کد خبر: ۱۶۰۱۰ - تاریخ خبر: ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۲/۵

تخفیف ویژه‌ای برای خرید نفت از ایران گرفتیم
هند:

تخفیف ویژه‌ای برای خرید نفت از ایران گرفتیم

نگنه اخیرا اعلام کرده به هندی ها تخفیف ویژه ندادیم در صورتی که هندی ها رسما اعلام کرده‌اند ایران با ارائه تخفیف صد در صدی، هزینه انتقال نفت به هند را برای سال مالی آینده میلادی حذف کرده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، بیژن زنگنه اخیرا در جمع خبرنگاران با اشاره به خبرهای منتشر شده در برخی از رسانه های خارجی مبنی بر ارائه تخفیف های ویژه ایران به هند در فروش نفت گفت: «ما تخفیف ویژه‌ای به هند ندادیم البته برای فروش ممکن است در هر زمانی که لازم باشد از نظر سیاسی قیمت‌هایی را اعمال کنیم که بتوانیم در بازار حضور داشته باشیم.»

سال گذشته تنش های اقتصادی فراوانی بین ایران و هند در حوزه نفت و گاز وجود داشت به طوری‌که هندی ها برای به دست آوردن توسعه میدان گازی فرزاد B اقدامات خارج از عرف اقتصادی و بین المللی را صورت دادند که یک نمونه آن فشار به ایران از طریق کاهش خرید نفت بود.

هندی ها که بعد از چین بزرگترین مشتری نفت ایران بودند به یک باره با این تصمیم گرفتند نفت مورد نیاز خود را به جای ایران از دیگر کشورها حتی آمریکا تامین کنند و این مسئله موجب شد تا هند به عنوان چهارمین خریدار نفت ایران مطرح شود.

اواسط تیر ماه سال 96 بود که بهارات پترولیوم دومین پالایشگاه هندی  که نفت ایران را خریداری و پالایش می کرد پس از دیدار نخست‌وزیر هند و رئیس جمهور آمریکا نفت این کشور را جایگزین نفت ایران کرد و این موضوع سر آغاز واردات نفت هند از آمریکا بود.

این مسئله موجب شد تا واکنش هایی از سوی مسئولان صنعت نفت ایران وجود داشته باشد، به عنوان مثال  وزیر نفت ایران رسما اعلام کرد هندی‌ها نمی توانند از این طریق به ایران فشار بیاورند اما ظاهرا با تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از توافق نامه برجام و احتمال تحریم های نفتی مسئولان صنعت نفت از هم اکنون به دنبال حفظ بازار نفت خود هستند.

این گزارش حاکی است مذاکرات ایران و هند چه در سطح کارشناسی و چه در سطوح عالیتر بعد از آنکه روابط ایران و هند رو به وخامت داشت و هندی ها در چند نوبت نفت آمریکا را جایگزین نفت ایران کرده بودند، ادامه داشت تا اینکه اواخر سال گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد ایران با ارائه تخفیف صد در صدی، هزینه انتقال نفت به هند برای سال مالی آینده میلادی را حذف کرده است بر همین اساس هند هم قرار شده در مقابل،  واردات نفت خود از ایران را افزایش دهد.

اوایل سال جاری نیز دوباره این خبرگزاری به نقل از منابع آگاه خود در وزارت انرژی هند رسما اعلام کرد  پالایشگاه‌های دولتی هند در نظر دارند برای سال جاری مالی، واردات نفت از ایران را دو برابر کنند. سال مالی هند، تقریبا همزمان با سال خورشیدی ایران آغاز می‌شود.

هندی ها رسما اعلام کرده اند علت افزایش خرید نفت از ایران پیشنهاد عالی است که ایران داده است گرچه ایرانی‌ها اعلام نکرده‌اند طرف ایرانی رسما چه پیشنهادی را مطرح کرده است.

اخیرا دو منبع آگاه به خبرگزاری رویترز  اعلام کرده اند در سال مالی منتهی به مارس سال 2019 پالایشگاه‌های دولتی ایندین اویل، پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور، بهارات پترولیوم و هندوستان پترولیوم قصد دارند 396 هزار بشکه در روز نفت ایران را وارد کنند در صورتی که این پالایشگاه ها در سال مالی گذشته حدود 205 هزار و 600 بشکه در روز نفت ایران را وارد کرده بودند.

زنگنه وزیر نفت از طرف دیگر در مورد این‌که گفته می‌شود ایران برای جذب مشتری در مقابل سیاست‌های ترامپ به هند تخفیف می‌دهد، اعلام کرده است: هرکاری که لازم باشد برای این‌که با ترامپ مقابله کنیم انجام می‌دهیم.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل