به اقدامات بانک مرکزی و برنامه‌های پیش روی آن نیز اشاره شده باشد. مجلس نیز باید در جریان این گزارش باشد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل