کد خبر: ۲۱۹۳۰ - تاریخ خبر: ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۴/۵

نرخ ارز را آزاد کنید؛ حباب ها می ترکد

نرخ ارز را آزاد کنید؛ حباب ها می ترکد

یک کارشناس اقتصادی باتاکید بر اینکه بهترین تصمیم گیری در شرایط فعلی اقتصاد ایران، آزاد سازی نرخ ارز بازار است، گفت: این اقدام می‌تواند جو روانی را کاهش دهد و حباب قیمت ها را هم بشکند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،هادی حق شناس، در خصوص ضرورت آزادسازی نرخ ارز اظهار کرد: این بهترین تصمیم در شرایط فعلی اقتصاد ایران است. ممکن است این تصمیم گیری منجر به تاثیر مستقیم بر نرخ تورم شود اما این اثرگذاری پذیرش نرخ دلار بازار در نرخ تورم به مراتب بهتر از وضعیت فعلی است که کالاها با 4200 تومان وارد می شود و دولت هزار مکانیزم باید طراحی کند تا قیمت کالا را در بازار کنترل کند، در حالی که قیمت کالاها و خدمات در بازار امروز متناسب با نرخ ارز در بازار تعیین می شود.

وی با بیان اینکه آزادسازی نرخ ارز منجر به واقعی شدن قیمت آن می شود، افزود: دولت فرصت داشت یکسان سازی نرخ ارز و واقعی سازی این نرخ را در سال 94 تا 96 انجام دهد؛ اما این اتفاق نیفتاد.

حق شناس تصریح کرد: ما در شرایط فعلی یک نرخ 3800 تومان، یک نرخ 4200 تومان و ده ها نرخ آزاد داریم. در تهران یک نرخ، کردستان عراق یک نرخ، دبی و استانبول هر کدام یک نرخ و مراکز استان‌های ایران نرخ‌های متفاوت وجود دارد.

وی ادامه داد: برای کنترل این آشفتگی در بازار که امروز بر روح و روان مردم تاثیر گذاشته است پذیرش نرخ بازار به عنوان نرخ اصلی می‌تواند بخش عمده رانتی که ایجاد شده و هم دلالی‌ها و جو روانی بازار را حذف کند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل