کد خبر: ۱۶۱۷۵ - تاریخ خبر: ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۲/۱۷

نوبخت تغییر وزرا را تکذیب کرد
پیش بینی بودجه موازی برای مواقع و شرایط خاص کشور

نوبخت تغییر وزرا را تکذیب کرد

سخنگوی دولت گفت: در ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد دلار صادرات، مبالغ خردی که ممکن است در کوچه پس‌کوچه‌ها و به‌طور غیرقانونی خرید و فروش شود، واقعیت ارزی کشور را نشان نمی‌دهد و قطعاً با برطرف شدن نقص‌های سیستم نیما به‌زودی این مشکل نیز حل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،سخنگوی دولت گفت: منابع ارزی ما حداقل 30 میلیارد دلار بیشتر از مصارفمان است و به همه واردکنندگان و کسانی که نیاز ارزی دارند ارز به‌نرخ مصوب می‌دهیم. محمدباقر نوبخت در برنامه تیتر امشب افزود: التهاب و فشار کاذبی که در بازار احساس می‌شود مربوط به نیازهای اندکی است که هنوز به‌سبب برخی از نواقص در سیستم پاسخ داده نمی‌شود.

نوبخت با کوتاه‌مدت بیان کردن این نقص و التهاب ابراز کرد: این نقص از آنجاست که برخی از نیازهای خرد ارزی در ذیل ارز مسافرتی، دانشجویی و کسانی که برای درمان ارز نیاز دارند قرار نمی‌گیرند مثل ارزی که برای خرید کتاب‌های خارجی ممکن است نیاز باشد یا مبلغی ــ 60 دلار یا معادل یورویی ــ که برخی از سفارت‌خانه‌ها نقداً مطالبه می‌کنند.

سخنگوی دولت اعلام کرد: با اطمینان عرض می‌کنم که به‌زودی همه نیازهای خرد بازار را تأمین خواهیم کرد.

نوبخت گفت: در 120 تا 130 میلیارد دلار صادرات، مبالغ خردی که ممکن است در کوچه پس‌کوچه‌ها و به‌طور غیرقانونی خرید و فروش شود، واقعیت ارزی کشور را نشان نمی‌دهد و قطعا با برطرف شدن نقص‌های سیستم نیما به‌زودی این مشکل نیز حل می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: سیاست ارزی و اقتصادی کشور قطعاً پاسخگوی همه نیازهاست و ما این سیاست را با قوت ادامه خواهیم داد.

نوبخت گفت: همه واردکنندگان با ثبت سفارش و از طریق سامانه نیما ارز 4200تومانی دریافت می‌کنند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: البته دولت برای کالاهای اساسی و ضروری مابه‌التفاوت قیمت ارز را با توجه به تفاوت 3800 تومان  تا 4200 تومان پرداخت می‌کند، چیزی حدود 3000 میلیارد تومان، تا این کالاها و اقلام ضروری افزایش قیمت نداشته باشد.

سخنگوی دولت گفت: کارگروهی را امروز موظف کردیم که نواقص سامانه را رصد کند و تقاضاهایی را که در سیستم رسمی نمی‌توانیم پاسخ بدهیم شناسایی کنند.

نوبخت با بیان این‌که سیاست اقتصادی و معیشتی دولت روشن است گفت: دولت مانند سال پیش در مسیر تولید و اشتغال فعالیتش را ادامه می‌دهد و از منابع بانکی برای تأمین منابع بخش خصوصی و از منابع خزانه هم برای تأمین سرمایه طرح‌های عمرانی دولتی استفاده خواهد کرد.

سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد که اسفند ماه 97 اشتغال بیش از یک میلیون نفر را اعلام کند.

نوبخت با ابراز این‌که هیچ ملت و دولتی اجازه نمی‌دهد پول ملی‌اش تضعیف شود افزود: بازار ارز بخش کوچکی از اقتصاد ماست و بازار کالا، بازار سرمایه و بازار کار بخش‌های دیگر اقتصاد ما هستند و تازه بازار ارز بخشی از بازار پولی ما حساب می‌شود و هیچ مشکل اساسی در این بخش نداریم.

سخنگوی دولت با اشاره به لزوم همکاری مردم گفت: مردم باید دشمنان ایران از جمله ترامپ معلوم الحال را ناامید کنند و نگران هیچ چیز نباشند.

نوبخت با اعلام این‌که دولت پیش‌بینی همه شرایط را کرده است گفت: من متعهد می‌شوم که کالاهای اساسی و ضروری تأمین باشد و  حقوق‌ها و یارانه‌ها بدون مشکل پرداخت شود چنانکه تا کنون هیچ مشکلی در این زمینه نداشته‌ایم.

نوبخت با بیان این‌که رئیس جمهور مصمم است به وعده‌هایی که داده عمل کند، درباره صحبت‌هایی که درخصوص برخی از وزیرها مطرح شده، گفت: از صحبت‌هایی که رئیس جمهور کرده‌اند نمی‌توان چنین برداشتی کرد که بخواهند ترمیمی در کابینه صورت بدهند و همه ما در دولت و کابینه باید امیدوارانه و باانگیزه کار کنیم.

نوبخت درباره صحبت‌های ترامپ و تصمیم احتمالی آمریکا برای خروج از برجام هم گفت: در عالم سیاست مبارزه، مبارزه اراده‌ها است و ترامپ نشان داده که شخصیتی متلاطم و بی‌ثبات دارد و در عالم سیاست کم‌تجربه است، ما از یک اعتقاد و دکترین حرف می‌زنیم و توسعه دفاعی حق ماست و برجام هم کوچکترین تغییری نخواهد کرد و اگر آنها از برجام خارج شوند ما هم خارج می‌شویم.

سخنگوی دولت گفت: ما از مهر پارسال بودجه دیگری را کنار بودجه رسمی کشور برای مواقع و شرایط خاص کشور پیش‌بینی کرده‌ایم و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل