کد خبر: ۱۳۱۶۵ - تاریخ خبر: ۱۵:۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۹

جزئیات فعالیت کارگزاری های بورس تهران
کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار اعلام کرد:

جزئیات فعالیت کارگزاری های بورس تهران

تا این لحظه تعداد ۱۰۸ شرکت کارگزاری در بورس‌های کشور بر اساس مجوزهای دریافتی از سازمان بورس مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، بر اساس پراکندگی شرکت‌های کارگزاری در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس هم اکنون 105 کارگزار فعال در بورس اوراق بهادار ،87 کارگزار فعال در بورس کالا، 105 کارگزار در فرابورس و 61 کارگزار فعال در بورس انرژی وجود دارد و این در حالی است که تعداد 21 کارگزار صرفاً فعال در بازار اوراق بهادار، 3 کارگزار صرفاً فعال در بازار کالایی و 84 کارگزار فعال در بازار کالایی و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند.

از میان 105 شرکت کارگزاری فعال در بورس اوراق بهادار تعداد 70 شرکت کارگزاری دارای رتبه «الف» هستند، همچنین 24 شرکت کارگزاری نیز دارای رتبه «ب» و شش شرکت کارگزاری نیز دارای رتبه «ج» هستند. از میان این شرکت‌ها تعداد 5 شرکت کارگزاری نیز هنوز رتبه‌بندی نشده‌اند.

مجموع سرمایه شرکت‌های کارگزاری تا این لحظه به رقم یک هزار و 81 میلیارد و 281 میلیون و 880 هزار و 300 تومان و میانگین سرمایه کارگزاران به مبلغ 10 میلیارد و 11 میلیون و 869 هزار و 262 تومان رسیده است.

76 درصد از شرکت‌های کارگزاری در پایتخت به ثبت رسیده‌اند و پس از آن نیز 6 درصد شرکت‌ها در مشهد، سه درصد در اصفهان و قزوین و دو درصد در تبریز و ساری و شیراز به ثبت رسمی رسیده‌اند.

تعداد کل نیروی انسانی شرکت‌های کارگزاری بنا به گزارش کانون کارگزاران، هم اکنون به 5 هزار و 873 نفر رسیده که سه نفر از کارکنان شرکت‌های کارگزاری زیر 20 سال سن داشته و 12 نفر بالای 75 سال در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

میانگین سن کل پرسنل شرکت‌های کارگزاری در حالی 36 سال عنوان شده که 37 درصد از پرسنل شرکت‌های کارگزاری بین 30 تا 35 ساله هستند.

همچنین در شرکت‌های کارگزاری تعداد دو هزار و 367 زن معادل 40 درصد و تعداد سه هزار و 506 مرد معادل 60 درصد از پراکندگی جنسیتی پرسنل این شرکت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد 49 درصد پرسنل شرکت‌های کارگزاری دارای مدرک کارشناسی ،30 درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد و 13 درصد نیز دارای دیپلم و زیر دیپلم هستند.

بیشترین تمرکز نیروی انسانی شرکت‌های کارگزاری شامل 4459 نفر در شهر تهران متمرکز شده و پس از آن نیز شهر اصفهان با 225 نفر و مشهد با 135 نفر در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

سه شهر بزرگ سنندج ، سمنان و زاهدان هریک با 8 نفر کارگزار کمترین تعداد پراکندگی نیروی انسانی در شرکت‌های کارگزاری را به خود اختصاص داده‌اند، این در حالی است که در شهرهای کوچک این تعداد به یک نفر نیز می‌رسد.

از بین پرسنل شرکت‌های کارگزاری تعداد 32 نفر دارای مدرک حرفه ای ارزشیابی اوراق بهادار، 76 نفر دارای مدرک مدیریت سبد اوراق بهادار، 88 نفر دارای مدرک حرفه ای نظارت و کنترل داخلی،156 نفر دارای مدرک حرفه‌ای مدیریت نهادهای بازار سرمایه و 2035 نفر دارای مدرک حرفه‌ای اصول بازار سرمایه هستند.

همچنین 83 درصد از پراکندگی پرسنل شرکت‌های کارگزاری در بورس اوراق بهادار و فرابورس متمرکز شده است.

تعداد کل ایستگاه‌های معاملاتی فعال در شرکت‌های کارگزاری به یک هزار و 528 عدد می‌رسد که 891 ایستگاه در شهر تهران متمرکز شده است.

همچنین تعداد کل دفاتر، شعب، نمایندگی‌ها و تالارهای شرکت‌های کارگزاری در 31 استان کشور به یک هزار و 222 عدد رسیده و جالب اینکه در شهرهای تورنتو کانادا ، لندن انگلستان و اوپسالا سوئد نیز یک نماینده از کارگزاران حضور دارند.

به این ترتیب هم اکنون 350 تالار اختصاصی معاملات، 313 دفتر معاملات،207 شعبه در تالار شرکت بورس،177 نمایندگی داخل کشور، 142 شعبه در تالار مناطق و 3 نمایندگی خارج از کشور در صنعت کارگزاری مشغول به فعالیت هستند.

56 درصد از شرکت‌های کارگزاری از نرم افزار رایان هم افزا برای پشتیبانی معاملات اوراق بهادار خود استفاده می‌کنند.

36 درصد از این شرکت‌ها نیز از نرم افزار تدبیر پرداز و تنها 5 درصد از نرم افزار صحرا در معاملات اوراق بهادار خود بهره می‌گیرند.

در فرایند پشتیبانی معاملات کالایی ،سیستم برخط، سیستم حسابداری و سبد گردانی نیز هم چنان رتبه‌های نخست به ترتیب به نرم افزارهای رایان هم افزا، تدبیر پرداز و صحرا اختصاص دارد.

ترکیب سهامداری شرکت‌های کارگزاری نیز نشان می‌دهد، هم اکنون تعداد 474 سهامدار حقیقی و 242 سهامدار حقوقی در هیات مدیره‌های این شرکت‌ها حضور دارند که از لحاظ مالکیت 37 درصد سهام به اشخاص حقیقی و 63 درصد نیز به اشخاص حقوقی اختصاص دارد.

به عبارتی 52 شرکت کارگزاری با سهامدار حقیقی و سرمایه 405 میلیارد تومانی و 56 شرکت کارگزاری با سهامدار حقوقی و سرمایه 676 میلیارد و 300 میلیون تومانی فعالیت می‌کند.

همچنین از بین 108 مدیر عامل در شرکت‌های کارگزاری تعداد 58 نفر از مدرک کارشناسی ارشد و 25 نفر از مدرک کارشناسی برخوردار هستند. تعداد 22 نفر نیز از دانشنامه دکترا و سه نفر از وضعیت نامشخص برخوردارند.

با وجود وضعیت نا مطلوب بازار سرمایه و سخت تر شدن کسب بازده با توجه به ریسک‌های موجود، در نیمسال اول سال 96 تعداد نیروی انسانی نسبت به نیمسال دوم 95 با رشد 2.71 درصدی مواجه شده و در مجموع به 5 هزا رو 873 نفر رسیده است.

تعداد دفاتر و تالارهای معاملات در کشور نیز که در بالاترین عدد طی نیمسال دوم 93 به 2170 دفتر می‌رسید، در نیمسال اول 96 به 1225 دفتر کاهش یافته است.

همچنین ایستگاه‌های معاملاتی شرکت‌های کارگزاری برای معاملات بورس کالا در نیمسال دوم 95 از 163 دفتر به 60 دفتر در نیمسال اول 96 کاهش یافته است.

در نهایت آمارهای تعداد مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سال 92 تا 96 حاکی از کاهش 1.79 درصدی مدیریت صندوق‌ها در نیم‌سال اول 96 دارد هر چند که مدیریت صندوق‌ها در این دوره به 127 صندوق سرمایه گذاری رسیده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل