کد خبر: ۱۳۸۳۹ - تاریخ خبر: ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۱/۲۶

پرداخت بدهی ۲.۵ میلیارد دلاری شرکت هندی به ایران

پرداخت بدهی ۲.۵ میلیارد دلاری شرکت هندی به ایران

جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته، شاهد تحولات گوناگونی از جمله پرداخت بدهی ۲.۵ میلیارد دلاری پیشین شرکت اساراویل به ایران، موفقیت اوپک در کاهش سطح ذخایر جهانی نفت، تمرکز اوپک بر سرمایه گذاری، واردات نفت چین در چند قدمی رکورد و افزایش برآورد اوپک از رشد عرضه نفت کشورهای رقیب و تقاضای جهانی نفت بوده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،مدیرعامل شرکت اساراویل هند اعلام کرد که این شرکت حدود 2 میلیارد و 500 میلیون دلار از بدهی خود به ایران را بابت خریدهای پیشین نفت پرداخت کرده و حدود 616 میلیون دلار دیگر به این کشور بدهکار است.

این بدهی ها به تاخیر در پرداخت پول نفت ایران در دوران تحریم های غرب علیه این کشور مربوط می شود.
به گفته آنان، این شرکت قصد دارد در سال 2018 میلادی 120 هزار بشکه نفت در روز از ایران خریداری کند.

** اوپک ماموریت خود برای کاهش سطح ذخایر جهانی نفت را انجام داده است
رویترز به نقل از آژانس بین المللی انرژی گزارش داد که به نظر می رسد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش ماموریت خود برای کاهش سطح ذخایر جهانی نفت و رساندن آن به سطح مطلوب به انجام رسانده اند و اگر میزان تولید بخواهد بیش از این کاهش یابد، بازار نفت با کمبود شدید عرضه رو به رو خواهد شد.
آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد که سطح ذخایر نفت در کشورهای توسعه یافته اوایل ماه مه امسال به میانگین پنج ساله خود که مطلوب اوپک است، برسد.
محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک اعلام کرده است که حتی در صورت از بین رفتن مازاد عرضه نفت تا ماه سپتامبر 2018، این سازمان و متحدانش توافق کاهش تولید را در سال 2019 میلادی ادامه خواهند داد.

**آرامکو به عنوان سودآورترین شرکت نفت جهان شناخته شد
به گزارش رویترز، خبرگزاری بلومبرگ شرکت دولتی سعودی آرامکوی عربستان را به عنوان بزرگ ترین شرکت سودآور نفت در جهان معرفی کرد، گرچه درآمدها و گردش نقدینگی آرامکو هنوز آنقدر نیست که ارزش آن را به 2 تریلیون دلار که هدف این شرکت است، برساند.
بلومبرگ با توجه به اسناد و مدارک آرامکو، درآمد خالص این شرکت را در 6 ماه نخست 2017 میلادی 33 میلیارد و 800 میلیون دلار اعلام کرد اما آرامکو این آمار را رد کرد.
آرامکو با عرضه 5 درصد از سهام خود در بازار بورس داخلی و بین المللی، 100 میلیارد دلار نقدینگی ایجاد خواهد کرد و ارزش سرمایه بازاری خود را به 2 تریلیون دلار خواهد رساند.
به این ترتیب، آرامکو از اکسون موبیل آمریکا و شل انگلیسی-هلندی نیز سبقت خواهد گرفت.

**اوپک به جای سطح ذخایر بر میزان سرمایه گذاری متمرکز می شود
به گزارش رویترز، «جان کمپ» تحلیلگر نفت در رویترز بر اساس اظهار نظر وزیران سازمان اوپک اعلام کرد که این سازمان در حال اصلاح اهداف خود بر مبنای سرمایه گذاری های بالادستی به جای سطح ذخایر نفت است.
این در حالی است که «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان گفت: هدف ما تعیین قیمت نفت نیست و نمی دانم در چه قیمتی توازن ایجاد می شود، اما این اتفاق در سال 2018 نمی افتد.
تولید در بسیاری از کشورها در حال کاهش است و تنها راه برای جبران این افت، آغاز سرمایه گذاری از سوی بازارهای مالی و تامین مالی پروژه های بالادستی است.
«سهیل المزروعی»، وزیر انرژی امارات چندی پیش نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در صنعت نفت را یادآور شده بود و «محمدبن صالح الساده» وزیر انرژی قطر افزایش اخیر سطح قیمت های نفت را برای افزایش سرمایه گذاری ها ناکافی دانسته بود.
اظهارنظرها نشان می دهد که اوپکی ها اکنون به دنبال تولید و اکتشاف پایدار نفت هستند و قیمت این محصول همچنان باید به عنوان انگیزه ای برای سرمایه گذاران افزایش یابد.

**واردات نفت چین در چند قدمی رکورد
به گزارش رویترز، اداره ملی گمرک چین اعلام کرد که واردات نفت این کشور در ماه مارس نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافت و تنها در چند قدمی رقم رکورد پیشین خود ایستاد.
میزان خرید نفت چین در مقطع یادشده به 9 میلیون و 220 هزار بشکه در روز رسید، در حالیکه این میزان در ماه فوریه هشت میلیون و 410 هزار بشکه در روز اعلام شد.
بالاترین رقم واردات این کشور مربوط به ماه آغازین امسال یعنی ژانویه با میزان 9 میلیون و 570 هزار بشکه در روز بوده است.
واردات نفت این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی با هفت درصد رشد نسبت به مدت مشابه پارسال به 9 میلیون و 90 هزار بشکه در روز رسید.

**اوپک: با وجود رشد صنعت شیل آمریکا، بازار نفت با کمبود عرضه رو به روست
به گزارش رویترز، «محمد بارکیندو» دبیرکل سازمان اوپک گفت: پایبندی اعضا به توافق کاهش تولید در ماه مارس به بیش از 150 درصد رسید و سطح مازاد عرضه نفت از ابتدای سال 2017 میلادی تاکنون 0.9 کاهش یافته است، با این حساب مازاد جهانی عرضه نفت به سرعت در حال از بین رفتن است در حالیکه سطح تقاضای جهانی برای انرژی همچنان روند رو به رشدی دارد.
به گفته این سازمان، با وجود رشد تولید نفت شیل کشورهای غیرعضو مانند آمریکا، در پی نوسان شدید تولید از سوی کشورهای عضو مانند ونزوئلا، لیبی و آنگولا، و با توجه به تقاضای رو به رشد، به زودی با کمبود جهانی عرضه نفت رو به رو خواهیم بود. سطح مازاد بر عرضه نفت هم اکنون 55 میلیون بشکه، در حالی که سطح ذخایر فرآورده های نفتی با 12 میلیون بشکه کسری روبروست.
بر اساس اعلام منابع ثانوی، سطح تولید نفت اعضای اوپک در ماه مارس با 201 هزار بشکه در روز کاهش ماهانه، به 31 میلیون و 960 هزار بشکه در روز رسید که این میزان بیشتر از 32 میلیون و 600 هزار بشکه در روزی است که اوپک برای تقاضای برای نفت خود در سال 2018 میلادی پیش بینی کرده است.

**افزایش برآورد اوپک از رشد عرضه نفت کشورهای رقیب و تقاضای جهانی
به گزارش رویترز، سازمان اوپک، پیش بینی خود را از رشد عرضه نفت از کشورهای غیر عضو این سازمان برای سال 2018 میلادی سه برابر نسبت به برآورد پیشین خود افزایش داد و اعلام کرد که این میزان با 80 هزار بشکه در روز افزایش دیگر به روزانه یک میلیون و 710 هزار بشکه می رسد. این افزایش غیرمنتظره تولید بیشتر از سوی آمریکا خواهد بود.
از سوی دیگر، اوپک برآورد خود را از رشد تقاضای جهانی نفت با 30 هزار بشکه در روز افزایش نسبت به انتظار پیشین خود به یک میلیون و 630 هزار بشکه در روز رساند. سطح ذخایر جهانی نفت، اکنون تنها با 55 میلیون بشکه مازاد عرضه روبروست.

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل