کد خبر: ۱۸۴۷۹ - تاریخ خبر: ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۳/۵

رشد بیش از ۳۰ درصدی معاملات اوراق بدهی در فرابورس ایران
هفته گذشته رقم خورد؛

رشد بیش از ۳۰ درصدی معاملات اوراق بدهی در فرابورس ایران

معامله‌گران فرابورسی در هفته کاری منتهی به ۴ خردادماه ۹۷ اقدام به دادوستد یک‌هزار و ۲۹۶ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۲ هزار و ۳۵ میلیارد ریال در بازارهای نه گانه فرابورس ایران کردند که این میزان دادوستد طی ۱۷۲ هزار دفعه رقم خورد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، ارزش معاملات فرابورس در هفته‌ای که سپری شد رشد 28 درصدی را به ثبت رساند در حالی که حجم معاملات با افت 40 درصدی روبه‌رو شد. در این میان سهامداران نیز در بازارهای اول، دوم و پایه به ترتیب 116، 589 و 535 میلیون سهم را به ارزش 164، یک هزارو و 332 و 948 میلیارد ریال معامله‌ کردند که در مقایسه با هفته پیش از آن از افت اندک حجم معاملات در این سه بازار حکایت داشت. ارزش دادوستدها نیز اگرچه با افت 6 و یک درصدی در دو بازار اول و دوم روبه‌رو شد اما افزایش 22 درصدی را در بازار پایه تجربه کرد.

در بازار ابزارهای نوین مالی 56 میلیون ورقه به ارزش 9 هزار و 587 میلیارد ریال دادوستد شد که از افزایش 78 درصدی حجم و 35 درصدی ارزش دادوستدها حکایت داشت.

در این بازار اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بهترین عملکرد هفتگی را در معاملات رقم زدند. بر این اساس 10 میلیون ورقه بدهی به ارزش 8 هزار و 649 میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی مورد معامله قرار گرفت که با بیش از 30 درصد رشد در حجم و ارزش معاملات روبه‌رو شد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز میزبان معامله 46 میلیون ورقه به ارزش 648 میلیارد ریال قرار گرفتند که در ETFها نیز رشد 95 و 81 درصدی حجم و ارزش معاملات به ثبت رسید. اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز با جابه‌جایی 400 هزار ورقه تسه به ارزش 290 میلیارد ریال افت 0.5 و 2 درصدی در حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند.

در میان تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز دو تابلو «ب» و «ج» با افزایش ارزش معاملات و تابلو «ج» با رشد حجم معاملات روبه‌رو شدند.

رصد معاملات انجام شده در صنایع فرابورسی نیز حاکی از آن است ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات در بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به 2 هزار و 295 میلیارد ریال رسید و گروه محصولات شیمیایی با ارزش معاملاتی به میزان 423 میلیارد ریال، 18 درصد از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت. گروه فلزات اساسی، انبوه‌سازی، پیمانکاری صنعتی و پالایشی‌ها نیز در جایگاه‌ دوم تا پنجم صنایعی ایستادند که بالاترین میزان از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام را به ترتیب به میزان 13، 10، 9 و 8 درصد به خود اختصاص دادند.

شاخص کل فرابورس نیز با رشد حدود یک درصدی در آخرین روز کاری هفته در ارتفاع یک‌هزار و 107 واحدی ایستاد تا میزان رشد خود از ابتدای امسال را به نزدیکی یک درصد برساند.

همچنین در هفته‌ای که سپری شد در نخستین روز از خردادماه 97 شرکت صنایع ماشین‌های اداری ایران پس از احراز تمامی شرایط لازم برای پذیرش در بازار دوم فرابورس درج شد. این شرکت با نماد «مادیرا» 22 آبان‌ماه سال قبل در گروه محصولات کامپیوتری، زیرگروه تولید رایانه و تجهیزات جانبی در بازار دوم فرابورس پذیرش شده بود و حال به عنوان یکصد و هفتاد و هفتمین نماد معاملاتی است که در فرابورس ایران درج می‌شود.

در این میان از شنبه هفته آتی یعنی تاریخ 5 خردادماه پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم دانشگاه تهران با نماد «تهران1» در بازار سوم فرابورس آغاز می‌شود. حوزه فعالیت و سرمایه‌گذاری این صندوق «فناوری اطلاعات و ارتباطات» و سرمایه آن 150 میلیارد ریال است. دوره فعالیت صندوق تهران 7 ساله بوده و از شنبه 5 خردادماه تا یکشنبه سیزدهم این ماه پذیره‌نویسی آن به مدت 7 روز کاری در بازار سوم صورت می‌گیرد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل