کد خبر: ۲۱۶۸ - تاریخ خبر: ۱۰:۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱

آسیب شناسی انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه ایران
در نشستی با حضور صاحبنظران تأمین مالی بررسی شد:

آسیب شناسی انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه ایران

بیش از ۷۵ درصد کل تأمین مالی صورت گرفته از طریق بازار پول انجام شده است و بازار سرمایه تنها ۲۰ درصد از این حجم را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری انجلسه کارشناسی آسیب شناسی انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه ایران با حضور صاحبنظران این حوزه در تأمین سرمایه لوتوس پارسیان برگزار شد.

در این نشست که به همت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان برگزار شد مدیران و کارشناسان ارشد سازمان بورس، شرکت مدیریت دارایی مرکزی، کمیته فقهی، شرکت­های مشاور سرمایه­گذاری و شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان حضور داشتند. در ابتدای این جلسه آمار عملکردی نظام تأمین مالی در ایران مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس این آمار، در سال 92 در مجموع 1300 میلیارد ریال تأمین مالی صورت گرفته است. از مجموع این ارقام، بیش از 75 درصد کل تأمین مالی صورت گرفته از طریق بازار پول انجام شده است و بازار سرمایه تنها 20 درصد از این حجم را به خود اختصاص داده است. همچنین از این میزان سهم بازار سرمایه در تأمین مالی بنگاه­های اقتصادی، بیش از 95 درصد از طریق انتشار اوراق بهادار سرمایه ای و افزایش سرمایه بوده است و سهم اوراق بدهی کمتر از 5 درصد است.

در ادامه این جلسه مسائل و مشکلات موجود مربوط به انتشار اوراق بدهی بررسی شد و مهمترین مشکلات این ابزارها در جهت تأمین مالی بنگاه­های اقتصادی مورد تحلیل قرار گرفت. بر این اساس، مشکلات مربوط به ضمانت اوراق، تنوع پایین ابزارهای تأمین مالی موجود در بازار و مسائل مربوط به نهادهای ناظر اوراق، به عنوان اصلی­ترین مشکلات پیش­روی انتشار ابزارهای تأمین­ مالی بیان شد.

همچنین از جمله راهکارهای پیشنهادی برای حل مسائل مربوط به رکن ضمانت اوراق در انتشار اوراق بدهی، توثیق سهام به جای رکن ضامن و ضمانت سود اوراق در اوراق اجاره مطرح شد.

در ادامه این جلسه، مشکلات مربوط به تنوع کم ابزارهای مالی مورد بررسی قرار گرفت که در این حوزه نیز ابزارهای تأمین مالی بنگاه­های کوچک و متوسط و همچنین تأمین مالی از طریق ابزارهای بورس کالا و انرژی مورد تأکید قرار گرفت.

در پایان نیز مسائل و مشکلات مربوط به نهادهای ناظر در انتشار اوراق مورد بررسی قرار گرفت و مشکلات ناشران اوراق در این زمینه مطرح شد.

 
 

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل