کد خبر: ۱۶۱۴۴ - تاریخ خبر: ۱۱:۰ - ۱۳۹۷/۲/۱۶

صادرات غیر نفتی کشور ۱۵ درصد رشد داشت
فروردین امسال

صادرات غیر نفتی کشور ۱۵ درصد رشد داشت

صادرات غیر نفتی کشور فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،مجتبی خسروتاج در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان در سال 96، افزود: سال گذشته 47 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی در کشور محقق شد که نسبت به سال 95 با 6.5 درصد رشد همراه بود ؛ در حالی که تراز تجارت خارجی در سال گذشته منفی بوده است.

وی تصریح کرد: پروژه هایی به ارزش هشت میلیارد دلار امسال در کشور به بهره برداری می رسد که ظرفیت صادراتی را نیز به میزان هشت میلیارد دلار بالا می برد.
خسرو تاج گفت: سال گذشته در بخش صادرات سه میلیارد دلار و در بخش واردات 10 میلیارد دلار رشد وجود داشت که نشانگر تراز تجاری منفی هفت میلیارد دلار در کشور است.
معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت افزود: در بخش های خشکبار، دام، گیاهان دارویی، ورق های فولادی و الکتریکی تراز تجاری منفی بوده که همه موارد بسیار قابل توجه است.
وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های موجود گیاهان دارویی در کشور، وجود تراز تجاری منفی و بالا بودن واردات این محصول، توجیه پذیر نیست.
خسروتاج ادامه داد: صادرات ورق های فولادی به دلیل بالا بودن نیاز داخل 54 درصد کاهش یافته و به دلیل افزایش واردات ، تراز تجاری منفی یک میلیارد دلار داشته است.
وی تصریح کرد: حجم گوشت وارداتی به هر دو صورت گرم و یخ زده بسیار بالاست.
خسروتاج گفت: البته وجود تراز های تجاری منفی می تواند برای صادر کنندگان یک فرصت قلمداد شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد: اگر روی منابع ارزی کنترل و رصد جدی وجود نداشته باشد این منابع در جای مناسب خود هزینه نمی شوند در حالی که سیاست کلان کشور کنترل درآمدها و هزینه هاست.
خسروتاج اضافه کرد: نرخ پایه ارز (دلار) چهار هزار و 200 تومان در نظر گرفته شده و پس از آن متناسب با شرایط جلو می رود و بر اساس بخش نامه جدید، صادرکنندگان می توانند اظهارنامه های صادراتی خود را برای واردات در اختیار دیگران قرار دهند.
وی افزود: البته نقدهایی هم بر این دستورالعمل وارد شده که در کارگروه مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد.
خسروتاج اضافه کرد: هیچ نگرانی برای صادرات وجود ندارد و صادرکنندگان با اطمینان خاطر به کار خود ادامه دهند چون بر اساس نظام جدید وارداتی، ارز متقاضی وجود ندارد بنابراین واردکننده باید منبع ارز خود را مشخص کند.
رئیس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: برای حمایت از صادرات غیرنفتی چهار هزار میلیارد تومان بودجه درخواست داشتیم که تنها 2 درصد از مجموع کل صادرات غیر نفتی بود اما یکهزار و 300 میلیارد تومان برای این کار پیش بینی شده که این مبلغ هم به روش های غیر مستقیم برای توسعه صادرات در کشور هزینه خواهد شد.
در پایان این مراسم از 50 صادرکننده نمونه استان اصفهان تجلیل شد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل